Slovenská společnost GA Drilling získala významnou finanční podporu od Lead Ventures a uzavřela servisní dohodu se Skupinou MOL

Partnerství s Lead Ventures a Skupinou MOL umožní společnosti GA Drilling testovat na ložiskách a komerčně využívat technologii plazmového uzavírání ložisek

Bratislava, 29. března 2019 – Společnost GA Drilling podepsala se společností Lead Ventures dohodu o financování v objemu 4,2 milionu eur a servisní dohodu se skupinou MOL. Lead Ventures, venture kapitálová společnost se sídlem v Budapešti, investovala do GA Drilling fondy Skupiny MOL a maďarské Eximbanky. Dohoda zpřístupní společnosti GA Drilling těžební vrty k testování technologie na uzavírání vrtů PLASMABIT v reálných ložiskových podmínkách. Jde o významný krok v komercializaci této technologie, která v porovnání s tradičními metodami uzavírání nevyužívaných vrtů významně mírní dopady na životní prostředí, snižuje náklady a zkracuje čas.

GA Drilling je světovým průkopníkem ve vývoji inovativních technologií pro bezkontaktní vrtání a frézování P & A s použitím vlastního procesu plazmové dezintegrace. Tato technologie otevírá příležitosti v rámci několika sektorů se zaměřením na ekologické uzavírání starých vrtů a další služby vyřazování vrtů z provozu. Společnost zároveň pokračuje ve vývoji dalších aplikací pro vrtné práce v horninovém prostředí, které umožňují přístup k hluboké geotermální energii, a také těžbu nerostných surovin.

GA Drilling: první komerční využití na pevnině (onshore), čekání na příležitost v mořských podmínkách (offshore)

Cílem partnerství s Lead Ventures a MOL je umožnit společnosti GA Drilling první komerční využití technologie pro ropný a plynárenský průmysl a otestovat PLASMABIT v reálných podmínkách. Souběžně s tím společnost GA Drilling pokračuje v hledání strategických partnerství s dalšími ropnými společnostmi, které mají mořské těžební plošiny a podmořské vrty na testování technologie PLASMABIT po celém světě.

„Dohoda pro nás představuje jedinečnou příležitost komercionalizovat naši technologii s významnou společností z oblasti těžby ropy a zemního plynu. Díky přístupu k vrtům dokážeme optimalizovat naši technologii PLASMABIT pro zavírání vrtů a ověřit si její komerční efektivitu v globálním nasazení. Dohoda se skupinou MOL potvrzuje změnu GA Drilling z technologické společnosti na mezinárodně působící společnost zaměřenou na poskytování integrovaných služeb pro ropný průmysl. Velmi si ceníme podpory a důvěry investorů, evropských grantů pro výzkum a vývoj a půjčky od slovenské vlády pro refinancování infrastruktury a rozšíření průmyslové spolupráce. Jen díky projevené důvěře a pomoci jsme dnes mohli udělat tento významný krok, „ řekl Igor Kočiš, spoluzakladatel a CEO GA Drilling.

„Skupina MOL je v rámci své Strategie 2030 připravena podporovat inovativní projekty. Jedním z projektů, které MOL považuje za důležité, je i technologie slovenské společnosti GA Drilling. Proto jsme se ji rozhodli finančně i nefinančně podpořit. Technologie, kterou společnost GA Drilling vyvinula, je zajímavá pro naše aktivity v oblasti těžby ropy a chceme ji společně uvést do reálného života a vyzkoušet při uzavírání jednoho z našich vrtů. Jsem rád, že se tento projekt podařilo dotáhnout do této fáze právě na Slovensku a věřím, že nová technologie i s naším přičiněním bude moci uspět v globálním ropném odvětví,“ řekl Chief Innovation Officer Skupiny MOL Oszkár Világi.

 „Novátorské řešení, které vyvinula firma GA Drilling, má potenciál zásadně změnit velmi konzervativní segment energetiky. Z našeho pohledu jde o jednu z nejslibnějších inovací v energetice v regionu střední Evropy. Cílem Lead Ventures je podporovat inovativní firmy, které pro další vývoj potřebují významnou finanční podporu, a mají potenciál být dalším úspěšným příběhem ve střední Evropě, „ uvedl Ábel Galácz, zakladatel a CEO Lead Ventures.

V aktuálně otevřeném investičním kole série „B“ firma GA Drilling nasmlouvala více než 85 % objemu investic pro dané kolo. K investorům, kteří v tomto investičním kole už vstoupili do partnerství s GA Drilling – Berlin Technologie Holdingu, Slovak Investment Holdingu a americkému investorovi Tedovi Halstead, přibyla Skupina MOL, evropský ropný a plynárenský gigant, který s GA Drilling uzavřel servisní smlouvu. Ta umožní GA Drilling získat přístup k pevninským těžebním vrtům. Přímou investici Skupina MOL zrealizovala prostřednictvím svého investičního fondu Lead Ventures, který vznikl v roce 2018. O zbývající investiční podíl v GA Drilling v rámci kola série „B“ projevil zájem asijský investor, který v GA Drilling začal přípravy na hloubkový audit.

O GA Drilling

GA Drilling je hi-tech společnost založená v roce 2008, která vyvinula revoluční elektrickou plazmovou technologii s názvem PLASMABIT se zaměřením na změnu globálního energetického mixu. Technologie PLASMABIT je schopna vrtat rychleji, hlouběji a levněji než konvenční metody, proto bude schopna poskytovat ekonomicky výhodný přístup ke geotermální energii ve více než 70 % nejlidnatějších oblastí Země. PLASMABIT má potenciál radikálně změnit i jiná průmyslová odvětví, jako například uzavírání starých vrtů v ropném a plynárenském průmyslu, ražení tunelů, důlní průzkum, těžbu nerostů a jiné. Jedním ze strategických partnerů společnosti GAD je přední rakouský technologický lídr v oblasti těžebního průmyslu Schoeller-Bleckmann Oilfield Equipment. V roce 2018 GA Drilling úspěšně absolvoval finále mezinárodní projektové soutěže, která se uchází o podporu z InnoEnergy – asociace průmyslových společností, zaměřených na podporu inovací v energetice.

O Skupině MOL

Skupina MOL je integrovaná, mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v maďarské Budapešti. Aktivně působí ve více než 30 zemích, kde disponuje dynamickou mezinárodní pracovní silou 26 000 lidí a zkušenostmi i výsledky, které v sektoru získala za více než 100 let své historie. Průzkumné a výrobní aktivity společnosti MOL vycházejí z více než 80 let zkušeností v oblasti uhlovodíků. V současné době se výrobní činnosti realizují v 8 zemích a aktiva sloužící k vyhledávání přírodních zdrojů jsou k dispozici v 13 zemích. Skupina MOL provozuje čtyři rafinerie a dvě petrochemická zařízení v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku, a vlastní síť téměř 2 000 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy.

O Lead Ventures

Lead Ventures je venture kapitálová a private equity společnost ve střední a východní Evropě. Jejím posláním je identifikovat a podporovat nejslibnější ventures v regionu střední a východní Evropy, povzbuzovat podnikatele, aby inovacemi měnili zaběhnutá průmyslová odvětví. Lead Ventures disponuje 100 miliony eur investovaných Skupinou MOL, nejúspěšnější energetickou společností v regionu, a dvěma finančními institucemi, které se specializují na podporu inovativního ekosystému – Maďarské rozvojové banky (MFB) a Eximbank. Firma vyhledává dynamické týmy, které působí v oblasti progresivní energetiky, mobility, B2B služeb a softwaru s jedinečnými příběhy ověřenými trhem, které mají vynikající růstový potenciál a globální dosah. Lead Ventures poskytuje investice ve výši 2 – 10 milionů eur, zaměřené na cykly financování A-B. Kromě investic společnost Lead Ventures využívá své odborné znalosti a profesionální síť pro podporu růstu svých portfoliových společností.