Zájemcům o architekturu se v rámci festivalu Open House Praha otevřou i moderní budovy, které hledí na ekologii

Praha, 10. dubna 2019 – Jubilejní 5. ročník Open House Praha se uskuteční během květnového víkendu 18. – 19. 5. 2019. Festival, který otevírá běžně nepřístupné pražské budovy a prostory veřejnosti, nabízí v tomto ročníku na 80 staveb. Letos zpřístupní ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy vedle tradičních kategorií 5 jedinečných projektů, které vynikají svým šetrným pojetím a realizovali je členové Rady. „Budovy z našeho výběru nabízí návštěvníkům unikátní možnost vidět uplatnění současných trendů šetrného stavebnictví v praxi a srovnat ho s tím nejlepším, co se u nás postavilo v historii,“ říká Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.  

Šetrné budovy na festivalu Open House Praha

Andrea Šenkyříková, zakladatelka a ředitelka Open House Praha k sekci šetrných budov říká: „Na současnou architekturu jsou různé úhly pohledu a festival Open House Praha je velkou příležitostí k tomu, jak propojit odborníky s laiky a zprostředkovat informace například o nových stavebních technologiích a trendech v architektuře široké veřejnosti. Jsem ráda, že se díky spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy i někteří majitelé těchto šetrných budov do festivalu letos poprvé zapojili, a že využijí této příležitosti k tomu, aby svůj projekt, zejména lidem z místní komunity představili. V Londýně, kde festival vznikl, probíhá již více než 25 let, a otevírá více něž 800 budov včetně realizací těch největších architektonických studií, si festival tento komunitní charakter stále uchovává.“

Festival nabízí celkem třináct administrativních a rezidenčních udržitelných budov, z toho pět staveb realizovali členové České rady pro šetrné budovy.

Více o festivalu a tematické sekci šetrných budovy na www.openhousepraha.cz.

Amazon Court

Budova pojmenovaná po jednom ze světových veletoků patří do komplexu budov River City Prague na karlínském nábřeží realitní společnosti CA Immo. Nejdelší a nejvodnatější řeku světa evokuje její dominanta – vzdušné atrium s řadou vodních prvků a zeleně, které vytvářejí oázu klidu. Šestipatrový administrativní objekt využívá i další energeticky úsporné technologie, jako například unikátní systém tzv. záplavového větrání založený na přirozeném proudění vzduchu. Ten pomáhá nejen udržovat v objektu akustickou pohodu, ale zejména umožňuje několikanásobně častější výměnu vzduchu, než je tomu u běžných budov.

Dock in Two

Kancelářská a obchodní budova společností Saint Gobain a Crestyl je celá pokrytá zelení a nachází se v blízkosti slepých ramen Vltavy. Díky svému unikátnímu tvaru do „V“ a kaskádovitým terasám, které směřují pod úhlem 33° k vodní hladině, nabízí každé její patro svůj vlastní venkovní prostor s výhledem na marínu. Unikátní je propojení kanceláří s rezidenčními byty. Součástí areálu bude do budoucna nový park, plovoucí restaurace umístěná na vodní hladině a běžecká tartanová dráha. Budova je certifikována environmentální certifikací LEED Gold, v rámci hodnocení získala 8 bodů z 10 v kategorii hospodaření s vodou.

Visionary

Nejnovější dominantou rychle se rozvíjející severní části Holešovic v sousedství bývalého bubenského nádraží se stala administrativní budova Visionary, dokončená v loňském roce podle návrhu ateliéru Jakub Cigler Architekti. Jak její název výmluvně napovídá, hlavním autorským záměrem bylo neotřelé pojetí kancelářského projektu. Kromě toho, že tato realizace sleduje nejnovější architektonické trendy, byl objekt postaven v souladu s neustále sílící snahou o snižování vlivu výstavby a provozu budov na životní prostředí. Visionary získala mezinárodní certifikaci LEED Platinum, což je nejvyšší možný stupeň hodnocení.

Budova získala 95 bodů což je druhé nejlepší skóre v Evropě a 4. na světě. Budova navíc jako první v ČR čeká na ocenění certifikací zdravého vnitřního prostředí WELL na úrovni Gold.

Dispozice budovy se železobetonovým monolitickým skeletem je koncipována ve tvaru písmene H, má sedm nadzemních podlaží a jedno ustoupené technické podlaží. Díky prosklené fasádě je zde naplno využito přirozeného denního světla, což společně s vnitřním otevřeným prostorem vytváří dojem lehkosti a čistoty. V jejím interiéru je patrný důraz na inovativní detaily a hravý design, který podněcuje kreativitu a zároveň vytváří příjemné pracovní prostředí. Prosklenou budovu doplňují terasy a zahrada s letním kinem přístupným veřejnosti. Naprostým českým unikátem je běžecká dráha o délce 140 metrů na střeše objektu, která svým uživatelům poskytuje zajímavé výhledy na čtvrť Holešovice.  

Rezidence Červený dvůr

V místech, kde kdysi stávala uprostřed strašnických vinic barokní usedlost Červený dvůr, vzniká dnes v sousedství prvorepublikových vil moderní bytový dům. Jeho dokončení je plánováno na podzim roku 2019 a jde o novostavbu akcentující ekologické aspekty bydlení. Autoři návrhu se snažili v případě designu navázat na historii místa a navrhli funkcionalistický bytový dům inspirovaný středomořskou architekturou, což se odráží například ve velkých oknech, bílé fasádě či prosklených terasách. Budova o pěti nadzemních podlažích, z nichž tři kompaktní dodržují horizontální linii okolních vil a poslední dvě ustupují do pozadí a kopírují linii střech, má patnáct bytů s předzahrádkami, lodžiemi, terasami i garážovým stáním. Budova je energeticky úsporná a využívá moderní technologie, například automatický systém řízeného větrání s rekuperací tepla a tepelné čerpadlo. Důraz byl při stavbě také kladen na kvalitní zateplení, izolaci nebo využití solárních panelů. Budova obdržela v roce 2018 Cenu architektů v developerské soutěži Realitní projekt roku. Prohlídka nabídne nahlédnutí do jednoho z čerstvě dokončovaných zahradních bytů, včetně ukázky technologické části domu jako jsou garáže, kotelna a strojovna.

Rezidence Modřanka

Stavba rezidenčního projektu Modřanka, který od roku 2015 roste v místech bývalého cukrovaru, se letos téměř uzavírá. Cílem bylo vytvořit moderní obydlí ve velkoměstě podle principů šetrného bydlení, s důrazem na kvalitní a inovativní technická a technologická řešení.

Architekti navrhli čtyři bytové domy uspořádané do tvaru podkovy, mezi kterými vzniklo rozlehlé travnaté atrium s unikátním Parkovým muzeem. Poslední dvě etapy projektu získaly certifikát BREEAM na úrovni Very Good, což dokládá vysokou energetickou efektivitu projektu. Projekt Modřanka je jedním z prvních v ČR pyšnící se environmentální certifikací rezidenčního projektu. Certifikace hodnotí i další kvality, jako je vnitřní prostředí, nakládání s vodou a odpady či využití ekologických materiálů. V budovách je použita technologie řízeného větrání s rekuperací, což zajišťuje dostatek čerstvého vzduchu zbaveného prachu a nečistot. V rámci nadstandardu je nabízen systém chytré domácnosti ovládané přes mobilní aplikaci. Samotná podoba geometricky řešeného Parkového muzea vychází z bohaté historie lokality, na kterou se architekti Matěj Görner a Tomáš Legner snažili navázat. Instalace akcentují významné události či rodáky, osvětlují, jak vypadala původní vegetace a představují někdejší geologii Starých Modřan i historické osídlení. Ekologický aspekt se projevuje v užití lokálních druhů zeleně, umístěním hmyzího hotelu či pítek pro ptáky.

O České radě pro šetrné budovy

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace z celého hodnotového řetězce oboru šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Misí Rady je podněcování tuzemského trhu k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplné prostředí s vyšší kvalitou života. CZGBC od svého vzniku v roce 2009 úzce spolupracuje s celosvětovou zaštiťující organizací – Světovou radou pro šetrné budovy (World Green Building Council), sdružující přes 90 zemí. CZGBC má v současné době bezmála 70 členů. Všechny informace o činnosti Rady a jejích členech naleznete na www.czgbc.org