Zuri získává nového investora. Další vývoj unikátního letounu podpoří Kiwi.com

11.dubna, Praha/Brno – Ojedinělý český projekt Michala Illicha Zuri získává dalšího investora. Přepravu budoucnosti nyní podpoří i český startup Kiwi.com Olivera Dlouhého specializující se na vyhledávání a propojování letenek vzájemně nespolupracujících aerolinek, ale i různých typů přepravy. Investice ve výši 200 tisíc EUR bude využita na další fázi vývoje letounu s vertikálním vzletem a přistáním (VTOL).

zuri-kiwi-91.jpg

Už v minulém roce získal projekt Zuri investici od Pale Fire Capital, ta nynější od Kiwi.com poputuje na výrobu funkčního prototypu s rozpětím přibližně 11 metrů o váze 900 kilogramů, ze kterého bude následně vycházet při vývoji finálního konceptu použitelného pro bezpilotně řízenou leteckou osobní přepravu s využitím technologie VTOL.

„Díky této investici jsme schopni dále pokračovat v budování týmu a vývoji velkého prototypu, na kterém otestujeme letové vlastnosti tohoto ojedinělého typu letadla. Kiwi.com byla jedinou firmou, kterou jsme pro tuto investici oslovili. Vybrali jsme ji, protože vidíme velký prostor pro spolupráci, Kiwi.com zná perfektně poptávku po letech a díky své popularitě bude v budoucnu schopna přinášet na trh osobní přepravy nová řešení, včetně VTOL letů na střední vzdálenosti,” komentuje investici Michal Illich, zakladatel a CEO Zuri.

Společnost Kiwi.com, která se tímto investorem stala, na poli leteckého průmyslu působí přes 7 let a současně se aktivně podílí na inovativních řešeních v letecké i pozemní dopravě a jejich optimálními kombinacemi. „Projekt Zuri představuje směr, který vidím jako klíčový v budoucnosti dopravy, a i naše investice je toho důkazem. Segment krátkých leteckých spojení zatím prakticky neexistuje, ačkoliv je to jeden z klíčových článků pro tzv. first a last mile a v kombinaci s globální transportní sítí představuje úplně nové možnosti cestování,” komentuje novou investici Oliver Dlouhý, spoluzakladatel Kiwi.com. „Vize Zuri je nám extrémně blízká a jsme nadšeni, že můžeme stát u zrodu něčeho takového. Současně věříme, že se staneme jednou z prvních služeb, která tento typ přepravy nabídne, a to v globálním měřítku naší sítě,” doplňuje Dlouhý.

Společnost Kiwi.com už v minulém roce uvedla možnost multimodálního cestování využívajícího leteckou i pozemní dopravu, která cestujícímu zajistí spojení libovolnými dopravními prostředky až do finální destinace. Opírá se o klíčovou funkci virtual interlining, díky níž může cestujícímu navrhnout optimální kombinaci přepravy.

Více o letounu Zuri:

Zuri vyvíjí bezpilotní letadlo s přepravní kapacitou čtyř osob. Ojedinělá konstrukce, na niž startup sází, v sobě spojuje výhody koptéry a letadla. Elektricky poháněné rotory umožňují vertikální vzlet a přistání. Letadlo tedy nepotřebuje přistávací dráhu, ale vystačí si s prostorově nenáročnými heliporty. Křídla v kombinaci s turbovrtulovým motorem pak pozitivně ovlivňují rychlost a celkový dolet. Zuri v budoucnu uletí až 700 km, a to za necelé 3 hodiny.

O Zuri:

Zuri je startup s cílem změnit osobní leteckou přepravu. Založil jej v roce 2017 internetový podnikatel Michal Illich. Startup se zabývá vývojem bezpilotního letadla pro osobní přepravu s technologií vertikálního vzletu a přistání (VTOL). Ve startupu nyní pracuje 9 lidí a několik externistů. www.zuri.com  

O Kiwi.com:

Společnost Kiwi.com byla založena jako start-up čtyřiadvacetiletým Oliverem Dlouhým a Jozefem Képesim v Brně v roce 2012. Kiwi.com díky svému algoritmu, tzv. virtuálnímu propojování (virtual interlining), který se zaměřuje na kombinace letů nespolupracujících aerolinek, vyhledává a sestavuje unikátní letecká spojení a cenové nabídky letenek. Společnost také nabízí záruku navazujících spojení, tzv. Kiwi.com Guarantee. První letenky společnost prodala v březnu 2013 v desítkách kusů, zatímco dnes její měsíční obrat dosahuje více než 1,5 miliardy Kč při průměrných 8 400 objednávkách denně. Kiwi.com dnes má globálně více než 2400 zaměstnanců. Společnost se stala nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě za rok 2017, když zvítězila v Deloitte Technology Fast 50. V hodnocení Deloitte Technology Fast 500 EMEA Kiwi.com obsadila v konkurenci 500 firem 7. místo. Za rok 2017 činily tržby společnosti 18 miliard Kč. Do první desítky pro Evropu, Blízký východ a Afriku se přitom žádná česká firma ještě nikdy neprobojovala. Společnost Kiwi.com dnes zpracovává na 50 milionů vyhledávání denně a nabízí více než 225 tisíc aktualizovaných cen za minutu, svým uživatelům zároveň zprostředkovává nejlepší nabídky prostřednictvím notifikací a upozornění na cenu.