Valná hromada společnosti MOL schválila dividendu ve výši 107 miliard HUF

 

  • Akcionáři schválili konsolidovanou účetní závěrku Skupiny MOL za rok 2018
  • Valná hromada přijala výplatu dividend ve výši 107 mld. HUF (376 mil. USD)
  • Byli jmenováni členové představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit

 

Budapešť, 12. dubna 2019 – Společnost MOL Plc. uspořádala v Budapešti výroční valnou hromadu. Ta přijala návrh představenstva na rozdělení zisku prostřednictvím výplaty dividend ve výši 107 mld. HUF, což ve srovnání s loňským rokem představuje významný nárůst. Akcionáři schválili zprávu představenstva o hospodaření za rok 2018 a konsolidovanou účetní závěrku. Valná hromada rovněž ocenila práci představenstva vykonanou ve finančním roce 2018.

Očekává se, že základní dividenda vzroste o 11,8 % na přibližně 95 HUF na akcii z loňských 85 HUF na akcii. Bude tak pokračovat trend zvyšování pravidelné výplaty dividend. Stejně jako loni akcionáři schválili také speciální dividendy, které představenstvo navrhlo na základě silného cash flow v roce 2018. Se speciálními dividendami, které představují 50% navýšení o 47,5 HUF na akcii, se očekává, že celkové dividendy na akcii dosáhnou v rozpočtovém roce 2018 přibližně 142,5 HUF.

Valná hromada schválila návrh představenstva na znovuzvolení Dr. Sándora Csányiho, Dr. Anthonyho Radeva a
Dr. Jánose Martonyiho a zvolení Talala Al Awfiho za členy představenstva. Dále byla Dr. Anett Pandurics zvolena členkou dozorčí rady a výboru pro audit.

Zsolt Hernádi, předseda představenstva Skupiny MOL, k valné hromadě uvedl: „Jsem rád, že dnes můžeme uzavřít finanční rok 2018, který bude považován za rok úspěšný a zároveň rozhodující. Investovali jsme do nového podnikání a nových technologií, které připraví půdu pro naši budoucí transformaci a růst, jelikož se správní rada a management zaměřují na dlouhodobé úsilí transformovat podnikání a zároveň poskytovat spolehlivé provozní a finanční výsledky. Chtěl bych poděkovat našim akcionářům za podporu usnesení předložených představenstvem. V roce 2019 budeme pokračovat v transformaci našeho podnikání a zároveň budeme usilovat o dosažení co nejlepších investic.“

V roce 2018 navýšila skupina MOL EBITDA o 10 % na 2,69 mld. USD a překonala tak svůj navýšený cíl. Sekce Upstream a spotřebitelské služby i nadále významně zvyšovaly své výsledky, zatímco silný interní výkon v sekci Downstream částečně kompenzoval slábnoucí marže.

O Skupině MOL

Skupina MOL je integrovaná mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti v Maďarsku. Je aktivní ve více než 30 zemích, s dynamickým mezinárodním týmem o 26 000 lidech a zkušenostmi a výsledky, které získala v průmyslu za uplynulé století. Průzkumné a těžební aktivity MOL jsou založené na více než osmdesátiletých zkušenostech v oblasti uhlovodíků. V současnosti jsou výrobní činnosti soustředěné v 8 zemích a aktivity v oblasti ropy a zemního plynu ve 13 zemích. Skupina MOL provozuje čtyři rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Vlastní také síť
2000 čerpacích stanic v devíti zemích střední a jihovýchodní Evropy.