VašeČočky.cz po úspěšném testu zavádějí 7hodinovou pracovní dobu natrvalo

Praha, 30. dubna 2019 – Po úspěšném měsíčním testování přichází největší e-shop s kontaktními čočkami v Česku s netradičním zaměstnaneckým benefitem: sedmihodinovou pracovní dobou. Pracovat sedm hodin denně je efektivnější, věří vedení společnosti, které chce zkrácenou pracovní dobou přispět k lepšímu životu svých zaměstnanců.

V debatách o plošném zkrácení pracovní doby zaznívá argument, že Česko kvůli menší produktivitě zaměstnanců (oproti západním zemím) není dostatečně připravené. VašeČočky.cz tento argument ale otestovaly a označují za neplatný, alespoň u nich.

Celý únor mohli všichni jejich zaměstnanci chodit do zaměstnání na sedm hodin denně a společnost nezaznamenala žádné komplikace nebo snížení výkonu spojené se zkrácenou pracovní dobou. Potvrzuje to i majitel společnosti Martin Bláha: „Už testovací měsíc ukázal, že efektivita práce zaměstnanců naopak stoupla. Zjednodušeně řečeno, zaměstnanci své obvyklé pracovní činnosti stihli ve zkrácené pracovní době, stačilo změnit organizaci práce. Výjimkou je IT, kde klesl objem odvedené práce o cca 3 %, což je zanedbatelné v porovnání s tím, že jsou v práci o 12,5 % méně času. Podle nás je zkrátka osmihodinová pracovní doba neefektivní přežitek. Je příliš dlouhá především pro profese, které jsou náročné na kontinuální koncentraci, ale při lepší organizaci práce je jednoduše zbytečná pro velkou většinu.”

Pro zkrácenou dobu ve VašeČočky.cz hlasovalo 68 % zaměstnanců, když si mohli vybrat, který zaměstnanecký benefit by nejvíce ocenili — na výběr měli ještě 13. plat, delší dovolenou, Multisport kartu a stravenky. A spokojenost zaměstnanců je pro vedení Vašečočky.cz zásadním faktorem, jak dodává Martin Bláha: „Cítíme zodpovědnost nejen za výši mezd a pracovní prostředí, ale i za to, aby naši zaměstnanci měli více času pro svůj osobní život. Zaměstnanci jsou u nás na stejném stupni hodnot jako zákazníci. Pokud jsou u nás nasazení, loajalita a skvělá práce samozřejmost, měla by být samozřejmostí i trvalá snaha firmy přispět k lepšímu životu svých zaměstnanců.”

Společnost proto od dubna zavádí nastálo sedmihodinovou pracovní dobu v celé společnosti (70 zaměstnanců), od vedení, přes marketing, IT, zákaznickou péči až po sklad. Zavedení zkrácené pracovní doby se nijak nedotkne stávajících platů a v některých odděleních bude mírně navýšený celkový počet úvazků tak, aby pokryl dosavadní pracovní dobu oddělení. Náklady společnosti na zkrácenou pracovní dobu VašeČočky.cz odhadují na 85 000 Kč měsíčně.

O VašeČočky.cz

VašeČočky.cz jsou největší český e-shop s kontaktními čočkami. Vybírat zde můžete z nejširší nabídky kontaktních čoček ve střední Evropě. V sortimentu najdete všechny druhy dioptrických i barevných čoček od oblíbených značek jako Acuvue, Biofinity, Soflens, PureVision a desítek dalších. Na jednom místě mohou nositelé kontaktních čoček nakoupit také veškeré příslušenství od roztoků, očních kapek až po sluneční brýle.

E-shop s tržbami 700 mil. Kč působí v 15 evropských zemích.

www.vasecocky.cz