Bolt oceňuje liberalizaci osobní přepravy ve střední Evropě. Po Slovensku odmítlo místopis a jiná omezení na úrovni obce také Polsko

Nový zákon, který liberalizuje oblast osobní přepravy v Polsku, podepsal 4. června polský prezident Andrzej Duda. V platnost vstoupí 1. ledna 2020. Polsko se tímto krokem stává dalším evropským státem, který reaguje na rostoucí oblíbenost mobilních přepravních aplikací

2019-03-21 15_19_43-Bolt (Taxify) - Rychlý a cenově dostupný odvoz

Nová legislativa zmírňuje některé dosavadní povinnosti. Doposud musela být cena za přepravu vyměřena taxametrem, nyní k jejímu výpočtu postačí mobilní aplikace. Lidé, kteří se budou chtít stát řidičem, nebudou muset absolvovat zkoušku z místopisu a znalosti místních předpisů.

“Oceňujeme, že se Polsko jako další ze států ve střední Evropě rozhodlo vytvořit moderní zákon, který reguluje oblast osobní přepravy. Zejména oceňujeme, že polští zákonodárci po řidičích nevyžadují absolvování zkoušky z místopisu a ve všech obcích platí stejná pravidla. V dnešní době, kdy každý řidič využívá mobilní navigaci, považujeme jakoukoliv městskou zkoušku za zbytečnou,” říká Roman Sysel, regionální manažer Boltu pro střední Evropu.

“Také v Polsku se objevily populistické argumenty tradičních taxislužeb, které trvaly na dalších bariérách pro vstup řidičů na trh. Argumentovaly údajným ucpáváním měst v časech špičky řidiči platforem. Naše data však ukazují, že 85 % jízd se stane mimo dopravní špičku, protože pohybovat se po městě v časech špičky autem nedává cestujícím jakýkoliv smysl,” dodává Sysel.

Nový polský předpis řidičům, kteří vozí zákazníky přes aplikace typu Bolt, ukládá některé nové povinnosti. Řidiči musí vlastnit licenci. Pouze jim bude možné podle zákona zprostředkovávat jízdy. Návrh odpovědnosti zprostředkovatele však nezahrnuje možnost odnětí licence zprostředkovateli, ale pouze finanční postihy.

Zákon byl odhlasován Sejmem na konci letošního dubna. Polský prezident Andrzej Duda jej podepsal v úterý 4. června.

O Boltu

Aplikace Bolt, dříve známá jako Taxify, je přední evropská přepravní platforma, která se snaží o to, aby doprava ve městě byla jednodušší, rychlejší a spolehlivější.

Byla založena v roce 2013 Markusem Villigem. Je jednou z nejrychleji rostoucích přepravních platforem v Evropě a Africe. Investovaly do ní firmy jako Daimler, Didi Chuxing, Korelya Capital a spoluzakladatel společnosti TransferWise Taavet Hinrikus.

Bolt má více než 25 milionů uživatelů ve více než 30 zemích po celém světě.

Více informací zjistíte na http://www.bolt.eu.

Označeno tagem