Sharry Europe získalo investici na rozvoj softwaru pro chytré budovy

Společnost Sharry Europe získala investici v řádu desítek milionů korun od fondu Bohemia Venture Capital. Hlavním produktem středoevropské PropTech firmy se sídlem v Praze je software Sharry Workplace, který chytře propojuje různé technologie v administrativní budově. Sharry Europe již realizovalo více než 15 zakázek v pěti zemích středních Evropy a v letošním roce plánuje vstup na americký trh. Mezi jeho zákazníky patří společnosti Skanska, HB Reavis nebo White Star Real Estate.

Na začátku byla dvoumetrová papírová plachta a na ní fixou rozkreslené jednotlivé části návrhu mobilní aplikace. Právě s tímto originálním prezentačním nástrojem uspěla v roce 2016 firma Sharry Europe ve výběrovém řízení Skansky na vývoj první aplikace pro kancelářskou budovu v Česku.

Následně se Sharry Europe podílelo na vývoji inovativního a oceňovaného operačního systému Connected by Skanska, který je nyní používaný ve všech nových kancelářských projektech tohoto developera v zemích střední a východní Evropy.

V letošním roce společnost Sharry uvedla na B2B trh vlastní produktové řešení Sharry Workplace. “Usilujeme o to, aby moderní budovy nebyly jen chytré, ale také přátelské. Sharry Workplace v sobě proto propojuje jednotlivé systémy, technologie a služby od různých dodavatelů. Pro koncové uživatele i správce dané budovy to přináší zásadní zjednodušení – místo nutnosti používat několik různých služeb mají k dispozici jen jeden systém a jednu mobilní aplikaci pro celou budovu,” popisuje Josef Šachta, CEO a spoluzakladatel Sharry Europe. Spolu s ním společnost založili Vladimír Cibulka, Michal Čeřovský a Jakub Řezníček.

NOVÉ FUNKCE, NOVÉ TRHY

Právě na další rozvoj svého produktu Sharry Workplace a expanzi na nové trhy použije Sharry Europe investici v řádu desítek milionů korun od fondu Bohemia Venture Capital, za nímž stojí miliardář Tomáš Krsek. “Za investované peníze jsme získali čtvrtinový podíl ve firmě,” doplnil Přemysl Rubeš, šéf fondu Bohemia Venture Capital.

Investice by měla urychlit další zahraniční expanzi Sharry Europe. V současné době má společnost vývojářské centrum v Praze, obchodní zastoupení ve Varšavě a v letošním roce připravuje vstup na americký trh, kde je před podpisem zakázka na nové administrativní budově v Bostonu.

S valuací nad 100 milionů korun se Sharry Europe zařadilo v celoevropském kontextu mezi největší firmy z nově etablovaného segmentu PropTech (Property & Technology, inovace v oblasti nemovitostí) a je zároveň jedním ze zakládajících členů Česko-slovenské PropTech asociace.

ABY BUDOVY KOMUNIKOVALY

Softwarové řešení Sharry Workplace řeší skrze jednu platformu pět klíčových oblastí v kancelářských budovách, které svým nájemcům, uživatelům i správcům chtějí nabídnout vyšší standard:

  1. Vstup do objektu: Zapomeňte na plastové karty, dveře do kanceláře vám otevře mobilní telefon.
  2. Chytré parkování: Identifikace uživatele pomocí registrační značky vozu, navigace po parkovišti a systém na sdílení parkovacích míst.
  3. Virtuální recepce: Pozvaný návštěvník se prokáže QR kódem, vy v tu chvíli dostanete automaticky upozornění, že již přišel.
  4. Komunitní aplikace: Nástroj pro komunikaci všech uživatelů, kteří pracují v dané budově.
  5. Digital signage: Tvorba a správa obsahu, skrze který budova komunikuje směrem k uživatelům.

Na druhé straně správcům budovy, majitelům a developerům nabízí produkty od Sharry Europe efektivní způsob pro správu komerčních nemovitostí. Nájemci mohou díky dynamickým parkovacím zónám utilizovat garážová stání a platit pouze za ta místa, která opravdu využívají. Získají analytická data o využívání jednotlivých zasedaček. Nebo mohou skrze jednu softwarovou platformu informovat všechny uživatele o dění v budově.

Sharry Europe | O firmě

Sharry Europe vyvinulo jednotnou softwarovou platformu pro digitální systémy nejen v kancelářských budovách. Propojuje systémy pro přístup do budovy, parkování, sdílené služby a chytrou kancelář do jedné aplikace. Manažerům usnadňuje správu, nájemcům zlepšuje dny skrze mobilní aplikaci a digitální obrazovky. Firma byla založena v roce 2016 v Praze, vedle toho má pobočku ve Varšavě a v roce 2019 plánuje otevřít obchodní zastoupení také v New Yorku. Působí na českém, slovenském, polském, maďarském a rumunském trhu. Orientuje se především na prémiové kancelářské budovy. Realizovala již zakázky pro firmy Skanska (spolupodílela se na vývoji řešení Connected by Skanska), HB Reavis, Daramis nebo White Star Real Estate.

Sharry Europe je jedním ze zakládajících členů Česko-slovenské PropTech asociace. Společnost Sharry Europe založila čtveřice: Vladimír Cibulka, Michal Čeřovský, Jakub Řezníček a Josef Šachta.

www.sharryeurope.com

Bohemia Venture Capital | O firmě

BVC je český venture kapitálový fond patřící do skupiny BHM Tomáše Krska. Vede jej matematik a podnikatel Přemysl Rubeš. Fond investuje do technologických startupů v České republice, na Slovensku i v zahraničí. Zaměřuje se převážně na seedové investice v hodnotě od 10 milionů korun. V portfoliu BVC je například Feedyou vyvíjející komunikační chatboty, nástroj pro AI cenotvorbu Yieldigo, domácí automatizace Domotron, firma SimpleWay, která nabízí audio-informační řešení pro letiště po celém světě, dále pak mobilní fintech platforma CoolTicket nebo IoT systém pro velké stavební projekty IoTrek.

www.bohemia.vc