V Česku jsou ročně napadeny tisíce webkamer, cílem jsou dětské chůvičky i robotické vysavače

tisková zpráva, 27. 6. 2019 – V České republice podle odborníků z Digitální pevnosti denně proběhnou desítky útoků cílených na zneužití záznamů z webkamer. Za rok takto může být napadeno odhadem 3 000 soukromých webkamer – na počítačích, telefonech, ale i dětských chůvičkách nebo vysavačích. Uživatelé to přitom nemusí vůbec poznat. Nejlepší ochranou jsou krytky kamer a obezřetnost při instalaci softwaru nebo aplikací.

Napadení webkamery patří mezi nejzávažnější typy kybernetické kriminality, oběti si totiž z tak rozsáhlého narušení soukromí mohou odnést i psychické potíže. V Česku jsou podle odhadů expertů tisíce webkamer, jejichž záznam sleduje někdo neoprávněný. „Podle našich přibližných výpočtů je ročně napadeno asi 3 000 webkamer. Menší část těchto útoků je motivována finančně, kdy po nasbírání kompromitujícího záznamu následuje vydírání. Ve většině případů jde ale o voyery nebo hackery, kteří to dělají pro zábavu. Ti pak své oběti mohou sledovat i několik let,“ říká Miloslav Lujka, expert vzdělávacího projektu Digitální pevnost. Kameru může cizím lidem zpřístupnit například kliknutí na odkaz v podvodném e-mailu nebo instalace nelegálního softwaru. Pokud útočníci cílí na konkrétní osoby, stačí jim získat k zařízení takzvaný vzdálený přístup, například pod záminkou opravy počítače.

V ohrožení jsou všechna zařízení s kamerou, která jsou připojená k internetu. Kromě notebooků to mohou být i mobilní telefony, bezpečnostní systémy nebo dětské chůvičky. „Napadení kamery mobilního telefonu je velmi jednoduché, stačí k tomu povolení přístupu ke kameře při instalaci aplikace, a to většina lidí uděluje automaticky. Ještě snazší je napadnout dětské chůvičky, které monitorují spící děti, rodiče totiž mnohdy neprovedou úvodní zabezpečení chůvičky. Nedávno jsme dokonce byli svědky napadení a zneužití videozáznamu z robotických vysavačů, které používají kamery pro pohybovou orientaci,“ upozorňuje Miloslav Lujka z Digitální pevnosti. Odborníci radí zavést v domácnosti dvě oddělené wifi sítě, jednu pro využívání internetu a druhou pro přenos signálu mezi zařízeními, jako jsou právě chůvičky, reproduktory, chytré spotřebiče a podobně. „Vhodným opatřením jsou krytky na webkamery, poslouží ale i neprůhledná nálepka. Obecně doporučujeme používat webkamery s obezřetností, ať už jde o firemní poradu nebo intimní chvilky, jakýkoliv záznam může být sledován třetí osobou,“ dodává Lujka.

Desatero pro ochranu soukromí:

  1. Pořiďte si krytky na kamery u notebooků i telefonů pro celou rodinu.
  2. Rozmyslete si, komu udělujete vzdálený přístup (například při opravě počítače) a zda mu můžete skutečně důvěřovat.
  3. Neotevírejte podezřelé e-maily, neklikejte na podezřelé odkazy, neinstalujte si nic z neoficiálních zdrojů.
  4. Při instalaci mobilních aplikací si rozmyslete, zda aplikace opravdu potřebuje přístup ke kameře.
  5. Nedělejte před nezakrytou webkamerou nic, co by mohlo posloužit k vydírání.
  6. U dalších zařízení, jakou jsou chůvičky, proveďte základní nastavení zabezpečení dle návodu a nenechávejte přednastavené heslo z výroby.
  7. Zjistěte v nastavení počítače a telefonu, jaké programy a aplikace mají přístup ke kameře a mikrofonu. Přebytečné odinstalujte nebo jim přístup zakažte. Povolujte jen to, co je skutečně nezbytné.
  8. Dávejte pozor, aby žádná nezakrytá kamera nemířila na vaši postel, sprchu nebo dětský pokoj.
  9. Oddělte wifi sítě pro internet a pro přenos signálu u chytrých zařízení nebo si pořiďte router, který umí zablokovat vzájemnou komunikaci zařízení na wifi.
  10. Vysvětlete nástrahy dětem (například pomocí knížek, jako je Swich z říše za monitorem), i oni se mohou stát obětí vydírání.

O projektu Digitální pevnost

Digitální pevnost je český vzdělávací projekt, který byl spuštěný na jaře 2019. Jeho cílem je edukace české veřejnosti o bezpečném chování v digitální světě. Na webu Digitální pevnosti je přehledný slovník odborných termínů a také podrobné preventivní návody pro firmy i domácnosti. Součástí portálu je zpravodajská sekce přinášející novinky z oblasti kyberbezpečnosti. Partnery projektu jsou společnosti z oblasti informačních technologií, například Check Point, AEC, ANECT, Arrow ECS nebo S&T CZ.