Canon zdigitalizuje kilometr historických písemností z archivu finské evangelické církve

Praha, 3. července 2019 – Společnost Canon byla vybrána k digitalizaci více než 100 let starého archivu finské evangelické církve ELCF, který čítá na délku přes 950 metrů knih, novinových výstřižků a dalších historických písemných materiálů. Tuto speciální zakázku bude zpracovávat české Delivery Centrum Canon CZ v Ostravě, a to v průběhu celého letošního a příštího roku.

Jak takový projekt probíhá? Církevní spisy určené k naskenování shromažďuje a čárovými kódy opatřuje finská pobočka firmy Canon, která je poté odesílá do České republiky. Zaměstnanci společnosti Canon CZ následně ve svém Delivery Centru dokumenty naskenují a vytěží z nich požadovaná data na základě kódů a instrukcí zákazníka. Zpracované materiály potom předají přes zabezpečený datový kanál zpět do finské pobočky, která je nahraje na server klienta.

Takto digitalizovaný archiv bude církvi přístupný online 24 hodin denně z jakéhokoliv místa pokrytého internetem. „Hlavním cílem tohoto projektu je zvýšit dostupnost celého archivu, především pro odborníky a studenty, ale samozřejmě i pro náš personál,“ doplnila Johanna Mela, hlavní manažerka archivu. 

Celkem projde procesem digitalizace více než 8 milionů stran písemností z církevního archivu. Nejedná se jen o přepisy knih – tzv. transkripty, ale také o nestandardní velkoformátové dokumenty, mikrofilmy nebo historické neskenovatelné svazky. „Vzhledem k tomu, že některé materiály jsou starší sta let, vyžadují speciální balení a manipulaci, aby při dopravě nedošlo k jejich poškození. Českým kolegům je dodáváme na sedmi až deseti paletách každé dva tři měsíce,“ uvedl Santtu Pelli, obchodní manažer z finské pobočky Canonu. 

Skenování církevních spisů probíhá na výkonném skeneru, který patří k nejrychlejším v Evropě a dokáže naskenovat až 150 listů za minutu. „Pro nás je to další z prestižních zakázek. Specializujeme se sice na digitalizaci faktur a obchodních dokumentů velkých firem z mnoha zemí Evropy, ale rádi dokazujeme, že zvládneme i mnohem složitější zadání,“ řekl Václav Hána, ředitel Delivery Centra Canon CZ. 

Celý projekt by měl být hotov do konce roku 2020 a jeho hodnota se odhaduje na 500 až 700 tisíc eur. Zatím se týká digitalizace centrálního archivu ELCF, která je se svými téměř čtyřmi miliony členů jednou z největších luteránských církví na světě. V případě zájmu dalších evangelických spolků je ale možné, že bude celý projekt pokračovat až do roku 2022. Jeho finanční hodnota by se pak mohla až zdvojnásobit. 

Český Canon má již s podobnými zakázkami své zkušenosti. V uplynulých letech například digitalizoval část Památníku národního písemnictví či archiv rakouské státní železnice (Österreichische Bundesbahnen – ÖBB). Letos navíc Canon CZ zahájil spolupráci s Museem Kampa na digitalizaci fotoarchivu mecenášky umění Medy Mládkové, která letos oslaví sté narozeniny. K této příležitosti chystá Museum Kampa na pražské Malé Straně rozsáhlou výstavu, kterou Canon také technicky podpoří svými službami a tisky.

  O společnosti Canon Europe

Canon Europe je zastoupení japonské společnosti Canon Inc., globálního poskytovatele technologií a služeb z oblasti zpracování obrazu. Canon působí přibližně ve 120 zemích, ve kterých zaměstnává 18 tisíc lidí. Na celkových celosvětových příjmech společnosti se Canon Europe podílí přibližně jednou čtvrtinou. 

Společnost Canon Inc. byla založena v roce 1937. Od té doby díky neustálým inovacím svých produktů a řešení stojí v oblasti zpracování obrazu na světové špičce. Canon obohacuje životy běžných lidí i firem prostřednictvím inovací v mnoha segmentech – od fotoaparátů přes komerční tiskárny a firemní konzultační služby až po zdravotnické technologie. 

Podniková filosofie společnosti Canon nese název Kyosei, což nejlépe vystihuje překlad „Společně žít a pracovat pro obecné blaho“. Společnost Canon Europe usiluje v rámci regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) o udržitelný růst podnikání se zaměřením na snižování vlastního dopadu na životní prostředí. Stejně tak dbá na to, aby i její zákazníci při využívání produktů a služeb Canon minimalizovali množství produkovaného odpadu. 

Další informace o společnosti Canon Europe a Canon CZ jsou k dispozici na www.canon-europe.com a www.canon.cz.