Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting: Bez zlata nám je lépe

Zlato se dostalo na své téměř šestileté maximum a po dlouhé době se opět cena zlata nachází na hranici 1 400 USD / 1 Oz (oz = trojská unce; 31,1 gramu). Za tuto cenu se naposledy zlato prodávalo v září roku 2013. Zlato si za poslední měsíc připsalo více než 8 %, a to může vyvolat zvýšenou aktivitu u prodejců zlata. Není na škodu se podívat, co stálo za růstem ceny zlata a zopakovat si nevýhody a rizika, která se s investicí do zlata pojí.

Co ovlivnilo cenový nárůst?

Za růstem ceny zlata stojí několik důvodů. Jedním z nich je, že americká centrální banka signalizovala možné snížení úrokové sazby. Trh je přesvědčen, že ke snížení dojde už na červencovém zasedání banky, ale zároveň se obává, že snížení úrokových sazeb povede ke zbytečnému znehodnocení dolaru. Vyhlídka na snížení úrokových sazeb má za následek pokles kurzu dolaru a pokles výnosů u amerických vládních dluhopisů. První možné snížení úrokové sazby v USA od roku 2008 vede ke zvýšenému zájmu po zlatě.

Dalším důvodem je napětí mezi USA a Íránem, kde byl sestřelen americký dron a v návaznosti na to prezident Donald Trump nařídil a poté odvolal vojenský úder na Írán. Z vyhrocené situace těžilo právě zlato, které je mezi velkými investory považováno za „bezpečnou“ investici v nejistých dobách.

Jaká jsou rizika a nevýhody?

Cena zlata je stanovována pouze střetem nabídky a poptávky. Pokud zájem o zlato z nějakého důvodu roste, tak roste i jeho cena. Nabídka investičního zlata je totiž krátkodobě na stále stejné úrovni a nemůže následovat zvýšenou poptávku. 

Zlato na rozdíl od jiných aktiv pak nepřináší žádný jiný výnos. Pokud například držíte akcie firmy, tak pokud se firmě dařím, dostáváte pravidelně jednou, nebo dvakrát ročně dividendy. U dluhopisu zase dostáváte kupon (úrokový výnos z cenného papíru) a při splatnosti dostanete zpět vložené prostředky. V případě investičního bytu získáváte výnos ve formě nájmu. Nic takové zlato nemá a kromě vývoje své ceny nepřináší nic navíc. 

Investora také může čekat šok, když bude chtít fyzické investiční zlato prodat. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou může být někdy poměrně velký a ještě záleží, od koho si zlato koupil.

S nákupem do fyzického investičního zlata se navíc pojí náklady na uskladnění. Nákup vlastního trezoru nebo průběžné poplatky za pronájem bezpečnostní schránky.

Z pohledu analytika tak fyzické zlato může plnit funkci tzv. diverzifikačního prvku v portfoliu, ale spíše u investorů s majetkem vyšším než několik milionů korun a spíše až od deseti milionů. Pro splnění finančních cílů běžných, nebo chcete-li drobných investorů, jsou na trhu vhodnější investiční nástroje jako například otevřené podílové fondy. 

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších poradenských společností na českém a slovenském trhu v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 640 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Služby společnosti Broker Consulting poskytuje přibližně 1 500 finančních konzultantů ve více než 100 klientských centrech a kancelářích. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty  životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Broker Consulting rovněž ve spolupráci s mBank vytváří síť franšízových poboček pod názvem OK POINT, kterých je aktuálně otevřeno 44. Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.