V kraji chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Firmy nejvíce hledají svářeče, obráběče a řidiče

Ostrava, 12. 9. 2019 – Míra nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji klesla za posledních pět let z 8,6 % v roce 2014 na červencových 4,3 %. Ekonomický růst ČR byl tak velký, že se na tomto ukazateli prakticky vůbec neprojevilo snížení stavů v hornictví, strojírenství a hutním průmyslu. Výrobním závodům v regionu však stále více chybějí především kvalifikovaní pracovníci. Ty pro místní firmy zajišťuje nová ostravská personální agentura Workado.

V Moravskoslezském kraji pracuje přibližně 26 000 občanů Evropské unie a legálně 1 300 občanů z tzv. třetích zemí. Nejvíce poptávané profese jsou zedníci, elektrikáři, truhláři, instalatéři, klempíři, malíři a opraváři, obsluha strojů a zařízení a montéři. Pro všechny tyto profese je volných na 10 000 pracovních míst. Pomocných a nekvalifikovaných pracovníků přijmou firmy zhruba 2 000. Kritický nedostatek zaměstnanců je pak v oborech zámečník, svářeč, obráběč, elektrikář, skladník, řidič či účetní se znalostí anglického jazyka. 

„Nejpřirozenější zdroj kvalifikovaných pracovníků jsou naši sousedé, Poláci a Slováci, ale potenciál vidíme také v zemích jako například Ukrajina, Srbsko, Gruzie, Rusko a Bělorusko. Kromě zaměstnání jim nabízíme i další služby ve formě adaptačního programu. Ten zahrnuje oblast ubytování, dopravy do zaměstnání, péče o rodinné příslušníky, vyřízení lékařské prohlídky, dále např. kurzy českého jazyka a pomoc při vyřízení osobních záležitostí spojených s výkonem zaměstnání a pobytem v České republice,“ říká Libor Dürrer, jednatel Workado, s.r.o. 

Ke konci července letošního roku bylo v moravskoslezském regionu evidováno 18 163 volných pracovních míst a 36 144 uchazečů o zaměstnání.

O společnosti:

Personální agentura Workado, s.r.o. poskytuje služby formou agenturního zaměstnávání i zprostředkování zaměstnanců do kmenového stavu firem. Zaměřuje se prioritně na získávání zaměstnanců se zemí EU, kontaktní místa má i v Gruzii a Srbsku. Adaptační program v oblasti bydlení je realizován ve spolupráci se společností RESIDOMO, která nabízí pronájem bytů rodinám i sdílené bydlení se spolupracovníky v upravených bytových jednotkách. Adaptační program je pro zaměstnance i jejich rodiny zdarma.