Sháníte topenáře? Na email odpoví každý pátý, nabídku pošle jenom každý šestnáctý – pomoci by mohla digitalizace

Praha, 8. října 2019 – Jen 21 % oslovených topenářů odpovědělo na e-mail, 41 % si jej vůbec nepřečetlo a na poptávku po topenářských službách poslalo požadovanou nabídku pouhých 6,7 % – taková je bilance nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Topíte.cz. Na vzorku 163 českých registrovaných firem a živnostníků napříč republikou zkoumala, jaký je současný stav objednávek topenářských služeb. Výsledky poukázaly na špatnou dostupnost služeb (jen 15 % oslovených uvedlo, že mají o zakázku zájem či kapacitu na její provedení) a také na komunikační nedostatky při objednávce. Ty by přitom mohla snadno vyřešit příslušná digitalizace. Topite.cz vyvíjí systém, který celý proces podstatně zjednodušuje a pomocí svého online řešení nabízí také zákazníkům jednoduché, přehledné a rychlé jednání s topenáři.

V rámci průzkumu situace na trhu bylo poptáváno na cenovou nabídku s instalací 163 topenářských firem a živnostníků z celé České republiky. Email si otevřelo necelých 59 %, přičemž odpovědělo 21 % a pouhých 11 topenářů poslalo požadovanou nabídku. Nejrychleji přišla nabídka do 54 minut od odeslání, nejdéle pak po 120 hodinách. „V ČR je vydáno zhruba 38 tisíc platných topenářských živnostenských oprávnění, ne všichni své řemeslo vykonávají. Topenáři živnostníci toho mají na svých bedrech za celý den hodně, kromě samotného řemesla řeší nákup materiálu, účetnictví, poptávky zákazníků, opravy, servis a mnoho dalšího. Prakticky si sami řeší celý back office a na samotnou práci jim tím pádem zbývá méně času. Řemeslu se věnují méně, než by chtěli a nestíhají uspokojit stoupající poptávku. Digitalizace posouvá služby řemeslníků do 21. století, do digitální doby, dokáže celý proces komunikace i samotné realizace zakázky podstatně zjednodušit,” říká Daniel Helcl, CEO a zakladatel Topíte.cz.

Výsledky poptávky topenářských firem a živnostníků:

Počet poptávaných firem Ze 163 poptávaných firem V procentech
Poptávku otevřelo 96 59 %
Poptávku neotevřeno 67 41 %
Odpovědi (nabídka, službu nedělají, nemají kapacitu..) 35 21 %
Obdrženo kompletních nabídek 11 6,7 %

„Samotný topenář stihne daleko méně práce, když řeší na každé zakázce vše od poptávky po fakturaci, to je v době nedostatku řemeslníků neekonomické. Jen několik málo topenářských firem v ČR má vlastní backoffice, který řeší administrativu. To je jeden z možných důvodů zahlcenosti topenářů, kteří nestíhají číst všechny maily ve své přeplněné schránce. Po telefonu je to stejný problém, během dne je řemeslník na montážích nebo na cestě a každý telefonát ať už jde o novou poptávku nebo problém u stávajícího zákazníka jej odvádí od práce, kterou právě dělá,” komentuje vytíženost řemeslníků Karel Náprstek, topenář, který společně s Jiřím Švédou a Danielem Helclem založil Topíte.cz.   

Topenáři digitalizují – nabídka do několika sekund

Topíte.cz chápe řemeslo jako každou jinou službu, které si již dnes můžete objednat online a nestarat se o jejich dodání, základem je převedení celého procesu od objednání, přes dodávání po servisování do digitální podoby. Proto se zákazníků už při samotném poptávání služeb Topíte.cz stránka doptá na potřebné informace pro orientační cenovou nabídku, kterou obratem pošle emailem. „Topíte.cz jsem postavil na naprosto jednoduchém principu klasického topenářského řemesla. Rozdíl proti jiným topenářským firmám ale je, že Topíte funguje na platformě, na kterou jsme všichni zvyklí z e-shopu. Na počítači nebo na mobilu si jednoduše zadáváme, co je potřeba, a během několika chvil přijde nabídka různých variant podle požadavků klienta – rozhodnout se pak může podle ceny, nebo podle preferované značky a dalších ukazatelů. Stejně jako kurýr doveze večeři, dostane zákazník ve finále topenáře, a to v nejkratším možném čase,” dodává Helcl.

Více o Topíte.cz

Topíte.cz je topenářská firma, která jako první v Česku spojila poctivý přístup k tradičnímu řemeslu a moderní technologii, jež usnadňují život zákazníkům i topenářům.

V roce 2018 ji založili dva zaběhnutí topenáři Karel Náprstek a Jiří Švéda spolu s Danielem Helclem, který dnes působí jako CEO Topíte.cz. Reagovali tak na neuspokojivý stav v oboru českého topenářství, kdy zákazníci často i přes kvalitní služby nedostávali servis, který v dnešní době díky rozmachu digitalizace očekávají – na nabídky čekali příliš dlouho, s topenáři bylo obtížné se spojit a záruka toho, že “jejich” topenář nezmizí z trhu, neexistovala.

Byť je Topíte.cz stále na začátku plánované cesty, už dnes je největší topenářskou firmou v Česku. Takřka třicetičlenný tým se specializuje na instalace a servis tepelných zdrojů, klimatizací a rekuperací. Zákazníci se na Topíte.cz obracejí při plánování nových zdrojů vytápění i při přechodu na úspornější alternativy, jako jsou tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle, a oceňují přístup Topíte.cz založený na myšlence, že do zákazníkova domu patří jen to, co by si každý člen týmu s čistým svědomím nainstaloval do vlastní domácnosti. V neposlední řadě pomáhá Topíte.cz zákazníkům se získáváním dotací na vytápění.

Propojením řemesla s moderními digitálními technologiemi zasazuje Topíte.cz topenářství do kontextu 21. století – novým i zkušeným topenářům vrací hrdost na obor, ve kterém působí, a zákazníkům umožňuje objednávat topenářské služby stejně snadno jako nákup s dovozem domů nebo odvoz na letiště.