Čechům chodí častěji reklamní e-maily než ty pracovní nebo soukromé

V e-mailových schránkách Čechů převládají nad soukromou a pracovní korespondencí reklamní sdělení. Vyplývá to z průzkumu, který mezi českou populací vypracovala v roce 2018 společnost Mailkit, tvůrce a provozovatel stejnojmenného nástroje pro rozesílání a správu e-mailingových kampaní. Bezmála 63 % respondentů uvedlo, že jim přijde každý týden přes 16 reklamních e-mailů, tedy často víc, než těch pracovních nebo osobních.

2019-07-25 19_24_40-Mailkit - Mailkit

Více než pětina dotazovaných (20,8 %) pak uvedla, že reklamních e-mailů dostává týdně i více než 51. Přes 51 pracovních e-mailů přitom chodí každý týden jen 12,3 % Čechů. V případě soukromých zpráv je číslo nejnižší. Přes 51 jich týdně dostává jen 6,5 % respondentů.

Z výzkumu dále vyplývá, že 29,7 % Čechů e-mail pro svou práci nepoužívá a 25,9 % pak dostává maximálně 5 pracovních e-mailů týdně. 6-15 pracovních e-mailů za stejné období dostává pouze 12,1 % Čechů a 16-50 pak 20 % z nich. 

Co se soukromých e-mailů týče, maximálně 5 týdně jich dostává 37,8 % tuzemské populace. Mezi 6-15 soukromými e-maily týdně dostává 23 % Čechů a mezi 16-50 29,6 %.

V případě reklamních e-mailů počet příjemců roste se vzrůstajícím počtem zpráv. Zatímco do 5 reklamních e-mailů týdně chodí jen 11,1 % dotazovaných, 6-15 reklamních e-mailů týdně už chodí 18,9 % a 16-50 dokonce 42,1 % dotazovaných.

„V průzkumu se znovu ukázalo, že jsou Češi na reklamní e-maily zvyklí. Pro mnohé představují dokonce hlavní obsah, který si do e-mailové schránky nechávají zasílat. Opět se tedy potvrzuje, jak je důležité mít s příjemcem vztah, aby v záplavě zpráv hledal právě ty vaše,” říká Jakub Olexa, ředitel společnosti Mailkit.

Newslettery dostává 87,4 % Čechů. 38,8 % jich obdrží maximálně 5, s rostoucím počtem obdržených newsletterů pak procentuální podíl odběratelů klesá. 6-15 newsletterů obdrží 27,5 % tuzemské populace, 16-50 17,9 %, přes 51 už pouze 3,2 %.

Zhruba dvě třetiny (67,7 %) Čechů newslettery odebírá kvůli slevovým nabídkám, 59 % z nich tak činí, protože chtějí dostávat zajímavé informace, necelou polovinu (46,3 %) pak zajímají tipy na nové produkty, 31,3 % si newslettery nechávají posílat kvůli upozorněním na kulturní akce.

Reklamní e-maily dostává 95,9 % žen, mužům pak chodí o něco méně (89,9 %). Jen 54,9 % lidí bez maturity chodí pracovní e-maily, v případě vysokoškolsky vzdělané populace už to ale je 89,7 %.

O společnosti Mailkit s.r.o.

Společnost Mailkit byla založena v roce 2005 a stala se jednou z předních českých firem poskytujících řešení pro e-mailový marketing a marketingovou automatizaci. Cílem společnosti Mailkit je vytvářet taková řešení, která zajistí maximální možnou míru doručení zpráv a zároveň nabídne profesionální technické zázemí, pokročilé možnosti tvorby e-mailových zpráv a jejich automatizace, včetně i napojení na firemní informační systémy.

Mailkit zajišťuje e-mail marketingové služby například pro Škoda Auto, Notino.cz, A3 sport, společnosti Baťa a Pet Center a řadu marketingových agentur jako např. Etnetera Activate, LHMS, Wunderman Thompson či Copy General.


Mailkit je členem mnoha oborových organizací, které svou činností přispívají ke zvyšování úrovně e-mail marketingových služeb. Je aktivním členem organizace M3AAWG věnující se boji se všemi formami zneužívání internetu, dále aliancí odesílatelů CSA (Certified Senders Alliance) a Signal Spam i E-mail Experience Council, jež je oborovou odnoží největší marketingové asociace na světě DMA. Mailkit stál u zrodu iniciativy Dobryemail.cz, která se snaží šířit povědomí o pravidlech e-mailingu realizovaného správným způsobem.