Ušetřeno.cz: Průměrná měsíční splátka hypotéky v Praze je o 5 000 Kč vyšší než v ostatních regionech, mezi žadateli přibývá mladších ročníků

Praha, 18. listopadu 2019 – V říjnu minulého roku začala platit přísnější pravidla České národní banky pro získání hypotéky. Jak se tyto změny promítly do chování žadatelů a jaké rozdíly panují v různých regionech, ukazuje analýza dat o návštěvnících srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, kteří jeho prostřednictvím zažádali o hypotéku. Údaje za uplynulých 13 měsíců potvrzují citelné rozevírání nůžek mezi situací v Praze a ostatních regionech, kdy v Praze výše měsíční splátky hypotéky meziročně stoupla o 35 %, zatímco ve zbytku republiky pouze o 18 %. Rozdíl mezi ženami a muži jako žadateli se naopak postupně stírá.

Loňské zpřísnění podmínek pro žadatele o hypotéky mělo zásadní dopad na český realitní trh. O tom také svědčí údaje o návštěvnících portálu Ušetřeno.cz, kteří jeho pomoc využili při žádání o hypotéku. Jak dramaticky se oproti zbytku republiky vyvíjí trh s nemovitostmi v Praze, vypovídá fakt, že průměrná hodnota nemovitosti v tomto městě meziročně vzrostla o 1 115 000 Kč (z 4 339 998 Kč loni v říjnu na letošních 5 454 874 Kč). Naproti tomu ve zbytku republiky je nárůst pouze o 240 000 Kč (z 2 851 819 Kč na 3 086 282 Kč). 

Celkový rozdíl v cenách nemovitostí mezi Prahou a regiony byl v době zavedení změn ČNB přibližně 1,5 milionu korun, zatímco o rok později jsou již nemovitosti v Praze v průměru o 2,3 milionu korun dražší než v ostatních místech republiky. Z nich je podle dat Ušetřeno.cz největší rozdíl v Libereckém kraji, kde došlo k meziročnímu nárůstu ceny o 780 000 Kč. Naopak Jihočeský kraj zaznamenal pokles průměrné ceny nemovitostí o 600 000 Kč. Vývoj cen nemovitostí v Česku se samozřejmě odráží i ve vývoji cen hypotečního úvěru.  

Ještě lepší obrázek poskytují data z pohledu měsíčních splátek. Podle údajů Ušetřeno.cz činí průměrná částka, kterou české domácnosti měsíčně platí za hypotéku, 8 930 Kč. Obyvatelé Prahy splácejí v průměru 13 016 Kč měsíčně, zatímco lidé v ostatních regionech 8 012 Kč měsíčně. Srovnání říjnové výše měsíčních splátek s jejich výší téhož měsíce vloni po zpřísnění podmínek je markantní, celorepublikově jde o meziroční nárůst o 24 %. Ten je dán zejména situací v Praze, kdy výše měsíční splátky vzrostla o celých 35 % (z 9 615 Kč loni v říjnu na letošních 13 016 Kč). Ve zbytku republiky se výše splátky zvedla mírněji, a sice meziročně o 18 % (z 6 804 Kč na letošních 8 012 Kč). „Větší rozvoj zájmu o hypotéky bohužel zpomaluje fakt, že nemovitosti jsou v porovnání s platy drahé a není jich dost. Jejich vysokou cenu tedy žadatelé obvykle řeší přizváním dalšího žadatele, případně pokračují dále v nájmu,“ komentuje situaci Daniel Gorol, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Porovnáme-li průměrnou cenu nemovitosti s výší hypotéky, data o návštěvnících portálu Ušetřeno.cz ukazují, že Pražané mají na hypotéku naspořeno v průměru o 720 000 Kč více než lidé v ostatních regionech. Celorepublikový rozdíl mezi cenou nemovitosti a hypotéky se letos v říjnu dostal na stejnou úroveň, na jaké byl loni v říjnu po zavedení přísnějších podmínek, a sice cca jeden milion korun. 

S cenou nemovitostí se zvyšuje hodnota LTV, což je poměr výše úvěru k hodnotě zástavy. V Praze bylo LTV v době zavedení změn ze strany ČNB na úrovni 63 %, přesně o rok později pak 70 %. V regionech ve stejném období činila hodnota LTV 66 %, zatímco tento rok v říjnu stoupla na 69 %. 

Poměrně zásadní změny nastaly v Praze z hlediska věku žadatelů o hypotéku. Zatímco ve zbytku republiky se věk žadatelů až na drobné výkyvy drží na hranici 40 let, v Praze klesl ze 39 let v době zavedení změn ČNB až na 33,5 roku v říjnu letošního roku. Daniel Gorol doplňuje: „V Praze se začíná projevovat nový trend, kdy o hypotéku žádají mladší ročníky. Mnohdy se jedná o žadatele s nadprůměrnými platy, kteří se do Prahy stěhují díky získání atraktivní pracovní nabídky.

Velmi zajímavý obrázek pak přinášejí údaje o žadatelích z hlediska pohlaví. Z dat Ušetřeno.cz jednoznačně vyplývá, že ochota žen riskovat v oblasti hypotečních úvěrů se stále zvyšuje. České ženy žádají o úvěry v podobné výši jako muži (ženy 2 054 530 Kč, muži 2 023 543 Kč), rovněž cena vybrané nemovitosti je u obou skupin žadatelů srovnatelná (u žen 3 127 816 Kč, u mužů 3 084 503 Kč). Vlastní úspory pro hypotéku mají české žadatelky ve výši 1 073 286 Kč (v Praze dokonce 1 701 256‬ Kč‬), muži-žadatelé mají naspořeno 1 060 960 Kč (ti pražští pak 1 852 766 Kč). I v případě měsíční splátky se rozdíly mezi muži a ženami stírají – muži průměrně splácejí částku 7 327 Kč, ženy 7 432 Kč. 

Z hlediska doby splatnosti se situace od zavedení přísnějších pravidel pro hypotéky prakticky nezměnila. Češi si podle dat Ušetřeno.cz oblíbili hypotéku se splatností na 23,3 let. Podobně je na tom pohled na průměrnou fixaci, která se v Česku dlouhodobě drží na 5,4 roku. 

Data o návštěvnících portálu Ušetřeno.cz byla vyhodnocena za období 1. 5. 2018 – 30. 10. 2019

Doplňující informace:

Splátka hypotéky nesmí od loňského 1. října přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Navíc zpřísněné podmínky dané regulací ČNB omezují přístup k hypotéce těm, kdo nemají naspořeno potřebných 20 %. Vstřícný krok státu zmírnit pravidla pro žadatele do 36 let, a sice poskytnutím státní půjčky bydlení až do dvou milionů korun, však masivní zájem u mladých nevzbudil. Podle odborníků jsou na vině nadále svazující podmínky spojené se získáním hypotečního úvěru.

Ušetřeno.cz je největší nezávislý online srovnávač poskytovatelů služeb pro domácnosti v ČR. Nabízí bezplatné srovnání produktů více než 100 společností z energetiky, telekomunikací, financí a pojištění. Současně zákazníkům pomáhá se sjednáváním smluv od začátku až do konce. Společnost Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010 a jejích služeb dosud využilo přes 3,5 milionu klientů. Ti s různými dodavateli uzavřeli přes 159 tisíc smluv a změnou dodavatele energií ušetřili bezmála 300 milionů korun. Portál Ušetřeno.cz přináší ve svém online Magazínu novinky z různých oborů a také užitečné tipy, jak snížit rodinné výdaje.