Aplikace, která pomůže nevidomým diabetikům. Cenu za nejlepší projekt Smart Health Hackathonu předal ministr zdravotnictví

Od pátku do neděle se v pražském IKEM utkalo 19 studentských týmů na akci Smart Health Hackathon. Vítězem 48hodinového maratonu se stala mobilní aplikace GlukoScan pro nevidomé, která umožňuje odečíst hladinu cukru z glukometru. Vítěznému týmu s názvem ČuprTým předal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch šek ve výši 100 000 Kč.

Praha 24. listopadu 2019 – Ve dnech 22.–24. listopadu se v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) potkalo 59 hackerů z 5 zemí na druhém ročníku soutěže  Smart Health Hackathon. Mladí hackaři hledali odpovědi na celkem 11 aktuálních problémů, s kterými se potýkají zdravotníci nebo pacienti. 

Porota tvořená odborníky a partnery vybrala z devatenácti soutěžních týmů projekt s názvem GlukoScan týmu Čuprtým, který tvoří absolventi Matematicko-fyzikální fakulty Josef Ondřej, Miroslav Vodolán, Martin Čochner.

Jak mohou lidé s poruchou zraku odečíst glukometr?

Podle našich odhadů žije v ČR nejméně 10 000 diabetiků, kteří mají poruchu zraku. Běžné typy glukometrů na trhu ale nemají režim s hlasovým odečtem,“ říká Josef Ondřej, člen vítězného týmu ČuprTým. „Vyvinuli jsme proto funkční aplikaci, která umožňuje nevidomým diabetikům s pomocí mobilního telefonu odečíst hladinu cukru a trend glykémie, ukládat v mobilu výsledky a následně je sdílet například s jejich lékařem.“

„Na vítězném řešení si ceníme nejvíce toho, že není jen teoretickým řešením, ale že reálně dokáže pomoci pacientům. Navíc jsme rádi, že odbornou porotu nejvíce oslovilo řešení výzvy, kterou zadával právě IKEM. Tedy pomoc nevidomým pacientům, kteří nedokážou kvůli svému handicapu přečíst svoji hladinu cukru v krvi. Je neuvěřitelné, jak za dva dny dokázaly týmy přijít s řešeními různých zdravotnických témat a rovnou vyvinout prototypy jednotlivých zadání. To vše koresponduje s posláním IKEM: věci z experimentu přenášet do praxe,“ říká doc. MUDr. Jiří Malý, Ph.D., zástupce ředitele z IKEM, který Smart Health hackathon hostí. 

Porota ocenila tyto projekty:

  1. místo: project GlucoScan týmu ČuprTým – mobilní aplikace sloužící nevidomým pro hlasové odečtení glukometru,
  2. místo: projekt Isletscope týmu Binary Trio – řešení pro kontrolu a zkvalitnění analýzy mikroskopických vzorků Langerhansových ostrůvků v lékařském systému IsletNet,
  3. místo: projekt týmu Hax Partyzan – validace výsledků měření umělé inteligence v systému IsletNet,

 

  • Cena Magistrátu hl. m. Prahy: projekt Thomas Assistent týmu Student Dreamers – hlasový asistent pro pacienty s Alzheimerem,
  • Cena MEDICON: projekt Remedics týmu Healthio – aplikace, která zkrátí dobu čekání u lékaře,
  • Cena AstraZeneca: projekt TakeIT týmu MPM – aplikace, která připomíná seniorům, aby si zvali léky,

 

  • Cena Dr. Max: projekt týmu Minority – aplikace pro efektivní správu nemocnic,
  • Cena IKEM: projekt týmu Cellhunters – řešení kontroly kvality pro automatizovanou analýzu obrazu, která pomáhá zabránit chybným analýzám umělé inteligence. 

První hackaton ve střední Evropě uspořádaný na půdě nemocnice

Je to poprvé v ČR a střední Evropě, kdy se taková akce koná přímo v nemocnici,“ komentuje Tomáš Studeník ze CEE Hacks, který hackathony organizuje. „Překvapilo mě, jak intenzivně se do hackatonu zapojili samotní lékaři sloužící v IKEM – s velkým nadšením se zapojili jako mentoři týmů a podělili se s hackery o své zkušenosti.“

Co je hackathon?

Hackathon je jednodenní nebo dvoudenní akce, na které skupina programátorů, grafiků, analytiků či kreativců postaví prototyp nově vytvořeného řešení. Jedná se o tzv. bílé, etické hackery, kteří využívají svých schopností pro dobro ostatních. Tématem hackathonů (nebo také inovačních maratonů) bývají výzvy moderní doby. Při práci účastníkům pomáhají odborní mentoři, data z veřejné a soukromé sféry, pizza, energetické nápoje a rychlý internet. 

O CEE Hacks

CEE Hacks je organizátorem globálních hackathonů trvajících 24 nebo 48 hodin. CEE Hacks již uspořádal více než 10 hackathonů v průmyslových odvětvích, jako jsou zdravotnictví, mobilita, energie, internet věcí a také v sociálních inovacích. CEE Hacks organizoval hackathony pro společnosti jako ŠKODA AUTO DigiLab, Siemens, ČEZ, Plzeňský Prazdroj, PENTA Investments, Visegradský fond a mnoho dalších. Uplynulé akce si můžete prohlédnout zde: https://www.ceehacks.com/past-events.    

Partneři

Smart Health Hackhathon se uskuteční pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, České lékařské společnosti J. E. Purkyně, Kraje Vysočina a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Partnery akce jsou společnosti IKEM, síť nemocnic Penta Hospitals/Svet Zdravia, AstraZeneca, Dr. Max, MEDICON, PRONATAL, ICZ, VZP a DNAnexus.