Staré vojenské prostory u brněnského letiště dostanou nový kabát. Buzerák a letecké úly se promění na moderní budovu DHL Express.

25. listopadu 2019, Brno – Po investicích do bezpečnosti a vylepšení infrastruktury letištního provozu přichází skupina Accolade, majitel LETIŠTĚ BRNO a.s., s další klíčovou investicí do modernizace letištního přepravního komplexu. Do Brna přichází společnost DHL Express, která si pronajala halu o velikosti 3 700 m2 pro svoji leteckou přepravní zónu. Výstavbu, která by měla být dokončena v prvním čtvrtletí 2020, provede Panattoni.

Staré letecké úly pro úschovu letadel, nechvalně známý armádní buzerák (vojenské útvarové nástupiště) a nevzhledné kusy železobetonu. Tomu všemu je konec. Roky nevyužívaný areál dostane nový, moderní kabát. Jako místo pro svoji novou leteckou přepravní zónu si ho vybral celosvětový lídr v logistice DHL se svojí distribuční pobočkou DHL Express.

„Po významných investicích do fungování letiště po provozní stránce jsme se rozhodli pokračovat v modernizaci prostorů letiště i v rámci letecké nákladní přepravy. Lidé si často neuvědomují, co všechno je součástí letištního komplexu a jak dlouho se ty prostory zanedbávaly. Vůči tomuto prostoru panuje historický dluh a je načase ho začít splácet a udělat z něj moderní a atraktivní centrum jak pro cestující, dopravce, tak pro mezinárodní nájemce,“ okomentoval Milan Kratina, CEO Accolade a předseda představenstva LETIŠTĚ BRNO.

„Jako průkopníci přeměny brownfieldů na moderní průmyslové prostory, už jsme v Česku revitalizovali leccos – závod na výrobu trolejbusů, strojírny i slévárnu. Ale vojenské útvarové nástupiště, to tu ještě nebylo! Těšíme se na to, že dalšímu mrtvému prostoru dáme nový život a vytvoříme moderní industriální budovu s minimálními dopady na životní prostředí. Projekt je navržen tak, aby splnil certifikaci BREEAM podle nejnovějších standardů,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

„Potřebujeme držet krok s rostoucí poptávkou po rychlém doručování. Nová zóna v Brně je k tomu ideální a navíc, je díky strategické poloze vhodná pro oblast Jižní Moravy a Vysočiny. V Brně také zavádíme nový systém s moderní třídící linkou a kapacitou třídění až 4 000 kusů za hodinu. Nové překladiště umožní rychlou a efektivní manipulaci s kontejnery pro pozemní i leteckou obslužnost a poloha na letišti otevírá nové možnosti i do budoucna,“ uvedl Ing. Luděk Drnec, generální ředitel DHL Express (Czech Republic)

„Jsem rád, že Jihomoravský kraj má ve společnosti Accolade partnera, který je ochoten nejen spravovat prostory a pozemky letištního komplexu, ale rozhodl se je i dále rozvíjet a modernizovat. Projekt reaguje na současnou poptávku trhu, ale zároveň revitalizuje dosud nevyužitou plochu s minimálním dopadem na životní prostředí. A to je koncept, který jako progresivní region jednoznačně podporujeme,“ dodal Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

O Accolade:

Skupina Accolade se zaměřuje na přípravu nájemních prostor pro lehký průmysl, logistiku a e-commerce. V České republice, v Polsku a v Německu dosud uskutečnila 25 velkých průmyslových projektů. V roce 2019 vstoupila skupina investicí u košického letiště také na Slovensko. Zázemí v budovách připravených skupinou Accolade si pronajímají společnosti jako KION, špičková strojírenská společnost vyrábějící v Ostrově u Stříbra skladovou techniku, GE Aviation, která v Praze Letňanech vyvíjí a vyrábí letecké motory, Tchibo, jež z Chebu z budovy vlastněné Accolade zajišťuje logistiku pro svůj e-shop, nebo například Raben, který má v Hořovicích sklad potravinářských výrobků, cukrovinek, alkoholu a krmení pro domácí mazlíčky. V Polsku je mezi klienty Accolade například společnost Eurocash, což je jedna z největších polských společností v oblasti rychloobrátkového zboží, která je také významným akcionářem Stock Plzeň, dále společnost Pierce, která je největším švédským prodejcem motocyklových dílů, vybavení a oblečení, Svendsen Sport, významný dodavatel rybářského vybavení původem z Dánska, nebo přední polský prodejce pneumatik a ráfků Oponeo či logistické společnosti DB Schenker, Rohlig-Suus a řada dalších. Klienti skupiny celkem po celém světě zaměstnávají na milion lidí. Skupina Accolade nedávno představila plán na vybudování polygonu pro vývoj a testování samořiditelných vozidel na západě Čech u Stříbra; Accolade také vlastní provozovatele brněnského letiště Tuřany. Skupina Accolade je hlavním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Více na www.accolade.eu.

O Panattoni:

Panattoni Development Company je jednou z největších světových developerských společností v soukromých rukách a má v Severní Americe a Evropě 28 poboček. Od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 společnost dokončila dohromady přes 7,5 milionu m2 moderních průmyslových prostor v Polsku, České republice, Německu a Velké Británii. Nabízí průmyslové, skladové i kancelářské plochy. Specializuje se na stavby na klíč (BTS build-to-suit), které přesně odpovídají požadavkům jednotlivých klientů. Panattoni obhájila již potřetí za sebou pozici lídra evropského industriálního trhu. Mezi klíčové klienty patří společnosti jako Amazon, Arvato Services Polska, Coty Cosmetics, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros a Tesco. Kromě České republiky má Panattoni kanceláře také v Polsku, Velké Británii, Lucembursku, Německu a také na Slovensku. Více na www.panattonieurope.com.

O DHL:

DHL je přední světová značka v logistice. Rodina divizí DHL nabízí bezkonkurenční portfolio logistických služeb od vnitrostátní a mezinárodní balíkové přepravy, online zajišťované přepravy a řešení pro internetové obchody, přes pozemní, leteckou a námořní přepravu, až po řízení průmyslových dodavatelských řetězců. Díky více než 360 000 zaměstnanců ve více než 220 zemích a územích po celém světě spojuje lidi a podniky bezpečným a spolehlivým způsobem a napomáhá volnému běhu globálního obchodu. Díky specializovaným řešením pro růstové trhy a odvětví, včetně technologií, biologických věd a zdravotní péče, energetického, automobilového průmyslu či maloobchodu, prokázané angažovanosti ve společenské odpovědnosti a nepřekonané přítomnosti na rozvíjejících se trzích lze DHL bezesporu prohlásit za „Logistickou společnost pro celý svět“. DHL je součástí skupiny Deutsche Post DHL Group. V roce 2018 vygenerovala skupina tržby přes 61 miliard.