Ve finále středoškolské Robosoutěže ČVUT zvítězil „šplhající robot“ týmu z Gymnázia Špitálská v Praze

Z rekordních 164 týmů ze 77 různých středních škol, které se přihlásily do podzimní části 11. ročníku Robosoutěže ČVUT, zvítězilo robotické vozítko týmu R2-D2 z Gymnázia Špitálská v Praze.  Na druhém a třetím místě se umístily týmy Mindbreak a Mindfield a z Gymnázia Příbram. Finále se konalo v pátek 13. prosince od 12 do 16 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Nejdříve úvodní slova humanoidního robota Ludvíka, poté souboj 36 studentských lego vozítek zkonstruovaných tak, aby plnily úlohu Mountain Climber. Tak vypadalo tradiční finále 11. ročníku středoškolské Robosoutěže uspořádané na půdě katedry řídicí techniky FEL ČVUT, které dnes zná svého vítěze.

Vítězný robot uměl nejlépe zmapovat terén

V zadání Mountain Climber musela robotická lego vozítka co nejrychleji překonat horský hřeben, který představovaly rozmístěné překážky. Rozmístění „hor“ se neustále měnilo, takže je nešlo předvídat. Vítězem se stal robot, který prošel vyřazovacími boji s nejvyšším počtem bodů. První tři místa nakonec obsadily následující týmy:

  1. místo: tým R2-D2 z Gymnázia Špitálská, Praha-Vysočany
  2. místo: tým Mindbreak, Gymnázium Příbram
  3. místo: tým Mindfield, Gymnázium Příbram

Tým R2-D2 ve složení Jakub Jandus, Vít Železný a Štěpán Ondřej nasadil do soutěže čtyřkolové vozítko s kompaktním designem a náhonem na všechna kola.

„Náš robot měl lepší mapovací systém. Navíc jsme při změně nastavení hrací plochy používali PC simulátor jízdy, ten nám umožnil zvolit pro robota nejlepší startovací pozici,“ komentuje člen vítězného týmu Jakub Jandus z Gymnázia Špitálská.

Organizátor Martin Hlinovský: zvítězila vyšší inteligence

Hlavní pořadatel soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT komentuje: „Na prvních třech místech se umístili roboti, kteří byli prostě inteligentnější – po cestě vyhledávali vrcholy, mapovali terén a nešli přímo rovně přes hřeben“.

Finalisté soutěže dostali hmotné ceny, které do soutěže věnovaly společnosti MathWorks, HUMUSOFT, Applifting, ŠKODA AUTO, FANUC, Sick, Strand a Kingston Technology. Členové prvních třech týmů mají navíc možnost studovat v programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek.

Další informace najdete na webových stránkách https://robosoutez.fel.cvut.cz/finale-11-rocniku-robosouteze-2019 nebo na Facebooku www.facebook.com/robosoutez

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 16 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 169 studijních programů a v rámci nich 480 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil více než 4 700 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT mezi 531. – 540. místem a na 9. pozici v regionálním hodnocení pro Evropu a Asii. V rámci hodnocení pro „Civil and Structural Engineering“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 201. – 250. místě, „Computer Science and Information Systems“ na 251. – 300. místě, „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. pozici. V oblasti „Mathematics“ na 301. – 350 místě, „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce, „Architecture/Built Environment“ na 150. – 200. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT v Praze na 256. místě. Více informací najdete na www.cvut.cz.