Lighthouse Ventures investuje do insurtech startupu Searpent odhalujícího pojistné podvody

Praha (16. Prosince, 2019) – Lighthouse Ventures (www.lhv.eu.com), investiční fond se sídlem v Praze dnes oznámil svou další investici ve výši několik desítek milionů korun do společnosti Searpent (https://searpent.com). Searpent vytváří unikátní software pro evaluaci jednotlivých pojistných událostí, čímž umožňuje rychle a přesně detekovat pojistné podvody. 

Jenom za rok 2018 řešili podle České asociace pojišťoven (ČAP) pojišťovny v Česku více jako deset tisíc podvodných pojistných událostí a odhalili podvody ve výši 1,3 miliardy korun. Systém startupu Searpent se zaměřuje především na hodnocení pojistných událostí u automobilů, které podle ČAP pořád tvoří největší podíl v kategorii pojistných podvodů. Dále se soustředí na pojištění nemovitostí a úrazové pojištění.

„Naše investice do Searpent je jednou z dlouhé řady investic, které chystáme během příštích let. Jsme rádi, že právě my můžeme spolupracovat se Searpent, jedním z popředních insurtech startupů v Česku s vysokým potenciálem pro expanzi na evropský a globální trh“, říká Michal Zálešák, Managing Partner v Lighthouse Ventures. „Kromě investice se Searpent také zapojí do našeho akceleračního programu, kde získá mentoring na míru podle jejich potřeb.“

Spolupráce s Deloitte

Klíčovým úspěchem společnosti Searpent je navázání exkluzivní spolupráce s poradenskou společností Deloitte. Tato spolupráce přináší společnosti Searpent přístup na zahraniční trhy a společnosti Deloitte rozšíření portfolia technologií pro své klienty. “Předpokládá se, že podíl pojistných podvodů je v regionu střední Evropy okolo 10 %. V současné chvíli ovšem pojišťovny dokáží odhalit méně než polovinu. Řešení Searpent proto krásně zapadá do portfolia produktů a služeb, které naši klienti využívají.”, Jiří Fialka, partner zodpovědný za Actuarial and Insurance Services v Deloitte CE. V současné době spolupracuje Searpent s Deloitte na úrovni CEE regionu a chystá expanzi do západní Evropy.

Co říkají klienti?

Jedním z prvních nasazení řešení Searpent je zpracování podkladových fotografií vozů pro skupinu AXA Česká republika a Slovensko. “Technologie Searpent nám pomohla identifikovat případy s 3x vyšším počtem pojistných událostí v prvních 6 měsících po uzavření havarijního pojištění”, Ondřej Vích, Digital strategy leader skupiny AXA Česká republika a Slovensko.

O Lighthouse Ventures

Lighthouse Ventures je investiční fond o velikosti 23 mil. eur, zaměřující se na technologické firmy s globální vizí. Startupům poskytujeme nejen financování, ale také širokou síť kontaktů a zkušeností našeho mezinárodního týmu partnerů, mentorů a poradců. Realizujeme také program Lighthouse Akcelerátor, který nabízí až 20 tisíc eur i startupům ve fázi nápadu – spolu s rozsáhlou sítí mentorů a poradců.

Jedním z investorů v Lighthouse Seed Fund  je Fond fondů OP PIK. Fond fondů OP PIK je iniciativa vytvořena ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a EIF a financována z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Rizikový kapitál OP PIK. 

O Searpent

Společnost Searpent s.r.o. je technologickým startupem, který se zabývá neuronovýma sítěmi a machine learningem. Svoji unikátní technologii využívá na odhalování pojistných podvodů, automatizací a zpracování obrazových/nestrukturovaných dat. V současné době operuje společnost Searpent na českém a polském trhu a v příštích 2 letech by se ráda dostala do celého CE regionu. “ Po dvou letech vývoje produktu a po úspěšném dokončení pilotů, jsme se rozhodli pro externí financování skrze VC fondů. Po dvou měsíčních namlouvání jsme se rozhodli pro Lighthouse Ventures, zejména pro jejich zkušenosti, profesionalitu a osobní přístup.” říká Daniel Šopov, CEO Searpent s.r.o.

Zakladateli společnosti jsou sourozenci Boril Šopov a Daniel Šopov.