Chudým dětem pomohou dary z vánoční sbírky zlepšit kvalitu života

Praha, 23. 1. 2020: Krabice od bot, největší sbírka dárků pro děti z chudých rodin, potěšila desetitisíce dětí v celém Česku. Vybralo se 35 431 dárků a další bezmála milion korun na doprovodné finanční sbírce Krabice online. Sbírku organizuje Diakonie, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR.

Překvapení, nedočkavost, nefalšované nadšení dětí i slzy v očích ostřílených sociálních pracovníků. Tak vypadalo rozdávání dárků z Krabice od bot na mnoha místech Česka při různých besídkách v azylových domech či komunitních centrech. „Mám nohu 37,“ hlásil desetiletý Dominik v Jablonci, když ze svého dárku v krabici vytáhl krásné nové kopačky. 

Když pak s pomocí pracovníka místního nízkoprahového klubu zjistil, že mají přesně jeho velikost, rozzářily se mu oči. Jiné děti si nechaly dárek až na štědrý večer. „Píšu přes maminčin mail. Chtěla bych poděkovat za krabici pod stromečkem, měla jsem v ní suprový dárky, naušnice, knížku, kosmetiku i hrnek. Moc si toho vážím a jednou snad budu mít šanci někomu udělat taky radost,“ vzkázala třináctiletá Aneta.

V Česku více než 100 tisíc chudých dětí

Dárky v krabicích od bot každoročně přinesou velikou radost dětem, z nichž mnohé žádný jiný dárek pod stromečkem nenajdou. Vánoční krabice však jejich dlouhodobou situaci nevyřeší. „V Česku je více než 100 tisíc chudých dětí. Pro mnohé rodiče je problém zaplatit dětem obědy, kroužky ve škole nebo školu v přírodě. Proto vedle zabalených krabic s dárky vybíráme také krabice online, tedy finanční dary, které výrazně zlepšují život dětí z chudých poměrů,“ říká Zdeňka Sobotová, koordinátorka Krabice od bot. 

Výtěžek 971 548 korun z této sbírky Diakonie pečlivě rozdělí mezi sedm různých projektů, které mají jedno společné: dlouhodobě pomáhají dětem a jejich rodinám v tíživé životní situaci. „Část prostředků půjde na stravné i výlety dětí z azylových domů, podpoříme i terapii pro rodiny v krizi nebo unikátní poradenství náctiletým na Facebooku,“ vyjmenovává Sobotová. 

Dárky do celé republiky, třeba do Vsetína

Jedním z míst, kam část sbírky poputuje, je také nízkoprahový klub vsetínské Diakonie. „V našem nízkoprahu Rubikon organizujeme pro děti výtvarné, tvořivé nebo hudební rozvojové dílny, které si nemůžeme dovolit z běžného rozpočtu a právě tady nám pomáhají peníze z Krabice online,“ popisuje Miroslava Pončíková z Diakonie Vsetín. „Mnohé z našich dětí vnímají, že žijí na okraji společnosti, která je nepřijímá. A právě úspěchy, které díky rozvojovým dílnám děti zažívají, jim dávají pocit vlastní hodnoty a vrací sebeúctu. Každé z dětí tak může zjistit, že je v něčem výjimečné,“ vysvětluje Pončíková. 

Kromě sbírky samotné pomáhá Diakonie tisícům lidí v chudobě a nouzi ve svých každodenních sociálních službách. V azylových domech, nízkoprahových klubech pro mládež nebo občanských poradnách podporuje jednotlivce i rodiny v řešení složitých situací spojených s bydlením, ekonomickou situací i finanční gramotností. „Chudobu v Česku vymýtit nedokážeme. Ale díky sbírce můžeme smysluplně zlepšovat život aspoň některých lidí ohrožených chudobou a sociálním vyloučením. Děkujeme všem dárcům, kteří nám s tím pomáhají,“ uzavírá Zdeňka Sobotová z Diakonie.

Další informace o Krabici od bot i o Krabici online, fotografie a zajímavosti najdete na www.krabiceodbot.cz nebo na Facebooku.

—konec—

O Diakonii ČCE: Pomoc má mnoho tváří 

Diakonie pomáhá lidem v těžkých situacích, kdy už jim nebo jejich nejbližším docházejí síly. Poskytuje služby seniorům, dětem i dospělým s postižením a lidem v různých životních krizích. Diakonie se věnuje také humanitární a rozvojové práci v zahraničí. Ročně podpoří 40 tisíc lidí u nás i ve světě. Více na www.diakonie.cz