Revitalizace osvětlení DRFG Areny přinesla divákům hokejové Komety Brno lepší požitek ze hry. Provozovateli se snížily náklady

Praha, Česká republika – V minulém roce se hokejoví fanoušci brněnské Komety mohli radovat nejen z úspěchů svého domácího týmu, ale i z modernizace DRFG Areny, domovského stadionu Komety. Tu zdobí od léta minulého roku nové osvětlení od předního dodavatele řešení pro osvětlení Zumtobel Group, které snižuje provozní náklady, ale slouží například i ke kvalitnějším televizním přenosům. 

Na osvětlení sportovišť jsou kladeny specifické požadavky. Musí zabezpečit dobré podmínky k vidění jak pro sportovce, rozhodčí i diváky a zároveň pro televizní přenosy. Nutností je nastavení velkého spektra světelných scén pro různé úrovně tréninků, zápasy s TV přenosem i bez, koncerty i údržbu hlediště a ledové plochy. Tyto náročné požadavky splňuje průmyslové svítidlo z portfolia Zumtobel CRAFT LED vyznačující se vysokou odolností, nulovou údržbou, dlouhou životností a nízkou energetickou náročností. V aréně bylo konkrétně použito pro osvětlení hrací plochy a tribun spolu se systémem řízení LITECOM.

Výměny se také dočkal nouzový systém osvětlení. Původní zářivková svítidla s nouzovými moduly se často nechtěně rozsvěcela během akcí jako jsou například koncerty. Nyní byla nainstalována nouzová svítidla Resclite C Antipanic,od Zumtobel s protipanickým osvětlením, která jsou díky své nárazuvzdornosti obzvlášť vhodná pro sportoviště.

Změny, které přinesla modernizace osvětlení pocítí návštěvníci i televizní diváci okamžitě. Aréna má nyní vyšší i rovnoměrnější hladinu horizontálního a vertikálního kamerového osvětlení. Hlediště pro diváky je tak osvětleno jen do nezbytně nutné úrovně. Dále zmizely odlesky na ledě způsobné původními výbojkovými svítidly. Svítidla se také rozsvěcují a zhasínají v různých dynamických kombinacích, například při nástupu hráčů na led či vstřelení gólu, což by s původním zářivkovým osvětlením nebylo možné. 

„Osvětlení pro sportoviště je díky svým specifickým požadavkům vždy velkou výzvou a my jsme rádi, že si do svého portfolia modernizovaných sportovních objektů můžeme zařadit brněnskou DRFG Arenu, která slouží hráčům i fanouškům komety přes 30 let,“ uvedl ředitel společnosti ZG Lighting Czech Republic Jan Vacek. Skupině Zumtobel Group se podařilo zpracovat kompletní světelný projekt během 14 dnů od první schůzky s investorem. 

Revitalizace osvětlení přinese i značné energetické úspory. Celkový výkon světelné soustavy se snížil zhruba o 36,4 kW, a to při zachování vyšších hladin osvětlenosti. „Provozovateli také odpadla nutnost nákladné, průběžné výměny původních zářivkových trubic, kterých bylo v aréně instalováno přes 1000 kusů,“ doplnil Vacek. 

Produktová brožura CRAFT LED: zde

Produktová brožura LITECOM: zde

Produktová brožura o nouzovém osvětlení: zde

O skupině Zumtobel Group:

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Skrze klíčové značky Zumtobel, Thorn a Tridonic skupina nabízí komplexní portfolio produktů a služeb zákazníkům po celém světě. Základ pro vývoj inovací a vstup do nových oblastí podnikání tvoří po desítky let získávané know-how týkající se vlivu světla na člověka. Ve světelném odvětví je skupina lídr na evropském trhu. Skupina Zumtobel Group je obchodována na vídeňské burze cenných papírů (ATX Prime) a zaměstnává přibližně 5 900 lidí. Ve fiskálním roce 2018/2019 vykázala obrat 1 162 milionů euro. Skupina sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu ZG Lighting Czech Republic s.r.o., člen skupiny Zumtobel Group, nabízí profesionální osvětlení značek Thorn a Zumtobel. Pro další informace prosím navštivte: www.zumtobelgroup.com