Průzkum MiR: velký potenciál AMR robotů vidí podniky z automobilového, elektrotechnického a FMCG průmyslu

Investici do mobilních robotů během příštích dvou let zvažuje 78 % respondentů


Praha, 3. března 2020 – Mobile Industrial Robots (MiR), vedoucí dodavatel na trhu autonomních mobilních robotů (AMR), na základě svého průzkumu mezi americkými průmyslovými podniky zjistil, že v příštích dvou letech o automatizaci své interní logistiky s pomocí AMR robotů uvažuje celkem 78 % firem. Průzkum byl proveden mezi podniky z odvětví automotive, elektrotechniky, FMCG a 3PL logistiky. Průzkum se rovněž zaměřil na očekávané přínosy a klíčové bariéry integrace autonomních mobilních robotů do provozů. 

„Automatizace vytváří nové příležitosti pro bezpečnější, čistší a produktivnější pracovní prostředí. Podniky musejí udržet konkurenceschopnost s využitím úspor času, redukcí nákladů a efektivnější reakcí na požadavky zákazníků. Průzkum prokázal, že tvrzení našich zákazníků o rychlém a efektivním způsobu automatizace vnitropodnikové přepravy odpovídají v případě AMR technologií realitě,“ řekl Jesper Sonne Thimsen, obchodní ředitel MiR pro střední a východní Evropu.   

Největšími optimisty v oblasti integrace AMR robotů do logistiky z pohledu jednotlivých odvětví jsou automobilové společnosti, když během příštích dvou let zvažuje implementaci 88 % z nich. Z elektrotechnických společností vidí možnost nasazení během dvou let 60 %, dalších 30 % od tří do pěti let. V segmentu rychloobrátkového zboží (FMCG) je to 58 % podniků během dvou let, stejně jako u nezávislých poskytovatelů spedičních služeb (3PL).

Nasazení autonomních robotů poskytuje významné obchodní přínosy, od optimalizace pracovních a provozních nákladů až po zvýšení produktivity, přesnosti dodacích termínů a efektivity. Velký potenciál vidí opět zejména firmy z odvětví automotive, kdy 64 % společností považuje nasazení AMR technologií za přínosné pro celkové náklady, bezpečnost a kvalitu. 16 % automobilových podniků navíc považuje AMR za konkurenční výhodu. V případě FMCG segmentu vidí výhody v oblasti nákladů, bezpečnosti a kvality dokonce 79 %, na druhou stranu je o tomtéž přesvědčeno 43 % elektrotechnických podniků a jen 25 % poskytovatelů 3PL spedice.  

Více než 50 % respondentů jak z automotive tak spedice uvedlo, že největší překážku pokročilých automatizačních projektů představuje nedostatek kvalifikovaného personálu. V elektrotechnickém segmentu se takto vyjádřilo 35 % respondentů a v odvětví FMCG 30 % respondentů. Více než polovina respondentů ze všech odvětví se rovněž vyjádřila, že investice do jejich automatizačních projektů mají pomalou návratnost. Téměř 40 % FMCG a elektrotechnických podniků navíc tvrdí, že jejich procesy jsou předmětem častých změn či nejsou natolik masové, aby je bylo možné automatizovat.  

„Implementace nové technologie jako AMR se často označuje jako technická či technologická investice a přitom se jedná především o podporu obchodních procesů. Sdílené zkušenosti takových zákazníků jako 

Whirlpool v Polsku či Visteon na Slovensku mohou pomoci dalším firmám porozumět obrovskému potenciálu, který automatizace interní logistiky nabízí,“ dodal Jesper Sonne Thimsen.

O průzkumu

Studie byla provedena na konci roku 2019 mezi 117 americkými průmyslovými podniky ze čtyř odvětví – automotive, elektrotechnická výroba, 3PL spedice a výroba rychloobrátkového zboží (FMCG). Zpráva byla doplněna o 20 interview s představiteli globálního managementu z výrobních a logistických společností. Další informace byly získány z analýz veřejně dostupných informací relevantních předmětu této studie. 

Více informací lze nalézt na: https://www.mobile-industrial-robots.com/pl/report/

O Mobile Industrial Robots 

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) vyvíjí a dodává nejpokročilejší kolaborativní a bezpečné autonomní mobilní roboty (autonomous mobile robots – AMRs) na trhu. Tyto roboty umožňují rychlé, snadné a efektivní řízení interní logistiky, přičemž zaměstnancům umožňují vykonávat produktivnější činnost. Inovativní roboty od MiR již nasadily stovky velkých a středně velkých výrobních společností, logistických center a též řada nemocnic po celém světě. MiR velmi rychle vytvořil globální distribuční síť ve více než 60 zemích a má regionální kanceláře v New Yorku, San Diegu, Singapuru, Frankfurtu, Barceloně, Tokiu a Šanghaji. V České republice a na Slovensku dodávají produkty MiR na trh společnosti Amtech spol. s r.o. a DREAMland PLC. V roce 2019 dosáhla společnost obratu ve výši 44 milionů USD. Firma se sídlem v dánském Odense byla založena a je řízena profesionály s dlouholetou zkušeností z dánského robotického průmyslu. Pro více informací navštivte: http://www.mobile-industrial-robots.com.

Videa o jednoduchém nastavení a programování robotů, případové studie a komplementární nástroje naleznete zde:  https://www.youtube.com/channel/UC3MRxsNU6AW_hKdExtnGr1Q