Investiční skupina Portiva sází na další rozvoj pražských Holešovic. Za půl miliardy korun tam kupuje prémiový kancelářský komplex Astrid Offices

  • Projekt vznikající na místě bývalé továrny kosmetické značky Astrid oslovil skupinu Portiva atraktivní lokalitou i svou mimořádnou architektonickou a užitnou kvalitou.
  • Budova nabídne v pěti nadzemních a dvou podzemních podlažích přes 3500 m2 kancelářské a 850 m2 obchodní plochy k pronájmu.
  • Rok před dokončením výstavby má již 50 % dostupných kancelářských ploch svého nájemce. Portiva projekt převezme, až po jeho plném obsazení.
  • Skupina vnímá komerční nemovitosti jako kotvu svého celkového podnikání. Astrid Offices proto hodlá dlouhodobě držet. V dalších letech navíc plánuje v tomto segmentu další růst.

Portfolio české investiční skupiny Portiva se rozroste o špičkovou administrativní budovu Astrid Offices v pražských Holešovicích. Portiva za převzetí projektu vznikajícího na místě bývalé továrny kosmetické značky Astrid zaplatí developerské společnosti UBM Development zhruba půl miliardy korun. “Holešovice vnímáme jako růstovou pražskou lokalitu. Její potenciál by měla naplnit nová kancelářská výstavba přelévající se sem z Karlína a připravovaný rozvoj zóny Bubny – Zátory,” popisuje výkonný ředitel skupiny Portiva Pavel Svoreň jeden z důvodů, proč Portivu projekt oslovil.

Kromě atraktivní lokality je však projekt, jenž v pěti nadzemních podlažích nabídne přes 3 500 m2 pronajímatelných kancelářských ploch, podle Svoreně zajímavý také svou mimořádnou kvalitou. Nejde přitom jen o zdařilý architektonický návrh oceňovaného mezinárodního studia Bogle Architects, které kreativně proměnilo původní průmyslovou zástavbu ve víceúčelový areál.

Budova Astrid Offices je stavěna podle standardu LEED Gold a po svém dokončení tak získá stejnojmenný certifikát udržitelnosti. Na toto označení přitom dosáhnou pouze projekty, které jsou efektivní v hospodaření s vodou i energiemi, mají kvalitní vnitřní prostředí, či zohledňují životní prostředí i při výběru materiálů a samotné výstavbě. V případě Astrid Offices se jedná například o moderní chladicí systém, společnou zelenou střešní terasu nebo o využití velkoplošného prosklení s použitím venkovních vertikálních lamel a horizontálních žaluzií na fasádě budovy zajišťující dostatečný přístup denního světla.

Autoři projektu mysleli také na co nejlepší zázemí uživatelů při každodenním provozu. Součástí projektu tak budou dvě patra podzemních garáží s kapacitou 74 míst, nabíjecí stanice pro elektrokola, kolárna s myčkou bicyklů, optické datové připojení budovy, coworkingové prostory nebo restaurace v přízemí. Kancelářské plochy jsou navíc navrženy tak, aby bylo možné snadno vyjít vstříc specifickým požadavkům klientů a upravit jim interiéry na míru. 

Portiva Astrid Offices od developerské společnosti převezme až po dokončení projektu, jež je naplánováno na začátek příštího roku, a po jeho plném obsazení dlouhodobými nájemci. V tuto chvíli je nicméně rezervováno již 50 % veškeré kancelářské plochy, jež je k dispozici.

Součástí areálu se ve druhé etapě stane také rezidenční projekt Astrid Garden, jenž dá vzniknout až 110 bytovým jednotkám. Na byty, které mají být dokončeny v roce 2023, se však kontrakt Portivy s UBM Development nevztahuje. Investiční skupina se totiž zaměřuje pouze na komerční nemovitosti.

Astrid Offices je pro Portivu prvním z projektů, kterými se chce postupně etablovat v segmentu prémiových kanceláří. Kromě toho se však zajímá mimo jiné i o obchodní centra. Na tomto poli učinila první krok již na sklonku loňského roku 2019, kdy akvizicí v jihomoravských Ivančicích zahájila nákup balíku obchodních parků za 2 miliardy korun. “Komerční nemovitostí jsou v rámci naší investiční strategie vnímány jako nejkonzervativnější součást portfolia. V následujících letech proto v této oblasti plánujeme další růst,” uvedl výkonný ředitel Portivy Pavel Svoreň

Galerii vizualizací a více informací o projektu naleznete na www.astridoffices.cz. Vizualizace ke stažení je k dispozici zde.

Investiční skupina PORTIVA vznikla v červnu 2018 konsolidací aktiv a majetkových podílů akcionářů skupiny v oblasti energetiky a realit. Historie skupiny sahá do roku 1995, kdy byla založena společnost ELDACO, která nyní se svými 14 větrnými a fotovoltaickými elektrárnami tvoří energetickou divizi holdingu. PORTIVA se kromě obnovitelných zdrojů orientuje také na komerční nemovitosti, oblast automotive a investiční fondy. Objem aktiv pod správou skupiny činil k 31. 12. 2019 4,2 mld. Kč a obrat přesáhl 3 mld. Kč. Souhrnný zisk EBITDA společností sdružených ve skupině přesáhl v témže roce 500 mil. Kč. Skupina zaměstnává přes 440 zaměstnanců a působí v 5 zemích. Více na http://www.portiva.cz.