Do FNHK dorazila tisícovka respirátorů až v sobotu ráno. Nemocnice nabízí zaměstnancům hlídání dětí

Hradec Králové, 14. 3. 2020 – tisková zpráva – Do Fakultní nemocnice Hradec Králové dorazila v sobotu 14. března v půl páté ráno slibovaná dodávka respirátorů. Jde o zhruba 750 FFP3 a 250 FFP2 respirátorů. Jde o poměrnou část pro FNHK ze zhruba padesátitisícové dodávky respirátorů distribuovaných po celé ČR. „Respirátory jsme ještě měli, ale jejich zásoby se v těchto dnech ztenčují o dost rychleji. Snaha alokovat v současné situaci co nejvíc ochranných pomůcek je správný postup,“ okomentoval lékařský náměstek FNHK a senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.

Z této dodávky si zhruba padesátku respirátorů vezme Kraj pro účely záchranné služby. „To opravdu není mnoho, ale vzhledem ke stavu epidemie a tomu, že vláda na příští týden slibuje několikanásobně větší dodávku ochranných pomůcek, věřím, že to bude stačit,“ vysvětluje Jaroslav Malý. 

Případů infekce koronavirem jsou v Královéhradeckém kraji zatím jednotky, pacienti jsou v domácí léčbě bez vážnějších komplikací a situace je tedy plně pod kontrolou. Na zvýšený nápor choroby COVID-19 jsou pro případ potřeby připraveny na infekčním oddělení, oddělení plicní a emergency a v dětské klinice. „Dále vytváříme zásoby nezbytných léků, které doplňujeme na cca pětiměsíční stavy. Totéž se zdravotnickými prostředky,“ doplňuje Jaroslav Malý.

Vzhledem k vyhlášenému stavu nouze, zavřeným školám a dalším zařízením však hrozí riziko personálních problémů, kdy by zaměstnanci FNHK, kteří mají malé děti, s nimi museli zůstat doma a chyběli by v nemocnici. FNHK proto zavedla možnost organizovaného hlídání dětí přímo v areálu nemocnice. Bezplatné hlídání dětí poběží až do odvolání od úterý 17. března. Maximálně desetičlenné skupinky dětí se budou věnovat buď přípravě do školy a domácím úkolům nebo hrám a volnočasovým aktivitám.