Google nabízí českým školám pomoc se vzdálenou výukou

Praha 19. 3. 2020 – Dnešním dnem spouští Google speciální stránku určenou českým vzdělávacím institucím. Radí zde, jak pomocí sady bezplatných nástrojů začít vyučovat a komunikovat se studenty na dálku. Snaží se tím usnadnit situaci hlavně těm školám, které momentálně žádný online systém nemají. Sadu 11 nástrojů s názvem G Suite pro vzdělávání, která obsahuje i oblíbenou službu Učebna Google, poskytuje společnost vzdělávacím institucím zcela zdarma. Musejí pouze prokázat, že mají neziskový status a jsou uznávané státem.

„Abychom pomohli českým školám naši bezplatnou sadu pro vzdálenou výuku co nejrychleji nasadit, spustili jsme speciální stránku se všemi důležitými odkazy a nejčastějšími dotazy v češtině,“ říká Taťána le Moigne, ředitelka české, slovenské, maďarské a rumunské pobočky Googlu. „Přidali jsme i sérii videí vysvětlujících, jak školu registrovat a začít nástroje používat.“ Všechny potřebné informace tak školy nyní najdou v češtině na GrowWithGoogle.cz/proskoly.

Řada škol již v předchozích dnech začala využívat službu Učebna Google. Ta je právě jedním z nástrojů G Suite. Kompletní sada G Suite pro vzdělávání, která je zcela zdarma pro neomezený počet studentů, ale nabízí komplexní balík služeb včetně videohovorů a sdílených souborů. Tato platforma je k dispozici celosvětově a je lokalizovaná i do češtiny. Funguje kompletně online ve webovém prohlížeči. Pro její využívání na počítači není potřeba nic složitě instalovat a funguje také na mobilech s operačními systémy Android i iOS.

„Proces přihlášení do G Suite pro vzdělávání je online, není tedy potřeba skenovat nebo zasílat dokumenty. Pro aktuální situaci je obzvlášť důležité, že je možné začít G Suite ve startovacím režimu používat okamžitě,“ komentuje Taťána le Moigne. „Někdy se školy bojí, že budou muset se vzdálenou výukou čekat, než je ověříme, ale není to tak,“ dodává le Moigne s tím, že Google navýšil kapacitu týmu, který registrace ověřuje. 

Co všechno umožňuje bezplatná sada G Suite pro vzdělávání: 

  • Vytvářet třídy, zadávat úkoly a testy, předávat výukové materiály
  • Spolupracovat na dokumentech, tabulkách a prezentacích v reálném čase, hodnotit a známkovat
  • Vytvářet seznamy úkolů, zasílat upozornění, svolávat schůzky 
  • Spojit se s žáky prostřednictvím e-mailu, chatu nebo videokonference 

Vzdělávací instituce, které se mohou o bezplatnou sadu nástrojů G Suite pro vzdělávání přihlásit: 

  • školy, které prokáží, že nejsou provozovány za účelem zisku
  • vládou uznané, formálně akreditované školy prvního a druhého stupně, střední i vysoké školy