Na plícní ventilátory se mezi lidmi vybralo přes 10 milionů korun za jeden den. CoroVent: “Sbírku zastavujeme a o dalších krocích jednáme se státem”

Neuvěřitelná vlna solidarity překvapila autory projektu plicních ventilátorů pro nakažené koronavirem s respiračními obtížemi. Deset milionů korun se ve sbírce vybralo za necelý jeden den. Vybrané peníze budou použity na výrobu prvních sta kusů. Autoři projektu nyní sbírku zastavují, protože se do podpory projektu chce vložit stát a strategicky podpořit nejen boj s nemocí, ale i digitalizovat český průmysl a pomoci při exportu této inovace do zahraničí.

Nemáme slov! Takovou podporu jsme nečekali. Díky  této úžasné rychlosti a podpoře od téměř sedmi tisíc lidí se za necelý jeden den vybralo deset milionů korun. To je neuvěřitelné a dokazuje to sílu skvělých českých lidí. Nejen v tom najít a vyrobit kvalitní přístroj, ale i semknout se a rychle vybrat peníze potřebné na záchranu životů,” popisuje Pavel Doležal (Keboola), jeden z ideamakerů iniciativy COVID19CZ a dodává: “Díky tomu, kolik lidí a jak rychle přišlo s pomocí a darovalo peníze, získal pozornost Ministerstva průmyslu a obchodu. Už dnes ráno jsme s nimi zahájili jednání. Chtějí nám totiž pomoci projekt strategicky zastřešit.”  

COVID19CZ tak na dalším projektu ukazuje, že nejen IT podnikatelé, ale i český průmysl jako takový umí inovovat velice rychle. Během týdne vznikl projekt, spojily se desítky českých firem, upravily svoje procesy a dohromady a pod dohledem odborníků z ČVUT se spojily k výrobě plicního ventilátoru. Pokud dostane projekt podporu od státu, o které se nyní jedná, bude to nový vývozní artikl chytrého českého průmyslu. Unikátní spojení lidí z  IT, průmyslu, akademiků a stovek dobrovolníků v rámci hnutí COVID19CZ tak znovu státu ukazuje, jak rychle mohou vznikat projekty, které zachraňují svět. A zároveň praktický důkaz toho, že v moderním světě jsou důležité firmy, které jsou schopné se rychle zorganizovat a flexibilně uzpůsobit své vývojové i výrobní procesy. COVID19CZ věří, že jde o cestu, jak moderní a chytrý průmysl dělat.
Informace pro editory:

Co je COVID19CZ?

COVID19CZ vzniklo jako neformální uskupení odborníků. Základ iniciativy položili čeští podnikatelé a technologičtí odborníci, kteří k sobě postupně nabalují komunitu dobrovolníků, a nadšenců ochotných pomoci. Společnými silami ukazují, jak data a technologie pomáhají šíření nákazy zpomalit a minimalizovat její následky. Pilíře aktivit, kterým se COVID19.cz věnuje jsou tři:

  • Chytrá karanténa = Soubor opatření, která oddělí nemocné a potenciálně nakažené od zdravých osob a zároveň bude důsledně chránit zdravotníky. Lidi chrání před nákazou a ekonomiku před kolapsem.
  • Zajištění odpovídajících pomůcek a podmínek pro naše zdravotníky. Zdravotníci jsou naší hrází před nákazou.
  • Informování veřejnosti. Žádná z opatření nebudou účinná, když o nich lidé nebudou vědět, nebudou jim rozumět a nebudou je dodržovat.

Dodejme, že COVID19CZ během neuvěřitelných několika dní v době vyhlášení nouzového stavu postavili call centrum 1212, které odbavuje všechny otázky okolo koronaviru. Následně také pomohli vytvořit informační stránky, které výrazně snížily počet volajících na linku 1212 a uvolnily kapacity tísňových linek. Připravil Covid Active Response Center pro pomoc hygienikům s boji s virem. Projekt CoroVent je nyní ve fázi dokončování vývoje a zahájení malosériové výroby na 500 plicních ventilátorů určených pro problémy způsobené COVID-19. To však není zdaleka vše, v rámci iniciativy COVID19CZ vznikají desítky dalších projektů.

Za COVID19.cz stojí například: Petr Šimeček (Keboola), Pavel Doležal (Keboola), Patrick Zandl (Prusa Research), Pavel Zima (Seznam.cz), Jakub Nešetřil (Česko.Digital), Dušan Šenkypl (Pale Fire Capital), Tomáš Havryluk (Alza.cz), Ondřej Tomas (CleverMaps), Petr Bednařík (DataSentics), Petr Bartoš (Cogvio Medical). Kompletní seznam najdete na webu hnutí. 

  • ukazuje se, ze model ktery jsme s #covid19cz udelali se statem – prumysl rychle inovuje a pak to se statem dokaze boostovat je skvely
  • budujeme opravdu novy prumysl a to tak ze behem tydne!
  • dali jsme digitalne dohromady cely projekt – vsichni vzdalene
  • ted mame sanci pomoci svetu a zaroven obnovit a posunout cesky prumysl do “chytreho” pomoci dat, it a systemu prace – vse co jsme prokazali v #covid19cz ze funguje skvele. (mame venku treba deset hotovych veci )
  • mame sanci aktivovat stovky malych a strednich firem a tisice lidi
  • ted je cas jednat a jednat spolecne CVUT, stat, spolecnosti
  • jsou v tome desitky dobrovolniku ted, desitky firem, etc.