Startupy se utkají o peníze a pozornost investorů v 13. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku. Přihlašování je v plném proudu

Do 10. května je možné se přihlásit do 13. ročníku startupové soutěže Vodafone Nápad roku. Podobně jako v předchozích ročnících soutěže dostane vítěz peněžní cenu a finalisté kromě věcných cen i příležitost oslovit investory. Vyhlášení vítězného projektu, který vybere odborná porota, bude 21. září.

JAN_1624.jpg

30 nejlepších startupů už budeme znát 25. května a 10 finalistů 15. června. V září pak vítěz dostane 300 000 korun a spolu s druhým a třetím nejlepším projektem i spoustu dalších věcných cen a služeb. Podobně jako v posledních letech mezi finalisty porota také vybere projekty, které odmění týdenním pobytem v technologickém centru Huawei v Číně nebo na festival Bits & Pretzels v Mnichově.

„Třináctý ročník soutěže je důkazem, že Vodafone Nápad roku je akce, která mladým podnikatelům opravdu pomáhá. V dosavadních dvanácti ročnících jsme hodnotili 1804 projektů, jejichž autoři získali cenné rady od zkušených podnikatelů a investorů. Mnozí navíc získali i ceny v hodnotě 11,5 milionu korun nebo významné investice. Celková výše přímo zprostředkovaných investic do projektů činí 213 milionů korun. To je o to působivější, že jde zpravidla o dosud neobjevené začínající projekty a mladé týmy,“ říká zakladatel soutěže Martin Kešner.

Dobré nápady i špičkové technologie

Důkazem širokého rozpětí přihlášených projektů jsou i příběhy loňských účastníků. Vítězem loňského ročníku se staly chytré stélky do bot miomove. Z běžných běžeckých bot umí udělat osobního trenéra, který lidem pomáhá zlepšovat techniku chůze a běhu. Miomove dokáže zlepšit držení těla a změnit špatné návyky, čímž mimo jiné předchází bolestem. „Výhru v soutěži považuji za jeden z našich největších dosavadních úspěchů, z neznámého startupu se díky soutěži a jejím organizátorům přes noc stal úspěšný projekt, který začal zajímat investory a veřejnost a přesně to jsme potřebovali,” říká Barbora Malaníková, zakladatelka a CEO miomove.

Na druhém místě se umístila služba Grason, která primárně řeší problém s nedostatkem personálu v gastronomii tím, že skrze mobilní aplikaci propojuje spolehlivé restaurace a ověřené pracovníky se zájmem o krátkodobou brigádu. Nicméně v posledních měsících adaptovali koncept projektu aktuálním potřebám firem. Pomáhají logistických společnostem a zemědělcům efektivně vykrývat výkyvy v poptávce na trhu práce. Třetí se umístila firma Feedyou, která automatizuje firemní procesy s pomocí chatbotů.

Zvláštní cenou Profinit Technologický projekt roku porota ocenila tým Varistar – zemědělským firmám nabízí komplexní technologické řešení pro výrazné zvýšení efektivity a současné snížení ekologické zátěže. Cenu Huawei Startup roku získala aplikace N-view mobile, která využívá rozšířenou realitu pro snadnou tvorbu virtuálních prohlídek nemovitostí.

O tom, kdo vyhraje letos, rozhodne porota složená z podnikatelů, manažerů, investorů a zástupců médií. Již podesáté je titulárním partnerem soutěže společnost Vodafone: „Těší nás, že můžeme být znovu součástí Nápadu roku, a pomáhat tak mladým a podnikavým lidem na cestě k úspěšné firmě. S mnohými jsme spolupracovali i po skončení soutěže a byli u toho, jak se z některých startupů staly mezinárodně úspěšné firmy. Vodafone Nápad roku na tom má určitě kus zásluhy. Už se nemůžeme dočkat, jaké projekty představí letošní ročník,” říká Markéta Moreno, ředitelka pro značku a komunikaci Vodafonu.

O úspěchu projektu v soutěži následně nerozhoduje pouze nápad samotný, ale především jeho proveditelnost, kvalita zpracování a potenciál budoucího růstu. Pravidla soutěže a další informace lze najít na stránkách www.napadroku.cz.

Výjimečná příležitost

Mezi partnery soutěže tradičně patří řada velkých společností z technologického nebo finančního sektoru. Díky silnému zázemí soutěže mohou zúčastněné projekty získat vedle peněz i mnoho užitečných benefitů:

  • finanční odměna pro vítěze: 300 tisíc korun
  • věcné ceny za 900 tisíc korun
  • šance na investici až 20 milionů korun bez ohledu na umístění
  • Mentoring Day pro finalisty (20+ mentorů z oblasti obchodu, financí či marketingu)
  • placený pobyt v technologickém centru Huawei v Číně pro tři projekty
  • zpětná vazba od zkušených podnikatelů a investorů pro 30 nejlepších
  • zviditelnění projektu mezi potenciálními zákazníky a partnery

O soutěži Vodafone Nápad roku

Soutěž Vodafone Nápad roku hledá mladé a nadějné podnikatele v České republice a na Slovensku. Byla založena roku 2007, což z ní dělá nejstarší soutěž svého typu u nás. Za dvanáct let se přihlásilo 1804 projektů, z nichž mnoho se teď těší úspěchům na domácím i zahraničním trhu. Zúčastnit se mohou jakékoliv firmy mladší než dva roky. Titulárním partnerem soutěže je letos již podesáté v řadě společnost Vodafone. Hlavními partnery jsou J&T Banka, Kooperativa, Huawei. Partnery jsou společnosti Profinit, Microsoft, Peterka Partners, Stable.cz. Hlavní mediální partneři jsou Hospodářské noviny, týdeník Ekonom, CzechCrunch, Monitora. Soutěž dále podporují CzechInvest, IPR Praha, startup disrupt, xPORT VŠE.