Analytici odkryli špionážní backdoor Mikroceen, který útočil na strategické cíle v centrální Asii

Analýza je výsledkem spolupráce společností ESET a Avast

Praha, 14. května 2020 – Bezpečnostní experti ze společností ESET a Avast společnými silami analyzovali rozšířený nástroj pro vzdálený přístup (RAT), který je speciálním typem tzv. backdooru. Škodlivý kód, který představuje pro uživatele riziko, ESET označuje jako Mikroceen. Experti z obou společností zjistili, že tato „zadní vrátka“ využívají útočníci ke špionáži soukromých subjektů (z telekomunikačního a plynárenského průmyslu) a vládních organizací ve střední Asii.

Zařízení obětí mohla bez vědomí uživatele provádět různé úkony dle příkazů útočníků. Ti byli schopní získat dlouhodobý přístup k dotčeným sítím, a například manipulovat s dokumenty a vytvářet snímky obrazovek uživatelů. Analytici společností ESET a Avast rovněž zkoumali specifický model komunikace mezi servery napadených uživatelů a útočníků, který vznikl za účelem špionáže.

„Útočníci, kteří malware vytvořili, vynaložili velké úsilí, aby zabezpečili spojení svého serveru se stanicemi svých obětí. Toho bylo dosaženo i tím, že útočníci využívali a využívají rozsáhlou sadu nástrojů a metod za účelem skrytí malware, které neustále vyvíjejí a vylepšují,“ říká Peter Kálnai, který vedl výzkumný tým ESET.

Mikroceen se neustále vyvíjí a experti na kybernetickou bezpečnost sledují jeho podíl na útocích na různé cíle už od roku 2017. Mezi nástroji, které útočníci používají k infiltrování sítí, zachytili týmy ESET a Avast také Gh0st RAT. Jedná se o starší nechvalně známý nástroj pro vzdálenou správu vyvinutý již okolo roku 2008. 

Detailní technické informace, včetně podrobné analýzy, jsou publikovány v článku na webu WeLiveSecurity.com.

Nedávná kampaň Mikroceen RAT v centrální Asii (žlutá, oranžová a červená), spolu se staršími útoky (tmavě modré odstíny).

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Ten drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy včetně mobilních a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích. ESET se stal první společností, která díky dlouhodobě vysoké úrovni ochrany získala 100 ocenění prestižního magazínu Virus Bulletin VB100. Za těmito úspěchy stojí zejména dlouhodobé investice do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

 

Označeno tagem