Colliers International poskytuje zjednodušeného průvodce současným stavem cestování a pravidly pro návštěvníky v regionu střední a východní Evropy

Vstup do šesti zemí střední a východní Evropy (6-CEE) je povolen, avšak za přísných podmínek


Praha, 25. května 2020 – Vzhledem k tomu, že případy COVID-19 vrcholí a pak zase klesají, mnoho zemí oznámilo postupné plány na „ukončení izolace“. Výsledkem je, že společnosti se obezřetně chystají na návrát do práce, a přestože návrat k „normálu“ není možný, k návratu dojde. Cílem investorů, nájemců, bank a developerů je pokračovat v probíhajících projektech a v hledání nových příležitostí.

 Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro východní a střední Evropu, uvedl: „Česká republika byla jednou z prvních zemí, která se v Evropě rozhodla pro izolaci a zavedla širokou škálu opatření na ochranu zdraví svých obyvatel. V důsledku toho byl zaznamenán relativně nízký počet případů. ČR byla také jednou z prvních zemí, která oznámila postupný plán ukončení opatření a návratu k větší svobodě pohybu. Z velké části Evropy má Česká republika v současné době jeden z nejotevřenějších přístupů ke svým hranicím za předpokladu, že bude splněna řada zdravotních a bezpečnostních opatření, včetně požadavků negativních testů COVID-19. V současné době je otevřeno několik letových tras, včetně Amsterdamu, Frankfurtu, Paříže a řady tras CEE. Během těchto fází opětovného otevření bude nezbytné, aby úřady monitorovaly případné výkyvy v počtu případech onemocnění a následně upravovaly opatření a cílové destinace. Pokud fyzicky chcete navštěvovat Českou republiku a a podnikat v ní, v současné době je možné postupovat podle požadavků a pokynů.  Domníváme se však, že je rozumné očekávat i jejich narušení, v procesu toho jak se svět přizpůsobuje a znovu vrací se ke svému „novému normálu“. “

Zjednodušený průvodce současným stavem cestování a pravidel pro návštěvníky v regionu střední a východní Evropy následuje následující klíčová kritéria:

  • Je vstup do země povolen? Klíčová kritéria jsou založená na tom, zda jsou hranice země otevřené nebo ne. Potenciální návštěvníci jsou často omezeni na základě země jejich původu. V případě střední a východní Evropy můžou být tato pravidla v některých případech omezena na země EU, nebo se může jednat i o mnohem přísnější omezení, například povolení vstupu jenom občanům nebo těm, kteří mají v zemi povolení k pobytu (včetně rodinných příslušníků).
  • Karanténa a zdravotní požadavky při vstupu? Ačkoli se hranice pomalu otevírají, mnoho zemí zachovává opatření k omezení růstu nových případů COVID-19 ze strany mezinárodních cestujících zavedením karantény / izolace do 2 týdnů. Je to případ většiny zemí střední a východní Evropy. Na některých trzích, včetně České republiky, existují i další podmínky, kdy platný (negativní) certifikát s několikadenní platností postačuje k předložení na hraniční kontrole, takže to může stačit například k provedení nezbytné prohlídky nemovitosti. V závislosti na vaší domovské zemi musíte také zkontrolovat podmínky návratu ze země, kterou chcete navštívit.
  • Metody vstupu: Nejběžnější metodou vstupu pro mnoho klientů by normálně bylo leteckou dopravou, ale trasy do regionu a z regionu se mezi zeměmi liší a v současnosti zůstávají poměrně omezené. Například v Polsku jsou pozastaveny všechny mezinárodní lety a železniční spojení. Podobný případ jsou vlakové a autobusové trasy, kvůli snaze všech dopravců vyřešit problémy týkající se kapacity a zdravotních požadavků.
  • Je účel návštěvy nutný? Mnoho trhů stále zůstává dost přísných na to, kterým společnostem povolí vstup do země, ale některé mají zavedený proces na podporu kontinuity podnikání, který vyžaduje, aby obě strany v biznisu poskytly relativně jednoduchou administrativu kromě jakýchkoli jiných zdravotních požadavků.
  • Ubytování a cestování: Důležitá je také možnost mít někde místo na spaní a prostředky pro bezpečné cestování po městě nebo v zemi taxíkem či půjčeným autem. Mnoho z těchto služeb funguje s dalšími opatřeními na ochranu lidí, například obrazovky z plexiskla v taxi mezi řidičem a cestujícími. Hotely jsou otevřeny ve všech zemích střední a východní Evropy, s výjimkou České republiky a Maďarska, kde mají být otevřeny od 25. května (ČR) a 1. června (Maďarsko).
  • Přístup k nemovitostem (prohlídky): Možnost prohlídek nemovitostí se liší, ale obecně neexistuje tolik oficiálních omezení. Téměř ve všech případech byste s největší pravděpodobností organizovali prohlídku nemovitosti prostřednictvím vlastníka, jeho agenta nebo správce nemovitosti, který by vás měl být schopen informovat o jakýchkoli konkrétních požadavcích. Buďte připraveni, že někteří nájemníci mohou odmítnout návštěvu svých prostor jakémukoli nezaměstnanci, aby se omezila šance na přenos. Kromě toho buďte připraveni dodržovat místní opatření prováděná v oblasti zdraví a hygieny, jako jsou kontroly teploty, dezinfekce a nošení roušek a rukavic. Ty mohou často překračovat jakékoli oficiální požadavky, ale budou důležitá pro zajištění úrovně důvěry, která je nutná pro navrácení uživatel nemovitosti na určitou úroveň normality.

Následující statistiky a souhrny vycházejí z veřejně dostupných informací k datu aktualizace (11. – 18. května 2020) a podléhají pravidelným změnám.

-Konec-

Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globální společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí a investičního managementu. Působí
v 68 zemích světa a zaměstnává více než 14 000 odborníků. Colliers je nejrychleji rostoucí veřejně obchodovaná globální společnost zabývající se realitními službami a investičním managementem, přičemž její korporátní tržby v roce 2018 činily 2,8 mld. dolarů (3,3 mld. dolarů, včetně přidružených společností). Za vedení Colliers odpovídá více než 20 let tým zkušených expertů, který stakeholderům společnosti prokazatelně zajišťuje přes 40 % ročních výnosů. Prostřednictvím své platformy služeb pro management investic spravuje aktiva světově nejuznávanějších institucionálních realitních investorů v hodnotě více než 26 mld. dolarů.

Aktuality ze světa Colliers International najdete na webové adrese Colliers.com i našem Twitteru (@Colliers EMEA) nebo LinkedIn. Novinky pro Českou republiku najdete na našich českých stránkách Colliers.cz.