Luxusní svítidla acdc proměňují místa v zážitky, osvětlují slavné fotbalové stadiony i historické budovy

Praha, Česká republika – acdc patřící pod skupinu Zumtobel Group je unikátní a inovativní výrobce venkovního LED osvětlení pro ambiciózní architektonické projekty. Pomocí svých osvětlení proměňuje prostory v zážitky. Produkty společnosti acdc jsou ukázkou, jak může podmanivá síla světla měnit způsob, jakým lidé vnímají budovy a přilehlé okolí.  

Způsob osvětlení fasády se musí přizpůsobit danému místu 

Osvětlení společnosti acdc jsou součástí unikátních projektů po celém světě, od historických i moderních budov, po stadiony a veřejná prostranství. Existuje několik základních metod, jak lze světlo integrovat do architektonické fasády, tak, aby bylo dosaženo ideálního nasvícení, které koresponduje s architekturou budovy a zároveň slouží danému místu. Během výběru vstupuje do hry více faktorů od samotné polohy místa po kontrast a barvu osvětlení, po jeho ovládání a obyvatele, kterým má stavba sloužit.  

Ideální nasvícení pro budovu baletu v Londýně či Allianz arénu v Mnichově

Metoda bodového osvětlení montovatelné na povrch fasády poskytuje vysoký kontrast zdůrazňující materiál, barvu a vnější úpravu budovy. Příkladem je Royal Opera House v Londýně, budova baletu a opery, kterou osvětlují produkty z rodiny acdc Plaza S. Jejich velmi úzké paprsky obkreslují okraje každého sloupu a vytváří jemnou souhru kontrastu umožňující zachytit obvod přilehlého náměstí Covent Garden v celé své kráse. Svítidla z rodiny Plaza S byla použita i na několika fasádách v nedaleké Oxford Street, jedním z nejprestižnějších a nejrušnějších nákupních cílů v Londýně. Úkolem projektu bylo celý blok budov sjednotit a vyzdvihnout noční vzhled fasád.

Nasvícení fasády ve stylu „graze“ v podobě lineárních svítidel zapuštěných do fasády či namontovaných na její povrch plynule kopíruje jednotlivé stavební linie. Svítidla jsou situována tak, aby fasádu nasvěcovala zdola, podle toho dají vyniknout jednotlivým patrům či fasádě jako celku. Tento způsob nasvícení byl vybrán pro londýnské nádraží King’s Cross se svítidly acdc z produktové rodiny Blade. Jemné nasvícení zdola podtrhuje teplou texturu cihly, hlavního stavebního materiálu nádraží. Metoda nasvícení graze je poměrně častá v případě osvětlení sportovních stadionů. Svítidla z rodiny Blade nalezneme například na známých fotbalových stadionech Tottenham Hotspur v Londýně či Allianz aréně v Mnichově. 

Metoda osvětlení fasády „fllood“ zajišťuje uniformní nasvícení fasády v jednolité barvě po jejím celém povrchu. Jednotlivé komponenty mohou být zdůrazněny pomocí úzkých paprsků. Tento způsob osvětlení umožňuje v nočních hodinách vyniknout 204 metrů vysoké Avalské televizní věži v srbském Bělehradu, která je nejvyšší věží v balkánském regionu. Pod rouškou tmy jí osvětlují a zároveň dodávají barevný vzhled svítidla acdc z rodiny Fusion. Stejná svítidla nasvěcují architektonicky odvážnou 70 m vysokou Broadcasting Tower v anglickém městě Leeds. 

Společnost acdc se sídlem v britském Barrowford nedaleko Manchesteru letos také spustila globální, marketingovou kampaň zaměřenou na segment fasádního osvětlení.

O společnosti acdc:

Společnost acdc je expertem na poli světelných řešení v oblasti venkovní architektury a veřejných prostranství navrhující inovativní svítidla se špičkovými technologiemi na trhu. Díky nekompromisnímu odhodlání v oblasti designu a inovací se společnost acdc etablovala jako světový leader v LED osvětlení. Pomocí podmanivé síly světla mění acdc způsob, jakým lidé vidí nebo reagují na budovy, prostředí a prostor kolem nich. Více se dozvíte na www.acdclighting.com

O společnosti Zumtobel Group:

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Skrze klíčové značky Zumtobel, Thorn a Tridonic skupina nabízí komplexní portfolio produktů a služeb zákazníkům po celém světě. Základ pro vývoj inovací a vstup do nových oblastí podnikání tvoří po desítky let získávané know-how týkající se vlivu světla na člověka. Ve světelném odvětví je skupina lídr na evropském trhu. Skupina Zumtobel Group je obchodována na vídeňské burze cenných papírů (ATX Prime) a zaměstnává přibližně 5 900 lidí. Ve fiskálním roce 2018/2019 vykázala obrat 1 162 milionů euro. Skupina sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu ZG Lighting Czech Republic s.r.o., člen skupiny Zumtobel Group, nabízí profesionální osvětlení značek Thorn a Zumtobel. Pro další informace prosím navštivte: www.zumtobelgroup.com