Porovnání zemí EU: od roku 2004 se podíl na výrobní produkci továren v zemích střední a východní Evropy víc než zdvounásobil a předběhl tak Španělsko i Velkou Británii a přiblížil se Francii

 

odhaluje Colliers International ve své poslední zprávě ”COVID-19 & CEE’s Industrial Upside Europe’s Near Shore Powerhouse” – 

 

Praha, 9. července 2020 – Vysoce kvalifikovaná pracovní síla za nižší cenu ve střední a východní Evropě, její osvědčené výsledky a konkurenceschopnost v průmyslové výrobě a skutečnost, že region umožnil výrobcům vytvářet vyšší úroveň ekonomické produkce při neúměrně nižších provozních nákladech, jsou přesvědčivými důvody pro tok dalších přímých zahraničních investic do regionu.

Trhy práce ve střední a východní Evropě

Platy v regionu střední a východní Evropy jsou několikrát menší než v západní Evropě a v posledních letech jsou překvapivě srovnatelné s trhy, jako je Čína.

Silviu Pop, ředitel průzkumu trhu pro Rumunsko vysvětluje: „Pokud jde o výši mzdových nákladů na výrobní operace, Rumunsko je nyní srovnatelné s Čínou. Polsko a Maďarsko je výrazně nepřevyšují, zatímco Bulharsko zůstává výrazně pod touto úrovní. To neznamená, že tyto trhy jsou porovnatelné z hlediska kritického množství, rozmanitosti produktů a složitosti produkce v nejaktivnějších obdobích, ale z hlediska nákladů a geografie (blízkosti) má určitě region střední a východní Evropy nesporné výhody“.

Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro sřední a východní Evropu dodává: „Abychom uvedli věci do jiného kontextu, pracovní náklady v Německu na výrobu jsou přibližně třikrát vyšší než v České republice a na Slovensku, přibližně čtyřikrát vyšší než v Maďarsku a Polsku, téměř šestkrát nad Rumunskem a téměř osumkrát nad Bulharskem.”

Produktivita s tímto nárůstem mezd více než udržovala krok. Ve všech zemích střední a východní Evropy se mezera mezi přidanou hodnotou na zaměstnance a mzdovými náklady mezi lety 2004 a 2018 ve skutečnosti značně prohloubila. Je třeba poznamenat, že rozpětí Rumunska mezi přidanou hodnotou na zaměstnance a mzdovými náklady je jen zlomek pod Čínou, zatímco ostatní trhy střední a východní Evropy velmi nezaostávají. 

Přidaná hodnota ve výrobě

Měřeno výstupem z továren předjel CEE region Španělsko a Spojené království,. Zatímco továrny střední a východné Evropy byly původně zaměřeny na produkci zboží, které zahrnuje nepříliš složité výrobní procesy, postupem času se to také postupně změnilo: zboží střední a vysoké přidané technologické hodnoty nyní tvoří ve střední a východní Evropě mnohem větší podíl než před deseti lety.

Harry Bannatyne, partner a ředitel průmyslového oddělení v Colliers Česká republika, říká: „Česká republika byla vždy díky své dlouhé historii výroby a její ideální poloze pro distribuci a také špičkové, vysoce kvalitní práci na dobré pozici v Evropě. Na atraktivitě jí přidává i mnoho technologických společností a univerzit. Příkladem prosperujícího města zůstává Brno s firmami jako Honeywell a mnoho dalších technologických společností. Vidíme, že tento trend roste s mnoha společnostmi, které v současné době přehodnocují svůj dodavatelský řetězec. Očekáváme, že mnoho z nich se plánuje přiblížit ke střední a východní Evropě a Česká republika bude jedním z nejsilnějších uchazečů.“

Naši zprávu si můžehe stáhnout na stránce Colliers International tady.

O skupině Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globální společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí a investičního managementu. Působí
v 68 zemích světa a zaměstnává více než 14 000 odborníků. Colliers je nejrychleji rostoucí veřejně obchodovaná globální společnost zabývající se realitními službami a investičním managementem, přičemž její korporátní tržby v roce 2018 činily 2,8 mld. dolarů (3,3 mld. dolarů, včetně přidružených společností). Za vedení Colliers odpovídá více než 20 let tým zkušených expertů, který stakeholderům společnosti prokazatelně zajišťuje přes 40 % ročních 

výnosů. Prostřednictvím své platformy služeb pro management investic spravuje aktiva světově nejuznávanějších institucionálních realitních investorů v hodnotě více než 26 mld. dolarů.

Aktuality ze světa Colliers International najdete na webové adrese Colliers.com i našem Twitteru (@Colliers EMEA) nebo LinkedIn. Novinky pro Českou republiku najdete na našich českých stránkách Colliers.cz.