360° zvuk pro letní party i domácí poslech hudby aneb Jak se podařilo přelstít fyzikální zákony šíření zvuku

Působivý zvuk bez složité instalace reproduktorů a reprosoustav? Ať už budete organizovat letní party v parku nebo poslouchat s rodinou či přáteli oblíbenou hudbu v pohodlí domova, vhodné řešení nabízí audio systémy s 360° zvukem. Ty zajistí, že všichni posluchači kolem reproduktoru uslyší zvuk stejně kvalitně a hlasitě. Aby bylo tohoto cíle dosaženo, je třeba obelstít fyzikální zákony.

Praha, 15. července 2020 – Je mnoho příležitostí, při kterých je třeba zajistit hutnou a kvalitní hudební kulisu pro více lidí nebo v prostoru celé místnosti. Problém však spočívá v tom, že zvukové vlny vysokých tónů se šíří směrově v malém rozptylu od osy reproduktoru. Proto se reprosoustavy instalují tak, aby byly jejich reproduktory namířeny přesně k nejčastějšímu poslechovému místu. Většina lidí však poslouchá během dne hudbu při pohybu, a tak je obtížné zajistit správné nasměrování k jejich uším. Podobná situace nastává například při organizaci domácí či venkovní party.

Vhodný způsob, který umožňuje přelstít popsané fyzikální zákony šíření zvuku, nabízí speciální konstrukce reproduktorů s 360° zvukem. Díky tomuto řešení mohou všichni posluchači kolem reproduktoru umístěného v prostoru slyšet zvuk ve stejně kvalitně, a to včetně vysokých tónů. Některé produkty používají v jednom audio systému jen více reproduktorů namířených na různé strany. To je sice jednoduché řešení, ale opravdu stejnoměrné šíření zvuku do všech stran nepřináší. Oceňovaný způsob využívá legendární americký výrobce audiotechniky Bose.

Jak přelstít fyzikální zákony

Aby se vysoké tóny mohly šířit do všech stran, bylo třeba přemýšlet jinak. Inženýři v Bose vzali reproduktor a namísto k posluchači ho namířili směrem dolů. Pod něj instalovali speciální vypouklou „čočku“, která zvukové vlny vysílané podél jeho osy odrazí stejnoměrně do všech stran. Díky přesnému umístění všech komponent bylo tak docíleno skutečného 360° zvuku. Tento způsob je použit ve výkonných Bluetooth reproduktorech Bose Revolve, Revolve+ a v systémech pro chytré domácí ozvučení a bezdrátový rozvod hudby Bose Home Speaker 300 a Portable Homespeaker.

I při tomto řešení musíme však mít na paměti, že zvuk je šířen v úhlu 360° od takto nastavených reproduktorů hlavně do stran, nikoli nahoru a dolů. To je nutné brát v úvahu při návrhu jejich umístění. Proto je do dna uvedených Bluetooth reproduktorů vestavěn závit, který umožňuje během party, grilovačky nebo jiné outdoorové akci instalaci na fotografický stojan do správné výšky. 

—-

Produktové tipy

Chytrý reproduktor Bose Portable Home Speaker
Kompaktní audio systém, který v rámci dosahu Wi-Fi nabízí chytré přehrávání hudby využívající streaming z populárních internetových zdrojů (například Spotify) a ve spojení s dalšími produkty řady Home Speaker umožňuje bezdrátový rozvod hudby v celém domě řízený z chytrého telefonu. Vestavěná baterie z něj zároveň dělá nejvýkonnější reproduktor přenosný Bluetooth reproduktor Bose. Prémiový hliníkové provedení doplňuje patentovaný 360° zvuk vyzařovaný do všech stran.  Díky tomu není třeba řešit jeho nasměrování na nejčastější poslechové místo. Využít lze také ve spojení s dalšími zařízeními s podporou AirPlay 2. 

Cena 9 990 Kč

Bose SoundLink Revolve
S tímhle reproduktorem je snadné dobře rozjet a ozvučit vnitřní i outdoorovou party včetně doprovodu k tanci. Hraje do všech stran a díky závitu vestavěném v jeho dnu ho můžete instalovat v úrovni uší posluchačů na fotografický stojan. Zajistí adekvátní hlasitost a je odolný vůči postříkání. Velmi praktická je také možnost zapojit pomocí aplikace dva libovolné reproduktory Bose SoundLink v rámci dosahu Bluetooth do jednoho celku, přičemž můžou hrát ve stereo módu. Větší provedení označené jako Revolve+ nabízí ještě vyšší výkon.
Cena 5 490 Kč

O společnosti Bose:

Společnost Bose založil v roce 1964 profesor elektrotechniky na Massachusetts Institute of Technology, pan Amar G. Bose. Již první audiosystém Bose přinesl revoluční způsob řešení a revoluci v zážitku reprodukované hudby. Až do dnešní doby je společnost řízena jejími původními principy, kterými jsou investice do dlouhodobého výzkumu s cílem vývoje nových technologických řešení, které přinesou reálný přínos zákazníkům. Kromě audiotechniky vyvíjí a vyrábí Bose také zařízení pro několik dalších průmyslových odvětví. S produkty a patentovanými technologiemi Bose se setkáváme v domácnosti, autě, na cestách i na veřejných prostranstvích.

O společnosti BaSys:

Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean.