Odolné TOUGHBOOKy Panasonic pomáhají vědcům v nehostinné Antarktidě

PRAHA, 22. července 2020 – Za téměř dva měsíce urazil tým Inuit WindSled 2 538 kilometrů v nejodlehlejší a nejméně prozkoumané oblasti planety Země: v kontinentální Antarktidě. Za využití odolných tabletů a notebooků Panasonic TOUGHBOOK provedla čtveřice vědců 10 špičkových výzkumných projektů v oborech biologie, glaciologie, meteorologie a telekomunikací.

Je těžké si představit, že i na zdánlivě přelidněném světě stále najdeme oblasti, kde není ani živáčka. Tým projektu Inuit WindSled na Antarktidě urazil 2 538 kilometrů v průběhu 52 dnů. Tato oblast patří mezi nejodlehlejší a nejméně prozkoumané na celém světě. Život ve zdejší absolutní prázdnotě je mnohdy vyloučen.

Účelem této cesty bylo provést 10 vědeckých experimentů a prokázat, že projekt WindSled je vhodný k provádění polárních vědeckých výprav. Projekt odstartoval v roce 2000 průzkumník Ramón Larramendi a během následných expedic ho dále v průběhu let vylepšoval. Má totiž nízké náklady a nulový dopad na jedno z nejkřehčích a nejkomplexnějších míst na planetě.

Tým španělských průzkumníků provedl špičkové vědecké experimenty v oblastech biologie, glaciologie, meteorologie, telekomunikace, kosmologie a životního prostředí. Podařilo se jim shromáždit data z oblasti, o níž prakticky nic nevíme. Bylo to vůbec poprvé, kdy se Evropské kosmické agentuře (ESA) podařilo získat na Antarktidě provozní data ze všech satelitů navigačního systému Galileo. Systém Galileo je alternativou k severoamerickému satelitnímu systému GPS.

Vedle ESA prováděli průzkumníci výzkum také pro University of Maine (USA). Práce spočívala ve shromažďování vzorků sněhu a ledu pro studie klimatu v regionu. Dále prováděli s návazností na klimatické změny výzkum pro Nezávislou univerzitu v Madridu a Španělskou státní meteorologickou agenturu (AEMET) s cílem určit schopnost mikroorganismů kolonizovat polární oblasti. Dále mimo jiné pracovali i pro Univerzitu ve Valencii.

Mezi vědeckým vybavením převáženým na větrem poháněných saních nechyběl dynamický analytický snímač prostředí na Marsu (MEDA), který vyvinula Univerzita Alcalá de Henares a Středisko astrobiologie (CSIC-INTA) a který byl schválen k letu na Mars v roce 2020. Díky podobnosti podmínek a klimatu na Antarktidě a na rudé planetě je ledový kontinent ideálním místem k prověřování technologií určených k průzkumu Marsu.

Vedle snímače MEDA disponují sáně také detektorem známek života (SOLID), což je nástroj vyvinutý španělským Střediskem astrobiologie s cílem odhalit mimozemský život při průzkumu planety. Přístroj umí detekovat a identifikovat biochemické složky prostřednictvím místních analýz vzorků hornin a kapalin.

Aby mohl tým shromáždit všechny potřebné informace a zajistit úspěch expedice, využíval dvě odolná zařízení Panasonic TOUGHBOOK: notebook CF-20 a tablet TOUGHPAD FZ-M1. Tato zařízení odolávají vodě, prachu a extrémním teplotám. Díky tomu se výborně hodí do antarktických podmínek.

Ignacio Oficialdegui je vedoucím oddělení větrných a fotovoltaických technologií ve společnosti Acciona Energía a v týmu je téměř nejdéle. Do projektu se zapojil v roce 2000 krátce po jeho spuštění a zapojil se do všech antarktických expedic. „Potřebovali jsme počítačové vybavení, které by nám umožnilo shromažďovat data ze všech měřicích zařízení, provádět zálohu získaných informací a dalšího grafického materiálu, v případě potřeby resetovat software ve vědeckých zařízeních, psát zprávy a deník a komunikovat s tiskem, který naši expedici sledoval,“ řekl.

Oficialdegui označil za hlavní přidanou hodnotu produktů Panasonic TOUGHBOOK jejich odolnost. Na vlastní oči viděl, jak zařízení odolávají extrémním podmínkám a působení nárazů. Zařízení jsou univerzální a je možné je využívat k plnění rozličných úkolů, aniž by bylo nutné je ukládat do dalších ochranných pouzder. „V některých situacích je křehký počítač spíše problémem než výhodou. Stan na saních je v neustálém pohybu. Máme hromady věcí na velmi malém prostoru a pohybujeme se nerovným terénem. Vzhledem k okolnostem jsme někdy nuceni velmi rychle střídat prováděné úkony. Zařízení TOUGHBOOK nám dopřála v této věci klid, protože počítač stačí zaklapnout a nechat ho ve stanu. Věděli jsme, že se mu nemůže nic stát. Notebook pak stačilo jen otevřít a bez problémů pokračovat v práci.“

CF-20 je prvním zcela rozpojitelným odolným notebookem s trvanlivou, kompaktní a lehkou konstrukcí. Díky své univerzálnosti se dá skládat a polohovat šesti různými způsoby. Lze jej ovládat i v rukavicích nebo pomocí stylusu. Dlouhá výdrž baterie (až 17 hodin díky druhé baterii vyměnitelné za chodu) zajistila, že výzkumníci nemuseli notebooky nabíjet z fotovoltaických zdrojů tak často.

Zařízení TOUGHBOOK prokázala lepší odolnost vůči nízkým teplotám než jiná konvenční zařízení. Dokázala totiž bez problémů fungovat i při teplotách minus 30 °C.                          

„Na společnost Panasonic jsem se obrátil kvůli tomu, že její zařízení TOUGHBOOK skvěle odolávají nízkým teplotám. Pak už bylo všechno snadné. Firma nám poskytla zařízení, která nás v žádném případě nezklamala,“ vysvětlil Ignacio Oficialdegui.

„Odolná počítačová zařízení Panasonic jsou navržena tak, aby uspěla i v nejextrémnějších povětrnostních podmínkách. Jsme opravdu rádi, že jsme prokázali spolehlivost produktů CF-20 a FZ-M1 v tak výjimečném prostředí, jakým je Antarktida,“ uvedl Isaac Feijoo, manažer prodeje pro Španělsko a Portugalsko ve společnosti Panasonic Computer Products Europe.

Zklamáním nebyl ani tablet Panasonic TOUGHPAD FZ-M1, který ale vědci vzhledem ke svým specifickým požadavkům tolik nezužitkovali. Ignacio je přesvědčen, že tablet má velký potenciál do budoucna. Vedle univerzálnosti, kterou nabízí díky hardwaru a doplňkům, je možné jej strčit do kapsy a tím zlepšit jeho vlastnosti při nízkých teplotách.

Procesor Intel Celeron poskytuje tabletu maximální mobilitu a energetickou efektivitu. Zařízení si zachovává nízkou hmotnost pouhých 540 gramů. Tablet disponuje certifikací IP65, takže je vodotěsný a odolný vůči prachu a sněhu. Je výborně čitelný i za ostrého denního světla, a tak se skvěle hodí na vědecké expedice tohoto druhu.

O skupině Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU)

PSCEU je evropskou pobočkou Panasonic System Communications Company, globální B2B divize společnosti Panasonic. Cílem PSCEU je ulehčit práci profesionálům a pomáhat firmám zvyšovat jejich efektivitu a výkonnost. Pomáhá společnostem získávat, zpracovávat a přenášet všechny druhy informací, jako jsou hlasová, textová a obrazová data. S přibližně 350 zaměstnanci, se zkušenými experty, se schopnostmi řízení globálních projektů a s rozsáhlou evropskou partnerskou sítí nabízí PSCEU bezkonkurenční výhody na daném trhu.

Naším cílem je, aby spolu technologie neviditelně spolupracovaly a společnosti se tak mohly soustředit pouze na úspěch. Věříme, že by technologie měly především fungovat bez potíží. Podniky uspějí, pokud se budou moc zaměřit pouze na své zákazníky a všechny technologie jim budou nápomocny jako jeden celek. Proto jsme odhodláni vyvíjet produkty a řešení, které jsou tak samozřejmou součástí způsobu práce našich zákazníků, že jsou téměř neviditelné. Je to jako koňská síla v pozadí, která pohání obchodní úspěch. 

Společnost PSCEU se zabývá šesti kategoriemi produktů:

  • Broadcast & ProAV vám umožňuje vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizi, dokumenty a živou produkci.
  • Communication Solutions nabízí nejlepší telefonní systémy, terminálová zařízení SIP a profesionální „síťové“ skenery, díky kterým se můžete soustředit na komunikaci, nikoli na připojení.

Computer Product Solutions poskytuje mobilním pracovníkům možnost pracovat kdekoli s řadou odolných notebooků Toughbook, podnikových tabletů Toughpad a elektronických systémů pro prodejní místa (EPOS). Společnost Panasonic byla v roce 2017 evropským lídrem a dosáhla tržního podílu 57 % v prodeji odolných notebooků

  • Industrial Medical Vision vyrábí aplikace pro různé segmenty včetně medicíny, biologických věd, ProAV nebo průmyslu. Produktové portfolio zahrnuje kompletní kamerové systémy a OEM kamerové systémy a vy tak můžete vidět to, co je lidskému oku téměř neviditelné.
  • Security Solutions staví na tradici poskytování záznamů CCTV v průkazné kvalitě. Zajišťuje nejvyšší kvalitu obrazu za všech podmínek díky využití vysoce spolehlivých kamer s pokročilou technologií a systémům pořizování obrazového záznamu. Můžete se tak cítit v bezpečí.
  • Visual System Solutions nabízí nejširší řadu profesionálních displejů a projektorů a umožňuje profesionálům v oblasti audia a videa svobodně tvořit. S tržním podílem 39 % je lídrem na evropském trhu projektorů s vysokým jasem (Futuresource > 5 klm FR17, 3. čtvrtletí, mimo 4K a digitálního kina).

O společnosti Panasonic

Panasonic Corporation je světovým lídrem ve vývoji řady elektronických technologií a řešení pro zákazníky v oblasti spotřební elektroniky, zařízení pro domácnost, automobilového průmyslu a B2B. V roce 2018 společnost oslavila 100 let od svého založení. Nyní provozuje 582 dceřiných společností, 87 přidružených společností po celém světě a generuje konsolidované čisté tržby ve výši 62,5 miliard EUR za rok končící 31. března 2019. Společnost se napříč všemi divizemi snaží s použitím inovací vytvářet nové hodnoty. Díky svým technologiím chce vytvořit lepší svět a lepší život pro své zákazníky. Více o společnosti Panasonic najdete na: https://www.panasonic.com/global