Na kancelářském trhu se významně prosazuje trend podpronájmů. V současnosti je tak k dispozici téměř 45 tis. m2 a nabídka každým dnem roste

Praha, 3. srpna 2020 – Koronavirus s sebou přináší celou řadu ekonomických a jiných dopadů, které se postupně začínají projevovat. Jedním z nich je očividný trend podpronájmů na kancelářském trhu, kdy především velcí nájemci nabízejí část svých pronajímaných prostor jiným subjektům za účelem podnájmu. Podle společnosti CBRE, světového lídra v oblasti komerčních realitních služeb, tvoří aktuální objem podpronájmů již více než 1 % z celkového trhu kancelářských pronájmů. Jednoznačně se přitom jedná o vedlejší efekt pandemie koronaviru, který úzce souvisí s větším využíváním práce na dálku.

„V minulosti společnosti nabízely práci z domova jako zajímavý benefit. Vlivem koronaviru však byly nuceny odeslat své zaměstnance na home office hromadně a na dobu několika týdnů až měsíců. Během tohoto období zlepšily své systémy pro vzdálený přístup a naučily se pracovat na dálku. Postupem času zjistily, že zaměstnanci nemusejí do kanceláří docházet v plném počtu, ale po týmech či menších skupinkách. A převážně velké společnosti, které si pronajímají kanceláře o ploše více než tisíc metrů čtverečních, si díky tomu uvědomily, že již nepotřebují všechny pronajímané prostory – že část z nich mohou nabídnout k podnájmu,“ komentuje Kateřina Havlová, vedoucí týmu zastupující pronajímatele kancelářských prostor v CBRE.

Na podpronájmy lze přitom pohlížet jako na určitý mezičlánek mezi klasickým pronájmem kancelářských prostor a členstvím v coworkingových centrech a servisovaných kancelářích. Na nabídku podpronájmu totiž reagují především firmy, které hledají soukromí vlastních kanceláří, ale přitom vyžadují časovou flexibilitu a úsporu nákladů. „Tyto společnosti preferují především jednotky ve velikosti od 150 do 500 m2 se smlouvou maximálně na tři roky. Výhodou podpronájmů je, že tyto prostory jsou ve většině případů již plně vybavené a zařízené k okamžitému provozu. Často se také nabízejí za lepší cenu, než jsou pronajaty od vlastníka budovy. Pronajímatelé totiž mohou výši nájemného upravit podle aktuální poptávky tak, aby prostory obsadili rychleji a přitom stále dosáhli zajímavých úspor na nákladech,“ uvádí Kateřina Havlová.

A jaké výhody přinášejí podpronájmy přímo pro vlastníky administrativních budov? Do kancelářských center lákají nové firmy, které je možné udržet v objektu i po skončení jejich podnájemního vztahu, a to uzavřením nájemní smlouvy napřímo s majitelem budovy. Kromě toho v případě náhlé a krátkodobé potřeby současných nájemců po větších prostorách lze tuto poptávku uspokojit v rámci objektu.
 

O CBRE 

CBRE Group, společnost figurující na žebříčku Fortune 500 a indexu S&P 500 se sídlem v Los Angeles, je světovou vedoucí společností v oblasti realitních služeb a investic (z hlediska výnosů za rok 2019). S přibližně 100 000 zaměstnanci poskytuje služby majitelům nemovitostí, investorům a nájemníkům prostřednictvím více než 530 poboček po celém světě (do tohoto součtu nejsou započteny dceřiné společnosti). Společnost CBRE poskytuje širokou škálu integrovaných služeb od správy a údržby nemovitostí, obchodních transakcí, projektového managementu, investičního managementu přes oceňování nemovitostí, pronájmu a prodeje nemovitostí, strategického poradenství až po hypoteční a developerské služby. S téměř 350 zaměstnanci CBRE v České republice spravuje téměř 75 objektů komerčních budov o celkové rozloze téměř 1,2 mil. m2. Pro více informací navštivte internetové stránky společnosti na www.cbre.cz