Raritní československá známka Nitra 1933 je novou investiční příležitostí na Portu Gallery

Praha, 17. srpna 2020 – V pořadí desátým skvostem výstavní skříně české investiční on-line galerie Portu Gallery se stává jedna z nejvzácnějších československých známek – Meziarší Nitra 1 Kč – vydaná v roce 1933. Hodnota úpisu je 990 000 korun a možnost nákupu podílu bude otevřena pouze měsíc, do 15. října. Portu Gallery otevírá investicí do této filatelistické rarity nový sběratelský segment. Do uzavřených i stávajících úpisů na Portu Gallery zainvestovalo už více než 400 investorů částku přesahující 28 milionů korun.

V červnu 1933 vydala Československá pošta dvě známky zobrazující Nitranský hrad a biskupský chrám. Známky byly vydány k 1100. výročí založení prvního křesťanského kostela na území Československa knížetem Pribinou. Zelená v hodnotě 50 haléřů byla vydána v nákladu 20,6 milionu kusů a červená v hodnotě 1 Kč v nákladu 10,5 milionu kusů. Tisková forma obsahovala 100 + 50 známek s nepotištěným meziarším. Shodou náhod bylo sběratelům nabídnuto k prodeji u filatelistické přepážky hlavní pošty v Praze asi 800 kusů neproříznutých meziarší
50h známky. „Meziarší červené známky v hodnotě 1 Kč nebylo v oficiálním prodeji vůbec a pochází pouze z reprezentačních darů pošty. Do dnešní doby se jich dochovalo maximálně 20 kusů, a jen několik z nich je v ´nepoužité kvalitě se svěžím lepem´ a v tak dobrém stavu, jako je námi nabízený kus. A právě to z něj činí, podle našeho názoru, dobrou investiční příležitost,“ vysvětluje Radek Novák, filatelista a člen investiční komise Portu Gallery. 

Meziarší Nitra 1 Kč je doprovázeno atestem pravosti předního českého znalce Marka Vrby.

U raritních známek tohoto stupně může i taková ´maličkost´ jako chybějící zoubek nebo lehká změna původní barvy snížit hodnotu známky o desítky procent. Většina známek byla dříve vlepována do alb filatelistickými nálepkami, čímž byly známky nenávratně poškozeny. Ty, co se dochovaly v původním stavu a vysoké kvalitě jsou označovány ** a jsou vždy několikanásobně vzácnější, než známky bez lepu nebo i s lepem, ale se stopou po filatelistické nálepce. 

Kromě nového úpisu známky Nitra 1933 mohou zájemci aktuálně investovat i do historického automobilu Alfa Romeo 1900C z roku 1953. A v blízké době se mohou těšit na další alternativu v podobě investičního sudu archivní whisky Caperdich z roku 1997.

Za projektem Portu Gallery stojí přední česká finanční skupina WOOD & Company.

___________________________________________________________________

O Portu

Portu je retailovou divizí WOOD & Company. V rámci Portu jsou vyvíjeny on-line investiční a finanční platformy, které demokratizují český investiční trh a díky využití moderních technologií nabízí široké veřejnosti služby, které byly dříve dostupné jen bohatým. Portu umožňuje lidem nakládat s jejich volnými penězi tak, aby měli méně starostí a snadněji dosahovali svých finančních cílů. Je postaveno na hodnotách maximální dostupnosti, transparentnosti, efektivnosti a personalizace.

Portu.cz nabízí od roku 2018 moderní způsob dlouhodobého investování na kapitálových trzích formou on-line asset managementu (neboli robo-advisory). Postupně také přidává další revoluční novinky v oblasti investování. Například v dubnu 2019 Portu spustilo tematické investování, které investorům umožňuje transparentně zhodnocovat peníze prostřednictvím sektorů a trendů, které odpovídají jejich cílům, hodnotám i přesvědčení. V září 2019 Portu spustilo on-line investiční galerii Portu Gallery. Ta jako jediná v Evropě umožňuje investorům diverzifikovat jejich portfolia a investovat do historických a sběratelských předmětů s potenciálem zajímavého zhodnocení. V listopadu 2019 Portu přišlo s dětskými investičními účty. Ty se sníženým poplatkem, jen 0,25 % ročně, umožní dosáhnout vyšších výnosů a nashromáždit větší objem peněz, až si je děti jednou budou chtít vybrat. Portu má nyní již více než 11000 uživatelů.

O WOOD & Company

WOOD & Company je přední nezávislá středoevropská investiční skupina s centrálou v Praze, kterou v roce 1991 založil Richard Wood, bývalý výkonný ředitel Salomon Brothers. Již přes 28 let se společnost zaměřuje na poskytování vysoce kvalitních služeb při obchodování s cennými papíry a v oblasti investičního bankovnictví, včetně poskytování poradenství v oblasti firemních financí.

WOOD & Company Financial Services, a.s., je největším obchodníkem s cennými papíry ve střední a východní Evropě. Společnost se postupně stala členem nejen pražské burzy, ale také burz ve Varšavě, Vídni, Budapešti, Bukurešti, Miláně a Lublani. Zároveň nabízí svým klientům přístup mj. na burzy v Turecku, zemích bývalé Jugoslávie a v Pobaltí. Služby společnost poskytuje ze svých kanceláří v Praze, Varšavě, Bratislavě, Bukurešti, Miláně, New Yorku a Londýně.