Bezpečný evropský cloud GAIA-X má za cíl uchránit evropská data

22 evropských organizací založilo nadaci GAIA-X za účelem vybudování bezpečného nezávislého cloudového úložiště

Praha, 18. srpna 2020 – Společnost Atos, světový lídr v oblasti digitální transformace, se stala jedním ze zakládajících členů nadace GAIA-X a bude se tak podílet na budování evropské datové nezávislosti. Cílem je chránit data orgánů evropské unie, evropských firem i občanů EU. Data spravovaná čínskými či americkými firmami totiž mohou být vydána vládám těchto států, i přestože jsou skladována na území EU. Prototyp nezávislého cloudu by mohl být hotov koncem roku, start systému je očekáván již v roce 2021.

Elie Girard, CEO společnosti Atos, vysvětluje: „Vybudování evropské datové ekonomiky vyžaduje flexibilní a bezpečné cloudové funkce. Díky usnadnění přenositelnosti infrastruktury, aplikací a dat GAIA-X umožní evropským podnikům a veřejné správě spolehlivě a bezpečně sdílet decentralizovaná data. Posílí to konkurenceschopnost Evropy.“ 

Evropská nezisková organizace GAIA-X vznikla na popud francouzské a německé vlády a sdružuje celkem 22 organizací. Má za cíl navrhnout a vytvořit jednotný evropský digitální ekosystém nezávislý na tradičních gigantech jak z Číny, tak z USA. Iniciativa reaguje na rostoucí obavy z toho, že kritickým evropským úřadům i firmám, například bankám, ale třeba i policii, spravují data američtí giganti. 

Právě zapojení evropských subjektů má do budoucna zajistit bezpečný prostor pro sdílení dat pod ochranou evropského práva. Platforma by měla nabídnout možnost ukládat data v tuzemsku a mít tak možnost vlastní data ovládat. K francouzským a německým zakladatelům by se nyní postupně měly začít připojovat další evropské firmy a vytvořit společný digitální interoperabilní prostor. V případě zapojení subjektů sídlících mimo EU je požadováno dodržování právních předpisů EU.

Zároveň se očekává, že GAIA-X bude stimulovat mezioborovou spolupráci tím, že podnikům usnadní vyhledávání cloudových služeb, výměnu dat a spolupráci na nových digitálních službách, které by mohly posílit digitální trh EU.

Vytvoření digitálních ekosystémů vyžaduje budování důvěry a interoperability mezi všemi uživateli a poskytovateli cloudu. GAIA-X bude řešit tuto výzvu prostřednictvím společného souboru politik, „architektury standardů“ a sady „federačních služeb“, které sdružují stávající poskytovatele cloudu a jejich služby a ve kterých lze s daty a aplikacemi zacházet způsobem, který zaručuje plnou kontrolu. Umožní organizacím všech velikostí a napříč všemi odvětvími využívat nabídky hyperscalerů v Evropě při respektování souboru základních pravidel.

Mezi 22 zakládajícími členy iniciativy GAIA-X je 11 německých a 11 francouzských organizací. Za Německo jsou to společnosti Beckhoff, Bosch, BMW, DE-CIX, Deutsche Telekom, Fraunhofer, German Edge Cloud, International Data Spaces Association, PlusServer, SAP a Siemens. Za Francii nadaci podpořily Amadeus, Atos, CISPE, Docaposte, EDF, Institut Mines Telecom, Orange, 3DS Outscale, OVHcloud, Safran a Scaleway. 

***

O Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci se 110 000 zaměstnanci v 73 zemích a s ročním obratem ve výši € 12 miliard. Evropská jednička v poskytování cloudových služeb, kybernetické bezpečnosti a výpočetní techniky s vysokým výkonem poskytuje end-to-end řešení pro Orchestrated Hybrid Cloud, Big Data, Business Applications i Digital Workplace.

Atos je celosvětovým partnerem Olympijských a Paralympijských her v oblasti informačních technologií a působí pod značkami Atos, Atos|Syntel a Unify.

Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na CAC40 akciovém indexu v Paříži.

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání a výzkumu multikulturním přístupem a přispívá k rozvoji vědeckotechnické excelence. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům a zaměstnancům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně v bezpečném informačním prostoru.