Sberbank je dle časopisu The Banker nejvíce inovativní bankou střední a východní Evropy v oblasti digitálního bankovnictví

Praha 18. 8. 2020 Dle britského časopisu The Banker, který náleží do skupiny titulů Financial Times, je Sberbank nejvíce inovativní bankou střední a východní Evropy v oblasti digitálního bankovnictví. Banka obdržela ocenění v kategorii Inovace v digitálním bankovnictví 2020. Prestižní ocenění získala za své tři projekty – biometrické skenery v bankomatech, platformu BRIS Utilities Billing a Algoritmické pokyny v systému Sberbank Markets E-Commerce.

Sberbank aktivně zavádí do sítě svých bankomatů biometrické skenery, umožňující zákazníkům provádět plateb a převod peněz nebo výběry a vklady hotovosti prostřednictvím samoobslužných zařízení bez nutnosti použití karty, smartphonu nebo jakýchkoli dokumentů. Biometrické ověřování snadno aktivovat například prostřednictvím Sberbank Online, pomocí bankomatu nebo v pobočce. Algoritmus ověřování je bezpečný a nelze jej oklamat například namaskováním obličeje či použitím fotografie namísto skutečné tváře; systém správně identifikuje klienty, i když mají nový účes, jiný make-up nebo vousy.

Platforma BRIS Utilities Billing umožňuje klientům vypočítat platby za poskytnuté služby (elektřina, voda, plyn atd.), generovat faktury a to i v elektronické podobě, automatizovat proces zpracování plateb a dalšího vyrovnání s jednotlivými subdodavateli. Kromě inovací v obchodních procesech umožňuje platforma BRIS firmám poskytujícím služby optimalizovat jejich náklady na IT služby a infrastrukturu díky cloudové technologii SaaS. Výsledkem je celkové zrychlení plateb a zvýšení transparentnosti komunikace mezi spotřebiteli, vedením společností a poskytovateli služeb. Na ruském trhu je tato platforma integrovaná do vládního informačního systému pro bydlení a veřejné služby (GIS HPU), je v souladu s právním prostředím poskytování veřejných služeb i bankovními platebními systémy, které Sberbank nabízí. 

Robotické algoritmy – algoritmické pokyny – jsou k dispozici uživatelům platformy Sberbank Markets k provádění cizoměnových transakcí. Takové pokyny umožňují zvyšovat automatizaci kontroly a transparentnost uzavírání FX pozic. Platforma podporuje obchodní transakce s hlavními světovými měnami a měnami rozvíjejících se trhů, cizoměnové transakce s datem ocenění dnes, zítra a pozítří, swapové transakce na dobu až dvou let, forwardy s a bez fyzického dodání a sladění sazeb při otevírání vkladů a minimálního zůstatku po dobu až tří let. Minimální výše cizoměnové transakce není omezena.

Alexander Vedyakhin, místopředseda představenstva Sberbank Rusko k získání ocenění uvedl: „Sberbank nabízí svým klientům unikátní zkušenosti s bankovními službami zaváděním moderních informačních technologií do svého provozu. Naším cílem je zajistit, aby klienti využívající naše služby mohli rychle dělat to, co právě potřebují, a byli spokojeni s výsledky. Přesně to představují biometrické skenery v bankomatech, platforma BRIS Utilities a algoritmické pokyny Sberbank Markets. Jsme rádi, že výhody těchto služeb byly oceněny jak našimi klienty, tak i globálními experty magazínu The Banker.“

Sberbank CZ, a.s. 

Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.