Tisíc a devadesát devět minut o naší „volbě peněženkou“. O pět hlavních cen soutěží 25 filmů ze 133 přihlášených

BRNO/ČR – V boji o nejlepší film 46. ročníku MFF EKOFILM mají po sedmi želízcích v ohni Česká republika a Německo, se třemi kandidáty následují Spojené státy americké. Po jednom zástupci do finálové pětadvacítky postoupily Finsko, Indie, Itálie, Keňa, Moldavsko, Rusko, Španělsko a Švédsko [1, 2]. Téměř všechny spojuje téma naší spotřeby a mapuje její dopady na životní prostředí, řada z nich ale nabízí i inspiraci, co můžeme dělat jinak a udržitelně. Kinosály 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM se otevřou ve dnech 15. – 17. října 2020 v Brně. Nedílnou součástí festivalu je také nefilmový doprovodný program a organizátoři jsou připraveni i na nová protiepidemická opatření.

Diváci si již mohou rezervovat svá místa v sálech na www.ekofilm.cz.

„Vybrat finálovou pětadvacítku filmů, které reflektují naše spotřební chování, byl pro celý náš tým dost náročný úkol. Každý z filmů se nějak dotýká naší každodennosti, dopadů našich činů, které se projeví na druhé polokouli. Na první pohled následky svého chování vůbec nemusíme reflektovat, ale ovlivňují pracovní či životní podmínky lidí žijících například v Jižní Americe. Filmaři se zajímají o aktuální politicko-sociologické problémy, se kterými se planeta a my všichni potýkáme, ať už jde o produkci a spotřebu potravin, farmaření, provázanost výrobních a spotřebních modelů, globalizaci či vliv klimatických změn. Každý z nás totiž potřebuje uspokojit své životní potřeby a spotřebovává zdroje, proto jsme chtěli uvést takové snímky, které nebudou jen konfrontovat spotřebitele, naopak jim pomohou najít vodítko, kudy vede lepší, udržitelná cesta,“ popisuje přístup dramaturgického týmu jeho vedoucí Jitka Kotrlová.

Filmy soutěží dohromady o pět ocenění. Cenu ministra životního prostředí získá nejlepší film z celé pětadvacítky. Dále si autoři filmů rozdělí Cenu prezidenta festivalu a cenu za nejlepší filmy v kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. 

Diváci navíc letos oproti minulým ročníkům získají výhodu. Díky epidemiologické situaci bude Slavnostní vyhlášení v pátek 16. října otevřeno všem zájemcům, navíc z pohodlí domova. Vyhlášení bude totiž on-line na webu a facebookových stránkách EKOFILMu i Ministerstva životního prostředí.

S udílenými cenami je spojena i finanční odměna, porota mezi vítěze rozdělí v přepočtu zhruba 52 tisíc korun (2 312 amerických dolarů).

Dějištěm projekcí bude už tradičně brněnské Univerzitní kino Scala, nově se bude promítat i v Sále společenského centra ÚMČ Brna-střed. Centrem festivalu bude stan EKODÓM na brněnském náměstí Svobody. Organizátoři vedle filmových lahůdek lákají i na úvodní koncert Kapitána Dema, virtuální realitu, debaty a přednášky, kterých se díky on-line dostupnosti budou moci zúčastnit lidé doslova odkudkoli.

„EKOFILM má v Brně dlouhou tradici i spoustu příznivců. Jsem proto rád, že jsme se mohli také zapojit a festival podpořit zapůjčením společenského sálu naší radnice. Téma letošního ročníku, naše spotřeba a její dopad na prostředí, je velmi aktuální, proto doporučuji každému, aby se na některý z festivalových filmů přišel podívat. Já si z pestré nabídky určitě vyberu,“ pozval na festivalové projekce starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl. 

Kompletní presskit bude zveřejněn v týdnu od 14. září, finální podoba doprovodného programu taktéž.

46. ročník nejstaršího evropského filmového festivalu s ekologickou tematikou EKOFILM se koná opět v Brně, ve dnech 14. – 17. října 2020. Aktuální informace naleznete na webu www.ekofilm.cz.

Festivalový web: www.ekofilm.cz 

[1] Kompletní seznam soutěžních filmů:

Krásy přírody  
Čas změn na Henryho farměSeasons of Change on Henry’s FarmUSA83 min
Losos sockeye. Červená ryba.Sockeye Salmon. Red fishRusko51 min
Světové ekonomické fórumThe ForumNěmecko118 min
Poslední ledThe Last IceUSA83 min
MatsésMatsésČeská republika44 min
Život v mezích planety, část 2 – AgrolesnictvíLife within Planetary Boundaries, part 2 – AgroforestryŠvédsko53 min
Měděné horyCopper MountainFinsko45 min
   
Středoevropské filmy  
Budoucnost létáníThe Future of FlightNěmecko52 min
Pohřešovaní – Kde ti všichni ptáci jsou?Missing – Where Have All the Birds Gone?Německo52 min
Hmyz na talířInsect on a PlateČeská republika26 min
Na tenkém leděOn Thin IceNěmecko51 min
Až budu velká, chci být naživuWhen I Grow Up, I Want To Be AliveČeská republika20 min
Cesta oceliSpirits I’ve called: The Journey of SteelNěmecko60 min
Merino-Boom – Reálná cena nejjemnější vlnyMerino-Boom – The real cost of cosy woolNěmecko29 min
Superpotraviny – trendy zdravá stravaSuperfoods – The Hype About Healthy FoodNěmecko28 min
   
Krátké filmy  
Přes hranuThe FlatMoldavsko2 min
diminuendodiminuendoUSA3 min
Svobodný pralesUnrestrained Virgin ForestČeská republika26 min
Mizející skvrnyDisappearing SpotsKeňa25 min
Robin FoodRobin FoodItálie22 min
Jsou to jen rybyThey’re just fishŠpanělsko17 min
Tiché hrozby: Bouřlivé počasíStormy Weather (Silent Threats)Česká republika26 min
Zachránce včelThe Bee RescuerIndie7 min
PastvinaPastureČeská republika13 min
Zahrada jako rájGarden as a ParadiseČeská republika26 min

[2] Seznam nesoutěžních filmů:

Odvrácená tvář SlovenskaSlovensko53 min
Země meduHoneylandMakedonie86 min