Stavařům z rodinné firmy vzrostl zisk – dvojnásobně

Covid je neovlivnil

Praha, Kroměříž, 29. 9. 2020 – Téměř dvojnásobně vyšší zisk vykázala za loňský rok rodinná stavební firma VW WACHAL. Oproti roku 2018 se dostala na 7,27 milionu korun, a to i přes pokles obratu ze 722 na loňských 622 milionů korun. Zisk v podobné výši si rodinná firma podle majitele Ondřeje Wachala hodlá udržet i v roce letošním – zakázek je více než kdy jindy. 

„Zatím jsme výrazný pokles v důsledku pandemie koronaviru nezaznamenali. V roce 2019 byl ještě stále cítit růst stavebního trhu, přestože odlišně v jednotlivých regionech. Naše firma nejvíce těžila z veřejných zakázek, kterých se nám podařilo hned několik vyhrát,“ říká Ondřej Wachal. Stavební firmy se nejčastěji utkávaly o zakázky z oblasti školství a zdravotnictví, řadu regionálních investic ale spustila také města a obce. 

Ve stavebnictví pokračoval trend růstu nabídkových cen. „Materiály nadále zdražovaly, prohluboval se nedostatek pracovní síly, stejně tak stoupaly režijní náklady. To vše se promítlo do růstu nabízených cen zakázek. Někteří investoři se již trendu přizpůsobují a zvyšují vypisované ceny. I tak ale řada z nich zakázky rušila, protože ceny přesahovaly jejich předpoklady,“ vysvětluje Ondřej Wachal. Největší potíž pak kroměřížští stavaři vidí v chybějících zakázkách ze soukromého sektoru. „Na to bychom se chtěli do budoucna více zaměřit. Nabízí se například výstavba výrobních hal. Ovšem soukromý sektor je teď značně opatrný, řada průmyslových staveb se stopla nebo odložila. I kvůli pandemii se ale může situace rychle změnit,“ popisuje Ondřej Wachal. Podle něj také nadále přetrvává nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to jak na dělnických, tak technických pozicích. 

Co se týče letošního roku, firma podle Wachala zatím výrazněji netrpí následky pandemie koronaviru. „Práce máme dostatek a žádné zakázky jsme zatím rušit nemuseli. Komplikací byly zavřené hranice, kvůli kterým se k nám nemohli dostat zahraniční dělníci například z Ukrajiny, ale žádná stavba zpoždění nenabrala. Teď už se opět víza vydávají,“ říká Wachal. „Pokles zatím neočekáváme ani v dalším roce. Máme už nasmlouváno více než letos a stále ještě soutěžíme. Klíčové bude, zda se začne škrtat v rozpočtech krajů,“ dodává. 

V roce 2019 VW WACHAL vyhrála a dokončila hned několik staveb. Patří mezi ně například budova urgentního příjmu a oční kliniky nemocnice v Nitře, přestavba kuchyně domova seniorů v Břeclavi nebo budova Kateřinská pro Univerzitu Palackého v Olomouci. Za budovu depozitáře pro Východočeské muzeum firma získala titul Stavba roku Pardubického kraje. 

O společnosti VW WACHAL a. s.

VW WACHAL a. s. je rodinná česká firma, která se v oblasti stavebnictví pohybuje již od roku 1991. Z původních tří spolupracujících zedníků vznikla pod vedením Ing. Viliama Wachala významná stavební společnost, která dnes zaměstnává přibližně 90 lidí. Zaměřuje se přitom primárně na pozemní stavitelství, kde řeší nejen novostavby a rekonstrukce domů, ale také výstavbu průmyslových, administrativních či historických budov. Mezi její významné stavby patří například rekonstrukce operačních sálů, zázemí a laboratoří institutu IKEM, vybudování koncertního sálu pro Pražskou konzervatoř nebo rekonstrukce velitelství Univerzity obrany v Brně. Na budovy VW WACHAL. a. s. narazíte také ve Spojených státech amerických, Tunisku, Finsku, Rumunsku či Itálii. Více informací na: www.wachal.cz.