Zumtobel slaví 70 let od svého založení: přerod z rodinného podniku v mezinárodní společnost

Praha, Česká republika – Před 70 lety – v roce 1950 založil Dr. Walter Zumtobel rodinný podnik „Elektrogeräte und Kunstharzpresswerk W. Zumtobel KG“ na výrobu předřadníků pro nově představenou technologii zářivkového osvětlení. Byly to pouhé dva roky od začátku nové éry, kdy tradiční žárovky začaly nahrazovat zářivky. Dr. Walter Zumtobel zůstal ve vedení společnosti po dvě dekády, v 80. letech ho nahradili jeho synové Jürg a Fritz Zumtobel. V roce 2003 – po 22 letech, předal Jürg Zumtobel poprvé svou funkci generálního ředitele externímu nástupci a převzal funkci předsedy dozorčí rady. Od vstupu na burzu v roce 2006 zůstala rodina Zumtobelů stabilním hlavním akcionářem s dnešním podílem zhruba 37 %. V květnu v roce 2020 opustili společnost dlouholetí členové dozorčí rady a současně synové zakladatele Jürg a Fritz Zumtobel. Karin Zumtobel-Chammah byla zvolena novou předsedkyní dozorčí rady.

Dnes má společnost Zumtobel Group zhruba 6 000 zaměstnanců po celém světě. Okolo třetiny všech zaměstnanců pracuje v domovském sídle v rakouském Dornbirnu, což ze skupiny Zumtobel dělá jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu Vorarlbersko. Skupina Zumtobel, která od roku 1964 proškolila více než 800 učňů, přikládá velký význam vzdělávání juniorských zaměstnanců.

Skupina Zumtobel Group se vyvinula z hlavní značky Zumtobel a zastřešuje globálně působící značky acdc, Thorn, Tridonic a Zumtobel, jejichž akvizice podpořily rozvoj nových tržních segmentů. Společnost má výrobní závody na čtyřech kontinentech a distribuční partnery v 90 zemích. Globální přítomnost se odráží i ve skladbě zaměstnanců, kde najdeme nejméně 70 různých národností. 

Inovace na prvním místě

Technické zázemí, vědecké nadšení a touha po inovacích Dr. Waltera Zumtobela charakterizovaly od počátku 50. let dlouholetou orientaci společnosti a jsou v jejím podnikatelském myšlení pevně zakotveny až dodnes.

Centrála v Dornbirnu je výzkumným a vývojovým centrem společnosti a slouží jako její hlavní inovační uzel. K tomu jí dopomáhá vysoká úroveň technologických znalostí a největší patentové portfolio v Rakousku – s více než 8 000 aktivních práv duševního vlastnictví, včetně 5 000 patentů a 145 nově registrovaných vynálezů. Ve stále více digitalizovaném světe je inovace produktů základem pro udržitelný úspěch, investice do vývoje nových produktů je tak nezbytná.

Na základě zjištění nevizuálních účinků umělého osvětlení vyvíjí nyní Zumtobel technologii umožňující LED osvětlení napodobovat přirozený den lépe než kdykoli předtím. V praxi to znamená nový postup v oblasti umělého osvětlení interiérů, které sladí lidskou potřebu denního světla s rostoucím časem stráveným v umělém prostředí.

Vlevo: Německá cena za světový design 2017 za celosvětově jedinečné řešení osvětlení LED od společnosti Zumtobel pro Montforthaus ve Feldkirchu ve Voralbersku. © Matthiessen David

Vpravo: Skyspace v Lech am Arlberg od amerického umělce Jamese Turrella, se kterým Zumtobel spolupracuje od roku 1997. © James Turrell | Fotograf: Florian Holzherr

Nové Light Forum jako místo sdílení a potkávání

V březnu 2019 byla v Dornbirnu zahájena přeměna staré tovární haly Zumtobel rozkládající se na 4 000 metech čtverečních na nové Light Forum. Přesně o rok později, právě včas k 70. výročí, se přestavba dokončila. Stará tovární konstrukce se udržitelným způsobem přetvořila v unikátní místo sloužící nejen jako showroom, ale i prostor pro setkávání veřejnosti během kulturních a vzdělávacích akcí. 

„Hodnoty, za kterými stál můj dědeček i otec, jsou dnes stále aktuální: otevřenost vůči okolnímu dění, inspirace zvenčí a sdílení znalostí. To je také myšlenka našeho nového „Světelného fóra“: jedná se o otevřený prostor, místo vzájemného sdílení a setkávání lidí,“ řekla předsedkyně dozorčí rady Zumtobel Group Karin Zumtobel-Chammah. 

Budoucnost je digitální

V době digitální transformace nabývají softwarové služby a řešení na významu. Díky svému softwarovému kompetenčnímu centru v Portu, které bylo otevřeno v roce 2019 a je provozováno dceřinou společností zabývající se osvětlovací technologií Tridonic, investuje skupina Zumtobel do tohoto rychle rostoucího obchodního segmentu. Výzkumné a vývojové centrum v Dornbirnu je pro Porto důležitým pojítkem. 

Fotografie ke stažení naleznete na následujícím odkazu: 

1_ZG_Founder_Dr_Walter-Zumtobel

O skupině Zumtobel Group:

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Skrze klíčové značky Zumtobel, Thorn, Tridonic a acdc skupina nabízí komplexní portfolio produktů a služeb zákazníkům po celém světě. Základ pro vývoj inovací a vstup do nových oblastí podnikání tvoří po desítky let získávané know-how týkající se vlivu světla na člověka. Ve světelném odvětví je skupina lídr na evropském trhu. Skupina Zumtobel Group je obchodována na vídeňské burze cenných papírů (ATX Prime) a zaměstnává přibližně 5 900 lidí. Ve fiskálním roce 2019/2020 vykázala obrat 1 131 milionů euro. Skupina sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu ZG Lighting Czech Republic s.r.o., člen skupiny Zumtobel Group, nabízí profesionální osvětlení značek Thorn a Zumtobel. Pro další informace prosím navštivte: https://z.lighting/en/