Scott.Weber Workspace: Nárůst poptávky po flexibilních kancelářích potvrzuje trend

Praha 12. 11. 2020 – Společnost Scott.Weber Workspace zaznamenává zvýšenou poptávku po flexibilních kancelářích, zejména od malých firem. Odhaduje, že i přes karanténní opatření v nově otevírané budově Flow na Václavském náměstí obsadí hned po otevření více než polovinu kapacity projektu. Potvrzuje to mezinárodní trend, který ukazuje na významný nárůst podílu flexibilních kanceláří na celkové kancelářské ploše a změnu smýšlení firem o využití kanceláří.  

Vidíme v současnosti výrazný nárůst poptávky ze strany segmentu SME i větších firem. Z našich interakcí s klienty vyplývá, že mnoho společností mění svůj pohled na využití kanceláří. Začínají hledat flexibilitu, která jim umožňuje být lépe připraveni na nepředvídatelné události. Zároveň hledají možnosti, jak lépe vyhovět potřebám zaměstnanců, kteří si zvykli na práci z domova a spíše než kancelář pro každodenní užití hledají podnětné prostředí, kde se mohou setkat s kolegy či klienty, probrat práci, vzdělat se,” říká k aktuálnímu trendu Adam Zvada, majitel Scott.Weber Workspace.

I v aktuální složité situaci Scott.Weber Workspace odhaduje, že s otevřením nové budovy Flow na konci roku 2020 se jí podaří naplnit více než polovinu kapacity nového projektu. Vysoká poptávka je zejména po malých kancelářích, jich je již drtivá většina v objektu zarezervována. “U větších firem vidíme, že se s nastalou situací ještě musí popasovat. Společně s nimi hledáme a nastavujeme nejoptimálnější řešení, aby se po uvolnění restriktivních opatření mohly rychle rozhodnout. Část větších společností také projevuje zájem o řešení typu Office Suite, které jim nabízí možnost využívat vlastní část centra včetně zasedacích místností, do kterých mají přístup pouze jejich zaměstnanci,” dodává Martin Holý, Head of Growth ve společnosti Scott.Weber Workspace.   

Klíčovou výhodou je kromě flexibility – smlouvu o pronájmu kanceláře či dedikovaného pracovního místa lze v krátké době měnit či zrušit – také možnost docházet do různých budov Scott.Weber Workspace v Praze. Lze tak zaměstnancům vyjít vstříc i lokalitou. Firmy nejsou vázány na jednu budovu, jejíž umístění nemusí všem zaměstnancům vyhovovat. “Stále více firem má zájem o tzv. rotující členství, tedy že do našich budov bude mít přístup více členů jednoho týmu, kteří mohou využívat kanceláře podle aktuální potřeby. Klienti tím dosáhnou ještě vyšší efektivity využití kanceláří a svých nákladů,” dodává Martin Holý.

Na trhu flexibilních servisovaných kanceláří v Praze se rovněž prosazuje trend hub & spoke. Do moderních prostorů typu hub si firmy mohou přestěhovat svou centrálu. Ta se vyznačuje správným dispozičním řešením a je vybavena také moderními komunikačními technologiemi. V centrále se odehrávají důležité schůzky s klienty a vedením firmy. Zaměstnavatel zde také posiluje svou firemní kulturu a podporuje produktivitu a loajalitu zaměstnanců. Jednotlivé firemní týmy poté mohou využívat servisované kanceláře na několika místech po celém městě. Zaměstnancům se tak zkrátí doba dojíždění do kanceláře a současně je zajištěno, že se jednotlivé firemní týmy mezi sebou nepotkají. Zaměstnanci také profitují z toho, že mohou po celém městě využívat kanceláří jako zázemí pro své obchodní schůzky.

I v Česku předpokládáme, že většina společností bude v nějakém rozsahu počítat u zaměstnanců s tzv. remote work, tedy prací odkudkoliv. Kanceláře se z místa, kam zaměstnanci v podstatě povinně chodí plnit své pracovní povinnosti stanou místem pro setkávání, porady, networking a vzdělávání. Práci samotnou budou lidé v budoucnu často odvádět doma či v jiném prostředí. Můžeme předpokládat i to, že starost o místo na práci nechají zaměstnavatelé na zaměstnancích. Některé to dotlačí k hledání bytů lépe situovaných pro práci, jiné do coworkingů,”  dodává k tomu Adam Zvada.  

O Scott.Weber Workspace

Scott.Weber nabízí flexibilní kancelářské prostory pro týmy různých velikostí. Zázemí v nich najdou jak nezávislí profesionálové, kteří nejčastěji pracují v coworkingových prostorech, tak velké korporátní týmy.

Jejími klienty jsou nejen rychle rostoucí společnosti, které musí každý měsíc rozšiřovat kancelářskou plochu, ale také větší firmy, které si v budovách pronajímají celá patra. Pracovní prostory si od Scott.Weber pronajímají například společnosti VMware, JUUL, Upfield, Bacardi nebo PayU.

Založena byla v roce 2009. V současné době provozuje v Praze osm kancelářských center s celkovou plochou téměř 19 000 m2. Aktuálně nabízí více než 2 500 pracovních míst.