První LGBT+ digitální bankovní platforma byla spuštěna v USA. Stojí za tím slovenský aktivista a EY technologický podnikatel Matěj Ftáčnik

Daylight reaguje na finanční potřeby více jak 30 milionů Američanů, kteří se hlásí k LGBT+ komunitě. Tato první LGBT+ digitální bankovní platforma oznámila ve středu 18. listopadu 2020 své spuštění a participaci v programu Visa Fintech Fast Track. Za ideou stojí úspěšný slovenský podnikatel Matěj Ftáčnik, spoluzakladatel společnosti Vacuumlabs, která se podílela na vývoji plaftformy. Dalšími partnery jsou Visa Fintech Fast Track a Marqeta. 

Matěj Ftáčnik, EY technologický podnikatel roku 2019 a spoluzakladatel Vacuumlabs, je dlouholetý podporovatel a člen LGBT+ komunity na Slovensku. On sám, i jím vybudované firmy, podporují diverzitní společnost a otevřeně bojují za práva znevýhodněných skupin. Nad vybudování nového produktu či služby, která reaguje na specifické potřeby této komunity, přemýšlel delší dobu. Ovšem nápad se proměnil v reálný byznys plán až poté, co do týmu přivítal zakládající členy a LGBT+ podnikatele Roba Curtise, současného CEO Daylight, a Billie Simmons, nynější Chief of Staff.

Díky Ftáčnikově zkušenostem na startupové scéně a kontaktům ze Sillicon Valley získal zakládající tým dostatek finančních a technologických zdrojů na založení Daylight (dříve Be Money). Jako člověk stojící za ideou platformy Daylight, zůstává Ftáčnik ve společnosti angažován  jako předseda představenstva. „Na Matějovi se nám nejvíce líbí fakt, že se musel objevit slovenský nadšenec, aby vznikla firma, která bude mít obrosvký vliv a dopad na LGBT+ komunitu v USA. Ať už dosáhneme jakéhokoliv byznysového úspěchu v budoucnosti, víme, že bez něj by to nebylo možné a jsme neskutečně rádi, že nadále působí v představenstvu,“ říká o Ftáčnikovi Rob Cutris.

Společnost Vacuumlabs, globální poskytovatel fintech řešení ze Slovenska s dlouholetými zkušenostmi se stavěním bankovních platforem, se spolu s Visa a Marqeta stala hlavním technologickým partnerem. „Kombinace světových specializovaných fintech vývojářů Vacuumlabs a našich znalostí USA LGBT+ komunity se ukázala jako ta nejvhodnější cesta pro vybudování stěžejní banky, která usnadní život LGBT+ lidem,“ dodává Billie Simmons. 

Jako člen LGBT+ komunity se denně setkávám s nerovnými podmínkami. I když žijeme ve velmi moderní a pokrokové společnosti, jednotlivé komunity jsou stále znevýhodňovány v různorodých situacích, což ovlivňuje osobní i pracovní život jejich členů a v nemálo případech vede ke smutným koncům. Tento projekt je tak pro mě prvním větším krokem v boji za práva jednotlivých komunit,“ přibližuje projekt Ftáčník.

Karta, aplikace a digitální služby Daylight jsou vybudovány pro členy LGBT+ komunity jejími členy. Nabízí tak přístup ke správným finančním nástrojům, poznatkům a osvědčeným postupům LGBT+ expertů, kteří rozumí různým individuálním potřebám a zákonům. Může jít i o naprosté maličkosti, které ovšem mohou mít velký vliv na spokojený život jednotlivců. Uživatelé si například mohou vybrat, jaké jméno uvedou na platební kartě, a nejsou nuceni používat jméno z občanského průkazu. Dále Daylight nabízí bezpečný prostor pro růst komunity jako takové, ať už prostřednictvím sdílených osobních cílů či vzájemným povzbuzováním. Zároveň nabídne odbornou poradnu pro ty, kteří se vydají směrem rodičoství, šetření na důchod či fyzickou změnou. 


Více informací najdete na oficiálních webových stránkách www.joindaylight.com


Další informační zdroje:
Oficiální tisková zpráva Daylight – zde (obsahuje i zajímavé data z USA trhu)

Fotografie a jiné assety – zde

Matěj Ftáčnik

Matěj byl v roce 2019 jmenován EY technologickým podnikatelem roku na Slovensku. Toto ocení získal díky jeho dlouholetým zkušenostem s budování technologických byznusů a zásluhám v podpoře růstu slovenského startupového ekosystému. 

V roce 2012 spoluzaložil Vacuumlabs, globálního poskytovatel fintech řešení, jejíž tým tvoří přes 250 talentů, kteří pracují pro více než 60 klientů z celého světa, od San Francisco přes Londýn, Berlín, Dubaj, Honk Kong až po Tokio. Stojí také za projektem Daylight, první digitální bankovní platformy pro LGBT+ komunitu v USA.

Dnes je Matěj jako člen představenstva Vacuum Group zodpovědný za udržení pozitivní zkušenosti při spolupráci s Vacuumlabs. Vacuum Group zahrnuje společnosti Sparring – poskytující právní služby pro podnikatele v oblasti technologií, a ReactiveConf – největší každoroční konferenci pro vývojáře ve střední Evropě.

Matěj stál při zrodu slovenské startupové scény. Založil první ze slovenských coworků The Spot a v rámci jeho různorodých projektů, např. The Spot – Booster, pomáhal formovat lokální startupový ekosystém se šiřokou škálou komunitně a obdchodně orientovaných aktivit. Dodnes pomáhá lokalním začínajícím podníkům a je evangelistou pro řadu médií a univerzit.

Na začátku své kariéry se Matěj stal vítězem mezinárodních Startup Awards s Nicereply.com, spoluzaložil Startup Camps a hostil Startup Summit v Praze, což byl v té době největší event ve střední Evropě tohoto formátu. 

Vacuumlabs

Vacuumlabs je globální vývojářská firma ze Slovenska, které pro své klienty v oblasti digitálního bankovnictví a finančních služeb poskytuje komplexní poradenství, vývoj a design webových a mobilních aplikací. Od roku 2012 se společnost z Bratislavy rozrostla o více jak 250 talentů umístěných ve 4 zemích. Její portfolio tvoří zákazníci na trase San Francisco – Tokio. Jedním z klíčových klientů firmy je český prodejce letenek Kiwi nebo globální banka Standard Chartered. 

Daylight
Společnost Daylight, která byla založena v roce 2020, je první a jedinou digitální bankovní platformou v USA, která je speciálně navržena pro komunitu LGBT+. Karta, aplikace a digitální služby Daylight připravují členy komunity na budoucnost tím, že jim pomáhají orientovat se a vzdělávat se ve finančním sektoru, vytvářet zodpovědné návyky a vytvářet užší vztahy s komunitou, která si zaslouží budovat svůj život bez kompromisů. Daylight podporují ikony finančního a platebního průmyslu Visa a Marqeta. Společnost založili LGBT+ podnikatelé Rob Curtis a Billie Simmons. Bližší informace najdete na www.joindaylight.com.