České domácnosti prošly díky koronaviru technologickou revolucí, přispěl k tomu i nákup na splátky

Již během prvních týdnů po vyhlášení jarního nouzového stavu zaznamenaly e-shopy extrémní zájem zákazníků, který nepolevoval ani v následujících měsících. Nešlo přitom pouze o jídlo, desinfekční prostředky nebo roušky. Rekordní poptávka se týkala také dalších segmentů. Nákupům na splátky vévodila počítačová technika, o kterou byl v květnu o 330 % vyšší zájem než loni. Rekordní objemy financování zaznamenaly také potřeby pro dům, zahradu a hobby, když v červnu meziročně vzrostly o 200 %. Vyplývá to z dat společnosti Cofidis. 

Již během první vlny epidemie byli Češi nuceni přehodnotit své postoje a návyky v nakupování, jako je masivní využívání finančních technologií a platebních karet, a především nakupování v e-shopech, kdy se značná část transakcí přesunula z kamenných obchodů do online světa. S tím souvisí i častější financování nákupu online na splátky.

E-commerce na historických maximech 

Již v prvních týdnech celostátní karantény přesáhl meziroční růst e-commerce retailu podle Asociace pro elektronickou komerci v dubnu celkově 40 %. Kromě prodeje potravin či drogistického zboží se zvýšila ale také poptávka po zboží, které pomáhalo lidem efektivně strávit čas v karanténě, ať už se jedná o počítače, hobby zboží či vybavení domácnosti. 

Prodej počítačů lámal rekordy

Od počátku prvního nouzového stavu Cofidis eviduje nárůst nákupů online na splátky hned v několika sektorech. Nejvýrazněji se projevil v zájmu o počítače. Již v březnu byly prostředky vynaložené na jejich nákup o 90 % vyšší než ve stejném období minulého roku, v dubnu dokonce o 200 %. Ve velké míře se na tomto růstu podílí kromě koronavirové krize také vývoj technologií, který umožňuje rok od roku rychlejší zpracování splátkového nákupu online. A v nemalé míře i rozšiřování partnerské sítě, která nyní čítá 275 aktivních obchodů, které umožňují financovat online nákup na splátky.

„Nákup počítačů a notebooků vyvrcholil v květnu, kdy byl objem investovaných prostředků do této komodity skrze nákup na splátky meziročně o 330 % vyšší,“ říká Cyril Křůpala, marketingový ředitel společnosti Cofidis, a pokračuje: „V období první vlny mnoho rodin řešilo novou situaci, kdy potřebovaly počítač jednak při práci na home office a zároveň k online školní výuce dětí. I nyní lze předpokládat zvýšený růst zájmu o toto zboží, ten ale bude ve větší míře spojený spíše s nadcházejícími Vánoci.“ 

Rekordy i v dalších sektorech

Také v dalších oblastech se e-shopům dařilo. Například nákupy zboží na splátky pro dům, zahradu a hobby začaly prudce růst v dubnu, aby se v červnu vyšplhaly na meziroční růst 200 %. Extrémně zvýšený zájem pak nepolevil ani v červenci. Obdobná byla situace i u vybavení domácnosti, kdy objem nákupů na splátky v květnu dosáhl téměř o 130 % více oproti stejnému období minulého roku. Ještě vyšší nárůst lze pozorovat u sportovního vybavení, kde se květnový objem financování nákupem na splátky meziročně zvýšil o 150 %.

„U sportovního vybavení se většinou jednalo o sezónní zboží, takže již v září se objemy nákupů dostaly na obdobnou úroveň jako v loňském roce,“ vysvětluje Křůpala a dodává: „Případný zvýšený zájem v následujícím období bude souviset se zbožím a vybavením na zimní sezónu. Ovšem s ohledem na současné obavy o možnosti cestování v zimních měsících nelze očekávat tak výrazné změny.“

Promyšlené investice s bezproblémovým splácením

Ačkoliv nákupy na splátky dosáhly během první koronavirové vlny rekordních růstů, při splácení zboží se zákazníci nepotýkají s většími problémy.

„Sledujeme, že v případě nákupu na splátky online platí vzorná platební morálka. 99 % klientů nemá se splácením žádný velký problém. Zároveň je evidentní, že lidé nakupovali zejména zboží z kategorií dlouhodobé spotřeby, u kterého dává nákup na splátky největší smysl,“ dodává Cyril Křůpala z Cofidisu.

COFIDIS je silná mezinárodní finanční skupina, která působí na českém trhu již od roku 2004. Nyní je zastoupena v 8 evropských zemích. Společnost COFIDIS s.r.o. se specializuje na poskytování spotřebitelských úvěrů a nabízí svým klientům a obchodním partnerům širokou paletu finančních produktů. Výhodná úvěrová nabídka, dlouhodobé zkušenosti a individuální přístup řadí COFIDIS mezi značkové společnosti v oblasti nebankovních úvěrů.