Počet nově zachycených škodlivých souborů letos stoupl v průměru o 5,2 % na 360 tisíc denně

15. prosince 2020 – Víc než pětiprocentní meziroční nárůst denně zachycených škodlivých souborů zaznamenala v roce 2020 společnost Kaspersky. V průměru každodenně detekovala 360 tisíc nových škodlivých souborů, což je o 5,2 % více než loni. Na tomto růstu se nejvíce podílely tzv. trojské koně (tj. škodlivé soubory s nejrůznějšími funkcemi od mazání dat po krádeže osobních informací) a zadní vrátka (specifický typ trojského koně, díky němuž útočníci můžou napadený počítač vzdáleně ovládat). Meziročně jich Kaspersky zachytil o 40,5 %, resp. 23 % víc, vyplývá z výroční statistické zprávy zveřejněné v Kaspersky Security Bulletinu.

Detekční systémy společnosti Kaspersky odhalily za uplynulých 12 měsíců denně v průměru 360 tisíc nových škodlivých souborů, tedy o 18 tisíc víc než v předchozím roce. Meziroční nárůst činí 5,2 %, přičemž v roce 2018 bylo těchto souborů v průměru 346 tisíc denně. V 60,2 % se jednalo o nespecifické trojské koně. Obecně vzrostl podíl detekovaných trojských koní v porovnání s předchozím rokem o 40,5 %. 

Výrazný byl i nárůst odhalených zadních vrátek a také červů (škodlivých programů, které se v napadeném systému dovedou samy replikovat), vytvořených v programovacím jazyku VisualBasicScript. Většinou patřily do skupiny škodlivých programů označovaných jako Dinihou. 

Naopak menší výskyt zaznamenaly Adware soubory (programy, které napadeného bombardují reklamou) – těch bylo v porovnání s rokem 2019 o 35 % méně.

Většina škodlivých souborů (89,80 %) se do napadených počítačů dostala přes soubory Windows PE, což je formát využívaný výhradně operačními systémy Windows. Podíl škodlivého softwaru využívajícího operační systém Android klesl na 13,7 %. Loni spousta lidí začala pracovat a studovat z domova, většinou na stolních počítačích a noteboocích.Útočníci se tomu zjevně přizpůsobili a zaměřili se právě na tato zařízení. O 27 % vzrostl i počet škodlivých skriptů, rozesílaných e-mailem nebo stahovaných z napadených stránek. To rovněž svědčí o tom, že lidé na internetu tráví víc času než dřív a útočníci toho dokážou využít.

„V uplynulém roce naše detekční systémy zaznamenaly mnohem víc škodlivých objektů než v roce 2019. Vzhledem k pandemii byli uživatelé po celém světě nuceni trávit víc času u svých zařízení a online. Těžko říci, zda byli útočníci aktivnější či zda za vyšším počtem odhalených případů stojí větší využívání internetu obecně, může jít i o kombinaci obojího. Každopádně jsme letos zachytili výrazný růst počtu nových škodlivých souborů a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2021, protože lidé budou i nadále pracovat z domova – celá řada zemí zavádí různá opatření proti šíření koronaviru. Stačí ovšem dodržovat základní bezpečnostní doporučení a uživatelé můžou výrazně snížit riziko, že jim škodlivé systémy ublíží,“ konstatuje Michal Lukáš, Presales Manager společnosti Kaspersky pro region střední a východní Evropy.

Další informace o statisticích detekovaných škodlivých souborů za rok 2020 si můžete přečíst na webu Securelist.com.

Pokud si chcete zajistit lepší ochranu před škodlivými soubory, zvažte následující doporučení společnosti Kaspersky: 

  • Chovejte se ostražitě a nikdy neotvírejte žádné podezřelé soubory ani přílohy e-mailů z neznámých zdrojů. Než si cokoli stáhnete, pečlivě ověřte formát internetové adresy a název společnosti. Falešné webové stránky vypadají na první pohled docela jako pravé, pozorný uživatel ovšem vždy odhalí znaky, které svědčí o jejich skutečné povaze. 
  • Nikdy si nestahujte ani neinstalujte aplikace z neznámých zdrojů.
  • Neklikejte na žádné odkazy, které jste obdrželi e-mailem z neznámých zdrojů, ani na podezřelé internetové reklamy. 
  • Vytvářejte si silná unikátní hesla – v každém z nich by měla být kombinace malých a velkých písmen, číslic i speciálních znaků. Využívejte dvoufaktorovou autentizaci. 
  • Vždy a do všech programů a aplikací instalujte aktualizace. Řada z nich obsahuje důležité bezpečnostní záplaty. 
  • Ignorujte zprávy, které vás nabádají k vypnutí antivirových programů nebo bezpečnostních systémů určených pro kancelářské aplikace. 
  • Využívejte robustní bezpečnostní řešení vhodné pro daný systém a zařízení, například Kaspersky Internet Security nebo Kaspersky Security Cloud. Systém napoví, jaké stránky raději neotevírat, a celkově vás před škodlivým softwarem ochrání.

Výroční statistika je součástí magazínu Kaspersky Security Bulletin 2020. Chcete-li se o predikovaných hrozbách na rok 2021 dovědět víc, doporučujeme abyste četli naše zprávy zde.

Zprávy Story of the Year: Remote Work (Příběh roku: Práce na dálku) a Advanced Threat Predictions for 2021 (Predikce pokročilých hrozeb pro rok 2021) jsou rovněž k dispozici na stránkách Securelist.com.

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která byla založena v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jež tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání více než 400 milionů uživatelů a pro 250 000 firemních klientů přinášíme ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na adrese www.kaspersky.com.