Zumtobel otevírá nové Light Forum na místě staré tovární haly: vznikl tak prostor pro prezentaci produktů, přednášky i společná setkávání

Praha, Česká republika – 19. listopadu se otevřelo na ploše 4 tisíc metrů čtverečních nové Light Forum v rakouském městě Dornbirn. Light Forum se stalo součástí konceptu Zumtobel Group Campus zahrnující přednášky, webináře i diskuze o osvětlení a další příbuzných tématech. Díky rozsáhlému hybridnímu přístupu se společnost otevírá svým zákazníkům a partnerům po celém světě, jak digitálně, tak fyzicky. 

Město Dornbirn nebylo vybráno náhodně. Jedná se o sídlo společnosti Zumtobel Group, kde byla také značka před 70. lety založena jako malý rodinný podnik. Light Forum vzniklo na místě staré továrny na osvětlení. Výsledkem této unikátní revitalizace je jedinečný architektonický prostor, kde mohou jednotlivé značky skupiny Zumtobel Group prezentovat nejnovější vývoj, technologie i znalosti ze světa osvětlení.

„Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit unikátní místo stvořené pro prožitek ze světla. Light Forum pro nás znamená počátek konceptu hybridního kampusu, který nám pomůže otevřít společnost globálnímu publiku,“ uvedl generální ředitel skupiny Zumtobel Group Alfred Felder. „Jako společnost hluboce zakořeněná v regionu je pro nás důležité přispět k udržitelnému užívání stávajících budov a k dalšímu ekonomickému rozvoji pomocí revitalizace staré tovární haly,“ dodal Felder. 

Světlo a architektura: Spolupráce se společností Snøhetta

S myšlenkou přeměnit starou tovární halu na nové Light Forum – učinit tak vědomé rozhodnutí nezastavět zelenou plochu – přišel Herbert Resch, ředitel skupiny Corporate Architecture Zumtobel: „Světlo je náš stavební materiál. Vytváření světa zážitků pomocí světla, to je profese značek skupiny Zumtobel Group. Vždy jde o dynamickou interakci světla, architektury a lidí“. S přihlédnutím k těmto dílčím faktorům, koncept dynamického prostoru Light Forum byl vytvořen v úzké spolupráci s innsbruckým studiem renomované norské architektonické společnosti Snøhetta. 

Light Forum jako místo interakcí 

Ústředním prvkem prostorné haly je velkorysé dřevěné schodiště. Dodává prostoru strukturu a zároveň slouží jako atrium a místo pro setkávání, například pro přednášky či diskuze. Osvětlené krychle pomáhají v prezentaci produktů. Návrh staré tovární haly jako místa pro spolutvoření – inspirovaný firemní kulturou studia Snøhetta – umožňuje dynamické využití otevřeného prostoru. Tato flexibilita v používání charakterizuje Light Forum jako místo interakce, které lze přizpůsobit široké škále požadavků a umožňuje vyvíjet nová řešení osvětlení za přítomnosti zákazníka. 

Prostor pro kulturní akce

Umělecký a kulturní prostor v rámci nového Light Fóra dá také v budoucnosti prostor externím výstavám, přičemž jejich obsah může být zcela nezávislý na stěžejním tématu světla. Kulturní iniciativy mají primárně za úkol navázat dialog mezi společností a veřejností spolu s přilehlým městským prostředím.

„Díky novému Light Fóru jako otevřenému prostoru pro sdílení a inspiraci, skupina Zumtobel Group opět zdůrazňuje svou roli inovativního hráče ve světelném průmyslu. Rozhodnutí udělat ze staré továrny architektonické centrum a zároveň základ celého kampusu nově definuje vztah k městu a k veřejnosti. Tato vize ukazuje na to, jak mohou společnosti naplnit svou společenskou odpovědnost,“ uvedl Kjetil Trædal Thorsen, zakládající partner architektonické společnosti Snøhetta.

Fotografie ke stažení spolu s popisy naleznete na následujícím odkazu: 

O skupině Zumtobel Group:

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Skrze klíčové značky Zumtobel, Thorn, Tridonic a acdc skupina nabízí komplexní portfolio produktů a služeb zákazníkům po celém světě. Základ pro vývoj inovací a vstup do nových oblastí podnikání tvoří po desítky let získávané know-how týkající se vlivu světla na člověka. Ve světelném odvětví je skupina lídr na evropském trhu. Skupina Zumtobel Group je obchodována na vídeňské burze cenných papírů (ATX Prime) a zaměstnává přibližně 5 900 lidí. Ve fiskálním roce 2019/2020 vykázala obrat 1 131 milionů euro. Skupina sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu ZG Lighting Czech Republic s.r.o., člen skupiny Zumtobel Group, nabízí profesionální osvětlení značek Thorn a Zumtobel. Pro další informace prosím navštivte: https://z.lighting/en/