HP radí: Jak se nenechat nachytat aneb Jak přelstít online podvodníky

Každý hledá výhodné nákupy, ale honba za skvělou cenou může být také riskantní. Zářivě barevný svět online nákupů nabízí spotřebitelům nespočet možností. Díky němu se můžeme procházet po zdánlivě nekonečné ulici plné obchodů s výrobky, které nám mohou jedním kliknutím patřit, zkrátka nakupování za ty nejlepší možné ceny je snazší než kdy jindy. Není divu, že v roce 2019 zaznamenaly tržby z prodeje na internetu v České republice podle Asociace pro elektronickou komerci nárůst o 15 %, na celkových 155 miliard korun. A vzhledem k probíhající koronavirové epidemii lze navíc za rok 2020 očekávat ještě vyšší čísla – například v dubnu měl meziroční růst hodnotu 40 %.

Online tržiště je ale také nepřehlednou masou prodejců. Existuje spousta poctivých malých firem či prodejců, ale vedle každého poctivého prodejce často existuje i podvodník, který prodává nekvalitní napodobeniny osvědčených značkových výrobků. „Na první pohled takové výrobky vypadají jako originál, ale jsou nabízeny za mnohem nižší cenu a také v mnohem nižší kvalitě. Proto může být obtížné rozpoznat, zda skutečně kupujete za skvělou cenu, nebo se vám někdo snaží podstrčit padělek. Spotřebitelé často zjistí, že koupili padělek, až když je pozdě,“ upozorňuje Erika Lindauerová, generální ředitelka společnosti HP pro Českou republiku a Slovensko. „Pokud chcete mít jistotu, že nebudete podvedeni, dávejte přednost autorizovaným prodejcům.“

Mějte na paměti, že na online platformách mohou podvodníci v dnešní době své zboží prodávat mnohem snadněji – a na padělané zboží již připadá 3,3 % z celkového objemu světového obchodu. Navíc i když se spotřebitelům podaří vyhnout se nechtěnému zakoupení padělaného zboží, stále ještě se mohou nechat nachytat a koupit originální zboží od neautorizovaných prodejců. Tyto výrobky, s nimiž se obchoduje na tzv. šedém trhu, často nejsou padělané a může jít o originální zboží, jež se ale často za sníženou cenu prodává prostřednictvím neautorizovaných prodejců nebo kanálů. V Evropském hospodářském prostoru (EHP) je takovéto šedé obchodování nezákonné a spotřebitelé, kteří výrobky vědomě či nevědomě touto cestou nakoupí, se mohou později ocitnout ve svízelné situaci, protože autorizovaní prodejci jim často nebudou ochotni poskytnout k zakoupenému zboží servis.

Než tedy za zboží zaplatíte, ujistěte se, že nakupujete u někoho, komu můžete důvěřovat. Existuje řada způsobů, jak prodejce ověřit, a podvodníci se často odhalí sami, pokud si jednoduše uděláte trochu času, abyste si prodejce prověřili. Ačkoli výhodná cena nemusí nutně znamenat, že je produkt padělaný, pokud je cena až příliš příznivá, často ji zaplatíte právě za padělek,“ konstatuje Erika Lindauerová z HP. Mnoho podvodníků se spoléhá na to, že kupující budou zaslepeni vidinou výhodné koupě, tudíž nic dalšího zkoumat nebudou. Směšně nízká cena by měla přinejmenším rozsvítit varovné světélko a přimět vás k tomu, abyste si před stisknutím tlačítka „koupit“ udělali trochu detailnější průzkum. Nabízíme vám pár tipů, s nimiž přelstíte padělatele a vyhnete se nákupu zboží na šedém trhu.

Pročtěte si podrobněji 5hvězdičkové recenze

Přirozeným prvním krokem by mělo být, že si na prodejce přečtete recenze. I když to mnoho lidí dělá, neměli byste recenzím na slovo věřit. Samozřejmě, že dlouhá litanie plná kousavých poznámek od rozezlených zákazníků vás okamžitě varuje, že byste se danému prodejci měli raději obloukem vyhnout, ale i příznivé recenze určitě berme s jistou rezervou. Podvodníci si často sami na sebe píší smyšlené recenze a s takovými recenzemi se můžeme potkat i na důvěryhodných webech.

Naštěstí existují varovné indicie, které vám napoví, zda čtete recenze pravdivé či propagační, resp. vylhané. Hodnocení, která vyznívají příliš vágně či obecně, obsahují komentáře, které opakovaně říkají totéž, jen trochu jinými slovy, případně v nich hodnotitelé používají přehnané nebo reklamně vyznívající výrazy, mohou naznačovat, že se buď jedná o sebechvalné texty, případně že prodejce zákazníka k pochvale motivoval, například produktem zdarma nebo úplatou za kladnou recenzi.

Věnujte pozornost detailům

Někdy lze už při pohledu na e-shop nebo internetové stránky podle pochybného grafického zpracování odhadnout, že se díváte na nedůvěryhodného prodejce. Avšak profesionální podvodníci dokážou vytvořit velmi profesionální dojem, možná tedy budete muset udělat důkladnější průzkum. Zkuste si přečíst sekce „O nás“ nebo „Kontakt“. Pokud se hemží gramatickými chybami a překlepy, případně v nich chybí základní informace, např. adresa sídla nebo telefonní číslo, máte poměrně spolehlivý ukazatel, že „něco nesedí“. Další krok může znamenat ověření internetové domény. Okamžitě zpozorněte, pokud adresa internetové stránky končí doménou .org nebo .net – legální prodejci obvykle tyto domény nepoužívají. Pokud si však nejste jisti, zkopírujte adresu stránky do vyhledávacího okénka některé bezplatné ověřovací stránky (například DomainTools), kde zjistíte vše, co o stránce potřebujete vědět, včetně data založení a fyzického umístění IP adresy. Mějte se na pozoru před stránkami, jež vám vyjedou ve vašem místním jazyce, ale doména je hostována v jiné zemi, případně před stránkami, které existují méně než jeden rok.

Zkontrolujte obal

Po doručení výrobku lze ověřit, zda jste obdrželi originální výrobek, nebo jen přesvědčivý padělek. První vodítko přináší už samotný obal. Většina značek používá pro své výrobky vysoce kvalitní a pečlivě navržené obaly. Nejde jen o doručení výrobku z bodu A do bodu B, obal reprezentuje značku, takže firmy věnují jeho kvalitě značnou pozornost. Podvodníci už nikoli. Snaží se napodobit design, avšak samotný obal bude pravděpodobně nekvalitní až „aušusový“, nebo třeba nebude na výrobek správně pasovat. I v případě kvalitně provedeného obalu může důkladnější prohlídka odhalit drobnosti, napovídající, že máte v ruce padělaný výrobek. Většina lidí čte drobný text na obalu jen letmo, pokud vůbec, a přitom v něm mohou najít detaily, které pomohou rozpoznat falešné zboží. Zkontrolujte, zda na krabici najdete uvedenu kontaktní, e-mailovou nebo webovou adresu a telefonní číslo zákaznické linky. Na obalu bývají také často vytištěny povinné právní informace, například údaje o záruce nebo zdravotní a bezpečnostní upozornění.

Některé společnosti dokonce nabízejí zákazníkům rozšířené možnosti, jak si mohou ověřit, zda zakoupili originální výrobek. Je stěžejním zájmem společnost HP, aby její zákazníci měli k dispozici potřebné vědomosti i nástroje k tomu, aby dokázali rozpoznat padělané zboží. Na bezpečnostní přelepce náplní se například uvádí QR kód, který vás automaticky nasměruje na webovou stránku HP, kde si jej můžete ověřit. Na internetových stránkách můžete také vyhledat sériové číslo výrobku. Výrobky jsou rovněž opatřeny holografickou bezpečnostní nálepkou, potvrzující autenticitu výrobku, a ochrannou nálepkou proti neoprávněné manipulaci, z níž dokážete poznat, zda do výrobku někdo jakýmkoli způsobem zasahoval. Než nakoupíte online, věnujte pár minut průzkumu: ušetříte si zklamání z nepovedené výhodné koupě a nezůstane vám v rukou zcela jiný výrobek, než jaký jste očekávali.

Označeno tagem