Ve druhé polovině nadcházejícího roku nás čeká dramatický nárůst firemních insolvencí

Praha, 28. prosince 2020 – Náznaky ekonomické krize jsou stále hmatatelnější. Podle advokáta Pavla Strnada z AK Polverini Strnad, který se specializuje na insolvenční právo, výrazně přibývají dotazy z řad statutárů, jak správně postupovat při hrozícím úpadku. Skutečný dramatický nárůst firemních insolvencí lze ale očekávat až v druhé polovině roku. Novela insolvenčního zákona totiž z důvodu pandemie odložila povinnost podat insolvenční návrh a namísto skutečného řešení tak pouze uměle oddálila reálné následky koronavirové krize.

„Otázky našich klientů z řad statutárů na insolvenční řízení a odpovědnost spojenou s pozdním podáním insolvenčního návrhu jsou stále častější. Sice se snaží do poslední chvíle oddálit úpadek, zároveň se ale obávají vlastní odpovědnosti. Při opožděném podání insolvenčního návrhu budou totiž věřitelům odpovídat za škodu, která jim tím vznikne,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. Této odpovědnosti se statutární orgán zprostí, pouze pokud opožděné podání návrhu nemohl odvrátit nebo pokud nedošlo ke snížení uspokojení věřitelů. „Proto je více než dobré, pokud statutáři včas vyřeší i právní ochranu svého soukromého majetku, aby ochránili svou rodinu a při insolvenci společnosti řešili jen práci, a ne dopad problémů na své nejbližší,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Obezřetnost členů statutárních orgánů je tak na místě a jejich zájem o informace z oblasti insolvencí proto předpovídá, jaký ekonomický vývoj zřejmě přinesou následující měsíce,“ dodává Pavel Strnad.

Přicházející problém dokládají i čísla. Podle analýzy, kterou provedla společnost CRIF, bylo v listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 44 bankrotů obchodních společností a 538 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Zároveň bylo podáno 100 návrhů na bankrot obchodních společností a 530 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů. Poprvé od června 2017 tak bylo podáno dva měsíce za sebou 100 a více firemních insolvenčních návrhů. 

Do všeho ale vstupuje nový zákon ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru, který do 30. června 2021 odkládá povinnost podat insolvenční návrh. „Zákon namísto skutečného řešení pouze uměle oddaluje reálné následky koronavirové krize. Je možné, že část dlužníků se rozhodne počkat s podáním insolvenčního návrhu s nadějí na určité zlepšení situace a ti pak ustanovení tohoto zákona uvítají. Jejich problém se tím ale nevyřeší, jejich dluhy nezmizí, pouze se projeví později. Naopak umělé oddalování může vyvolat druhotnou platební neschopnost jejich věřitelů a celý problém se tak jen přesune na další osoby. A někteří dlužníci zákonem poskytnutou ochranu možná ani nevyužijí, protože pro ně bude insolvence neodvratitelná,“ doplňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

O Právní Ochrana Majetku – P. O. M.:

Právní ochrana majetku je speciální produkt určený vlastníkům nemovitostí, veřejně registrovaných věcí (kam patří například veterány, jachty, letadla nebo podíly ve společnostech) a cenných předmětů, kteří chtějí přistoupit zodpovědně k sobě a ke svému nejbližšímu okolí a vyvarovat se konfliktním a nákladným přechodům majetku v rámci dědictví, majetkových ztrát v případě rozvodu, možným podvodům, závisti či škodám z pouhých nedopatření. Více informací na www.pravniochranamajetku.eu.

O AK Polverini Strnad:

Advokátní kancelář Polverini Strnad funguje na trhu téměř 20 let. Po celou dobu své existence usnadňuje svým klientům podnikání a nabízí komplexní business řešení včetně nadstandardních služeb – jako jsou například záruky na smlouvy, upozornění na závazné termíny nebo přípravy jednoduchých obchodních shrnutí právních dokumentů. Kancelář působí v Praze, Římě, Brně a Bratislavě. Jejími zakladateli jsou Pavel Strnad a Giampaolo Polverini. Více informací na www.ak-ps.eu.