Navzdory pandemii se investorům a startupům v Česku loni dařilo. Rostly počty investic i valuace startupů, ukazuje unikátní report advokátní kanceláře Mavericks

Praha 13. ledna 2021 – 75 milionů korun (3 miliony eur), takový byl medián valuace startupů, které v loňském roce získaly externí investici v rané investiční fázi (pre-seed a seed). Fondy rizikového kapitálu daly takovým společnostem okolo 12,5 milionu korun (0,5 milionu eur). Celkem přitom v loňském roce investoři do startupů v raných investičních fázích nalili odhadem více než 3 miliardy korun (120 milionů eur). Data vychází z veřejně dostupných informací a informací advokátní kanceláře Mavericks, která je prezentuje v právě vydaném Venture Capital Deals Report 2020.

„Navzdory pandemii covidu-19 byl rok 2020 pro startupy i investiční fondy úspěšný. Oproti roku 2019 narostl počet realizovaných transakcí i objem investovaných peněz, současně vznikla celá řada nových investičních fondů,“ uvádí Tomáš Ditrych, spoluzakladatel a partner advokátní kanceláře Mavericks.

Startupový svět 2020 v datech (seedové a pre-seedové transakce):

  • medián výše investic vzrostl oproti roku 2019 ze 400 tisíc eur na 500 tisíc eur,
  • medián pre-money valuace startupů vzrostl oproti roku 2019 z 2,4 milionu eur na 3 miliony eur.

Celý venture kapitálový trh v České republice se také postupně profesionalizuje. V posledních třech letech je vidět velký posun v přístupu investorů k potenciálním investicím, interním prověřovacím procedurám a najímání odborníků na provádění due diligence a přípravu investiční dokumentace.

V důsledku zvýšené konkurence mezi investory a většího počtu odborníků působících na českém trhu se podmínky, za kterých investoři posílají do startupů peníze, výrazně zlepšily a postupně se přibližují standardům západní Evropy a USA. 

„Díky velkému množství investičních fondů, inkubátorů a akcelerátorů, špičkovým technickým univerzitám a v porovnání se světem také díky nízkým životním nákladům má Praha potenciál stát se jedním z předních evropských technologických center,“ dodává Ditrych.

Report, který chyběl

Co doposud v České republice překvapivě chybělo, je dostatečné množství relevantních dat a statistik o úrovni místního venture kapitálového trhu. To se rozhodli změnit advokáti z Mavericks, kteří se specializují na digitální ekonomiku, IT, technologie, startupy a venture kapitálové transakce. V posledních dvou letech se podíleli na více než 75 seedových a pre-seedových transakcích, a pomohli tak do českého startupového ekosystému přinést jen v těchto raných investičních fázích přes jeden a půl miliardy korun. Díky tomu se dostali k velkému množství dat, která nyní v přehledné podobě přináší veřejnosti ve svém unikátním reportu. Ten se vedle výše realizovaných investic a valuací zabývá v detailu také celou řadou klíčových ustanovení investičních smluv, včetně likvidačních preferencí (liquidation preference), práva veta (reserved matters), ochrany proti ředění podílů (anti-dilution), práva nutit společníky k prodeji společnosti (drag-along) či nastavování motivačních programů pro zaměstnance (ESOP).  

Venture Capital Deals Report 2020 mapuje vůbec poprvé aktuální úroveň venture kapitálového trhu v České republice. Report je ke stažení zde.

O Mavericks

Advokátní kancelář Mavericks je specialistou na digitální ekonomiku, IT, technologie, startupy, venture kapitálové a private equity transakce. Za svou historii pomohli Mavericks stovkám klientů s e-commerce, nastavením IT smluv, ochranou duševního vlastnictví a vyjednáváním při vstupu investora. Kancelář si zakládá na špičkovém týmu právníků, jehož jádro tvoří čtyři zkušení advokáti, kteří spolu v minulosti řadu let působili v přední mezinárodní advokátní kanceláři s pobočkami po celém světě. Kromě titulů z českých vysokých škol se pyšní diplomy z prestižních amerických univerzit včetně Harvardu a NYU. Tomáš Ditrych, který Mavericks před několika lety založil, získal unikátní specializaci na startupy a venture kapitálové transakce přímo v San Francisku, kde v minulosti působil. Tomuto oboru se nyní naplno věnuje v ČR nejen při vyjednávání desítek transakcí ročně, ale také v rámci výuky vlastního předmětu na pražské Právnické fakultě UK. Advokáti z Mavericks za pomoci nejmodernějších technologií poskytují právní služby se specializací na průmysl 4.0.