Zájem firem o zkracování splatnosti faktur roste, zajištění provozu je pro ně během pandemie klíčové

Brno 19.1.2021 – Roger se celý rok věnoval navazování spoluprací především s e-commerce sektorem, který v době koronavirové krize znamenal pro většinu lidí jedinou možnost nákupu produktů. Rozvinul probíhající partnerství s Alzou a přidal se i MALL.CZ, Datart nebo Pilulka. Na co se v následujícím období mohou klienti a investoři připravit? A co říkají profinancované objemy o tom, jak české firmy zvládají krizi?

Malé a střední podniky se už téměř rok vypořádávají se zcela nepředvídatelnou situací nejen české, ale i celosvětové ekonomiky a hledají nové cesty k zajištění provozních financí potřebných na mzdy, plnění skladů a běžný chod firmy. 

Dodavatelé čekají na peníze z faktur. Ale co když je odběratel potřebuje jinde? 

Kapitál, který zbytečně nestojí ve fakturách s dlouhou splatností, je využitelný na provoz nebo výplaty. Tento profinancovaný objem u Rogera během roku 2020 strmě rostl. V meziročním srovnání se skoro dvojnásobně zvýšil a počet faktur se zkrácenou splatností stoupl z 872 v lednu na 6315 v prosinci. 

„Podle našich dat české firmy i přes všechny překážky co nejvíce fungují a faktury vystavují, potřeba zajištění cash flow a volných peněz na běžný provoz se ale zvyšuje,” říká CEO společnosti Roger Adam Šoukal a dodává, že firmy během krize často spotřebovaly úspory, a proto hledají další nástroje předtím, než si vezmou úvěr. Tento trend potvrzuje i rozdělení nejčastějších odvětví, ze kterých do Rogera klienti přicházejí.

Internetové obchody čekají na malé dodavatele a využívají Invoice Financing

Rozložení oborů, které má Roger ve svém portfoliu, se dlouhodobě příliš nemění, ovšem během krize začala s převahou dominovat odvětví jako je e-commerce a samotný výrobní sektor. Celosvětová společnost byla po celý minulý rok nucena nakupovat především na internetu, e-shopy proto naskladňovaly obrovské množství zboží a požadovaly faktury s dlouhou splatností. 

Aby si udržely menší dodavatele, kteří nemohou čekat 60 dní na platby, využívaly financování dodavatelského řetězce a skrze Rogera umožňovaly proplácení jimi vystavených faktur během tří dnů. V roce 2019 využila možnost zkrácení splatnosti faktur méně než stovka dodavatelů z 

e-commerce, oproti tomu loni to bylo už téměř 200 společností ze stejného sektoru.

Součástí pomoci malým a středním podnikům bylo i letošní spojení s Komerční bankou, která do fintechu vstoupila minoritním podílem i majetkově. Společně se chystají věnovat především produktům určeným pro menší podnikatele, které KB ve svém portfoliu má. Aby měly společnosti ke službě Roger Platba rychlý a snadný přístup, najdou ji přímo v internetovém bankovnictví KB. Podnikatelům usnadní cestu za provozním kapitálem i nová aplikace, která je jednoduchá a snadno dostupná.

Kdo jiný, když ne fintech

Roger během roku 2020 upevnil svoji pozici na českém finančním trhu a chystá se na expanzi do zahraničí společně se svými stávajícím partnery. Stejně tak bude pokračovat v rozšiřování integrace se stávajícími partnery ABRA Flexibee, iDoklad, POHODA, Helios Orange a přidávat další. Fintechy 

umí velmi rychle reagovat na požadavky uživatelů, a to obzvlášť v době krize. Tento rok se jim ve všeobecnosti dařilo. To ukazuje i graf níže zobrazující stoupající profinancovaný objem Rogera. 

* srovnání s konkurenčními fintechy z totožného oboru nebylo možné, jelikož nezveřejňují tato data

O Platební instituci Roger a. s.:

Roger je největší platforma na financování malých a středních podniků a poskytovatel supply chain financing ve střední Evropě. Od roku 2013 úspěšně spojuje investory a kredibilní malé a střední podniky hledající pomoc při řízení cashflow. Se získáním strategického investora v roce 2016, technologické společnosti GRiT, Roger uvedl na trh automatizované financování malých a středních firem, a to díky elektronické fakturaci EDI, jejímž největším dodavatelem pro domácí trh je právě GRiT. Roger je platební institucí licencovanou ČNB a s rozšířením o PSD2 plánuje expanzi současného portfolia služeb do dalších zemí v rámci EU.