Počet malwarových útoků vzrostl při práci na dálku o 41 %

Letošní report společnosti Wandera mapuje dopady pandemie covid-19 na bezpečnost práce na dálku. 

Brno, 21.1. 2021 – Nově vydaný Cloud Security Report společnosti Wandera odhalil v plné síle nedostatečnou připravenost firem při přechodu na práci z domu. Kromě zvýšené aktivity útočníků je na vině nedostatečné zabezpečení dat a nepozornost samotných uživatelů, kteří jsou v domácím prostředí méně ostražití. Report mapuje bezpečnostních hrozby, které v roce 2020 postihovaly firmy po celém světě. 

Nejvyšší nárůst byl zaznamenaný u malwarových útoků. V těchto případech se snaží útočníci pomocí škodlivého softwaru dostat k citlivých firemním informacím. V roce 2020 zaznamenalo takový útok 52 % firem, což je značný nárůst oproti roku 2019, kdy mělo s malwarem nechtěnou zkušenost “jen” 37 % společností. Více než 30 % firem tuto hrozbu nezachytilo včas a útočníci se tak dostali k emailové komunikaci a 11 % se dokonce dostalo až k uloženým datům v cloudových službách. Tato statistika poukazuje na nedostatečnou připravenost firem při přechodu na vzdálenou práci kvůli pandemii Covid-19.  

Mezi další závažná zjištění patří:

  • V roce 2020 28 % firem používalo neaktuální verzi  operační systému se zneužitelnou chybou  v zabezpečení. 
  • V porovnání s dobou před pandemií došlo k 100% nárůstu návštěv nevhodného obsahu v pracovní době.  
  • U zařízení s operačním systémem Android byla více než 5x větší pravděpodobnost instalace malwaru než u zařízení s iOS.
  • O víkendu byli uživatelé firemních zařízení o 6 % náchylnější k phishingovým  útokům, než v pracovní dny. 
  • 15 % firem mělo ve svém systému alespoň jedno zařízení používající aplikaci s nedokonalou ochranou uložených hesel, ke kterým se útočníci dostanou velmi snadno.

„V roce 2020 se většina firem potýkala s přechodem na vzdálený provoz při zachování stejné produktivity a bezpečnosti. Je jasné, že bezpečný vzdálený přístup je pro společnosti napříč průmyslovými odvětvími nezbytný,“ řekl Eldar Tuvey, CEO a zakladatel společnosti Wandera. 

Více informací najdete v kompletním reportu zde.

O Wandeře 

Naše řešení umožňuje firmám mít svá mobilní data pod kontrolou, zajistit bezpečnost samotných zařízení a pomocí vlastního inovativního VPN řešení zajistit také bezpečný přístup uživatelů k firemním zdrojům. Díky velkému množství rozmanitých dat, které naše platforma zpracovává, dokážeme zabránit útokům v reálném čase, a předcházet problémům, jakými jsou např. phishing nebo neplánované vysoké útraty za datový roaming. Momentálně má Wandera pobočky v Brně, Londýně a San Franciscu. V roce 2017 získala Wandera. financování 27,5 milionů dolarů od Sapphire Ventures, čímž celkové financování společnosti dosáhlo 53,5 milionu dolarů.