Cena baterií do notebooků klesla za dekádu o třetinu. Akumulátory do mobilů naopak zdražovaly

Chrudim, 25. ledna 2021 – Baterie do notebooků se v loňském roce prodávaly v průměru za 1 420 Kč, to je o 598 Kč méně než před deseti lety. Za poklesem stojí technologický pokrok ve výrobě. Vyplývá to z hodnocení vývoje cen akumulátorů internetového obchodu BatteryShop.cz. Naopak v případě mobilních telefonů cena rostla. Zatímco v roce 2010 činila průměrná hodnota prodaného akumulátoru do mobilu 259 Kč, loni to bylo 331 Kč.

Statistiky e-shopu Batteryshop.cz za uplynulou dekádu ukazují odlišný trend ve vývoji cen baterií do notebooků a mobilních telefonů. Důvodem je zcela rozdílný přístup v inovaci těchto přístrojů. „V uplynulých deseti letech byly kladeny stále vyšší nároky na menší rozměr a nižší váhu notebooků, výrobci tlačili na celkově nižší cenu těchto přístrojů. Proto se zmenšovaly i akumulátory a nevyžadovaly takovou spotřebu materiálu na výrobu. Díky tomu za 10 let poklesla cena bezmála o třetinu. Naopak v případě smartphonů kvůli množství funkcí a aplikací rostl nárok na spotřebu energie, mobily se zvětšovaly a zvětšovala se i jejich baterie. Proto lze registrovat zdražování cen akumulátorů do mobilních telefonů,“ vysvětluje trend Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií do mobilních přístrojů na českém trhu. Ceny baterií na tuzemském trhu ovlivňuje i kurz dolaru, cena surovin potřebných pro výrobu a náklady na přepravu akumulátorů.

Vliv pandemie na trh s bateriemi

Trh s prodejem baterií do mobilních přístrojů výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru. Již začátkem roku byly zpožďovány dodávky akumulátorů kvůli uzavření čínských továren, opožděné výrobě a následným nedostatečným přepravním kapacitám. Celospolečenské změny a omezení ovlivnily rovněž poptávku po bateriích. „V loňském roce jsme registrovali výrazný nárůst prodeje baterií do UPS systémů, tedy do záložních zdrojů energie. Stálo za tím jednak zařizování domácích kanceláří kvůli přechodu na home office, ale také uvedení na trh naší vlastní řady těchto baterií pod značkou T6 Power,“ upozornil Radim Tlapák s tím, že nejprodávanějším produktem roku 2020 v e-shopu Batteryshop.cz byl akumulátor pro UPS T6 Power NP12-7.2 v hodnotě 419 Kč. „Pandemie a omezené cestování pak výrazně utlumily poptávku po bateriích do fotoaparátů a videokamer, která tradičně rostla před letní cestovatelskou sezonou,“ doplnil Tlapák.

Pro letošní rok plánuje internetový obchod BatteryShop.cz rozšířit produktovou řadu baterií do UPS značky T6 Power. Zároveň připravují rozšíření portfolia o baterie do elektrokol. V roce 2021 pak chystají spuštění e-shopu na maďarském trhu. 

Vývoj průměrné ceny akumulátorů do mobilních přístrojů

Cena baterií201020152020
Baterie do notebooků2 018 Kč1 695 Kč1 420 Kč
Baterie do mobilních telefonů259 Kč269 Kč331 Kč

Zdroj: BatteryShop.cz

O e-shopu BatteryShop.cz

Společnost BatteryShop.cz má v obchodování na internetu dlouhodobé zkušenosti, věnujeme se mu od roku 1998. Specializuje se výhradně na prodej baterií. Všichni pracovníci mají s produkty z oboru počítačové elektroniky bohaté zkušenosti. Obchodními partnery jsou společnosti z Asie a USA. Všechny prodávané baterie splňují přísné evropské normy a mají všechny certifikáty potřebné pro prodej v zemích Evropské unie. Vysokou kvalitu služeb internetového obchodu potvrzuje 100% hodnocení zákazníků na portálu Heureka.cz.

Internetový obchod BatteryShop.cz provozuje společnost NTB CZ, která je zároveň vlastníkem a výhradním prodejcem baterií značky T6 power. Je také oficiálním dovozcem výrobků značky iGo do České republiky.